Zwanger Overgang Ouderen Rooibos is de gezondste thee ter wereld Zoetstoffen zijn slecht voor de darmen Loonsverhoging? Wacht tot de lente Duitse stinkdiesels naar Nederland 3 Dijkinga: „Foliumzuur is zeer belangrijk bij de zwangerschap. In theorie kun je het uit grote hoeveelheden groenten en fruit halen, maar een supplement is veiliger. Slik het niet als je niet zwanger bent: het kan de balans met B-vitaminen verstoren of een tekort aan B12 verbloemen." Berkenpas: „Begin met slikken als je zwanger wilt worden en ga door tot de tiende zwanger- schapsweek. Foliumzuur vermin dert het risico op aangeboren af wijkingen zoals een open rugge tje. Buiten dat zou ik het niet slik ken, tenzij je er door medische problemen een gebrek aan hebt." Berkenpas: „Omega 3-vetzuren uit vis zijn interessant, omdat die zorgen voor een goede hersen- ontwikkeling en het gezichts vermogen van de baby. Wie geen twee tot drie keer per week vette vis eet, kan een supplement slik ken met omega 3-vetzuur DHA. Die vetzuren, gedestilleerd uit haring of makreel, zijn ook goed voor hart- en bloedvaten. Dat effect wordt in studies alleen ge zien bij viseters, niet bij mensen die het in pilvorm gebruiken." Rineke Dijkinga: „Omega 3 is belangrijk voor je gezondheid en je energiehuishouding. Bij een tekort heb je minder fut en een verhoogd risico op ontstekingen. Bijna alle Nederlanders krijgen te weinig omega 3 en te veel omega 6 binnen, uit halvarine en bak en braadvet. Je herstelt dat met een dieet met minder olie en boter en supplementen." Dijkinga: „Tijdens de overgang maakt je lichaam minder van het hormoon oestrogeen aan, wat je kwetsbaarder maakt voor botont- kalking. Vitamine D helpt hier tegen. Daarom wordt vrouwen na hun 40ste aangeraden supple menten te slikken. Mannen moe ten dit na hun 70ste doen. Een ex tra dosis in de herfst en winter is voor elke Nederlander goed." Berkenpas beaamt dat: „Je slikt er niet snel te veel van. Deze vita mine bevordert de opname van calcium voor de botten. Kinderen hebben er tot hun 4de elke dag extra van nodig. Ouderen ook. Vitamine D is ook belangrijk voor mensen die niet vaak bui tenkomen of een donkere huids kleur hebben." Berkenpas: „Soja-isoflavonen zijn een tijdlang omstreden geweest, omdat zij het risico op borstkan ker zouden vergroten. Maar er is geen bewijs dat soja slecht is voor de gezondheid. Mogelijk helpt het. Persoonlijk zou ik het niet slikken. De langetermijneffecten zijn nog onbekend." Dijkinga: „Deze stof zit in soja, lijnzaad en rode klaver. Het bevat fyto-oestrogeen, dat de afname van oestrogeen gedeeltelijk op vangt. Dat maakt overgangseffec- ten milder. Isoflavonen vind je in veel supplementen en kun je verder ook halen uit kiemen, kruiden, peulvruchten of onbe spoten groenten en fruit." Dijkinga: „Veel Nederlanders hebben chronische ontstekings ziektes. Daarvan word je niet koortsig en rillerig zoals bij acute ontstekingen, maar krijg je blij vende klachten. Kurkuma bevat curcumine, een stof die in hoge doses ontstekingsremmend werkt. Daarom kan een supple ment prettiger zijn dan er in grote hoeveelheden mee koken. Be spreek het wel met je drogist of apotheker als je medicijnen slikt, want het kan de werking van bloedverdunners beïnvloeden." Berkenpas houdt vast aan haar wetenschappelijke achtergrond: „Kurkuma zou tegen kanker hel pen en ontstekingen remmen. Het onderzoek ernaar is veelbe lovend, maar bestaat voorname lijk uit reageerbuisstudies. Het lichaam neemt curcumine moei lijk op. De stof verliest zijn func tie als je het verwarmt. Er is nog meer onderzoek naar nodig." Berkenpas: „Deze vitamine zit in dierlijke producten en het gros van ons heeft er geen tekort aan. Wie veganist wordt, teert vaak op een voorraadje in de lever, maar moet uiteindelijk tabletten slik ken. Ongeveer een kwart van de ouderen heeft een Bi2-tekort en kan het beste langs de huisarts." Dijkinga: „Een tekort heeft in vloed op slaap, geheugen, stem ming en energiepeil. Bi2-zuig- tabletten en een maagzuuronder- steunend supplement helpen, mits ze er geen maagzuurrem- mers bij gebruiken." Leuk om te weten Goed om te weten Noodzakelijk om te weten Wil je niet weten PC ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 »rc um. Orgomc C Organic -4 Fabrikanten spelen handig in op de behoefte aan extra vitaminen en preparaten: we kunnen kiezen uit meterslange schappen, foto joost hoving Meest gekocht door vrouwen die in verwachting zijn: 1. Foliumzuur 2. Omega 3 3. Betacaroteen 4. Vitamine D 5. Multivitamine met ijzer Foliumzuur Omega 3 De top 5 van vrouwen in de menopauze: 1. Vitamine D 2. Isoflavonen 3. Omega 3 4. Hop 5. Magnesium Vitamine D Isoflavonen De top 5 van 60-plussers: 1. Kurkuma 2. B12 3. Vitamine D 4. Probiotica 5. Vitamine K Kurkuma B12 Freie- und Hansestadt Hamburg Volgens onderzoekers van de Israëlische uni versiteit Ben Gurion en de Nanynang Techno- logical University in Singapore is sportvoeding met kunstmatige zoetstoffen slecht voor de darmen. De wetenschappers keken naar zoetstoffen als aspartaam, saccharine, sucra- lose, neotaam, advantaam en acesulfaam ka lium; voedingsmiddelen die zijn goedgekeurd in de Verenigde Staten en Europa. Van plan om de baas om een op slag te vragen? Wacht even tot het nieuwe jaar. Oktober en november zijn volgens het gerenommeerde databedrijf Visier de slechtste maanden om te praten over loons verhoging. Bedrijven proberen het jaar afgesloten te krijgen en doelen te stellen voor het nieuwe jaar. Den ken aan promoties en loonsverho gingen is dan even niet aan de orde. Als Duitsers hun oude dieselauto inruilen voor een schoner exemplaar, krijgen ze een inruilpremie van zo'n 6000 euro. Daardoor komen er volgens de RAI Vereniging zo'n 1,2 miljoen vervuilende diesels in de verkoop. De verwachting is dat een groot aantal van die auto's via de achterdeur in Nederland terecht komt. „De enige thee die ik 'de meest gezonde thee ter wereld' durf te noemen, ook al is het een infusie, is rooibos", schrijft Jessica Van Hum- beeck in haar boek But First, Tea. „Het is ook een van mijn favoriete kruiden om mee te wer ken, omdat echt iedereen het mag drinken. Je mag het zelfs aan zeer jonge kinderen geven." Volgens Van Humbeeck, gecertificeerde thee- sommelier, is rooi bos van nature cafeïnevrij, bevat het unieke antioxi- danten en brengt het je tot rust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 75