Wegwijs in de schappen 3-daagse minicruise naar York of Leeds 2 Nederlanders besteedden vorig jaar 134 miljoen euro aan voedingssupplementen. Diëtist Marijke Berkenpas en natuurgeneeskundige Rineke Dijkinga geven hun kijk op een aantal bestsellers. Wel of niet kopen? Bestverkocht Sportfanaten PbOX Rineke Dijkinga, orthomoleculair therapeut - onderdeel van de natuur geneeskunde: „De gedachte 'baat het niet, dan schaadt het niet' gaat voor veel supplementen niet op, zeker niet als je ze in een hoge dosering lange tijd slikt. Er bestaat in je lijf een ingenieuze balans tussen vitamines, mineralen en spoorelementen. Lukraak ijzer slikken kan bijvoorbeeld de zinkbalans versto ren. Een multivitamine van goede kwaliteit bevat alle stoffen in een lage, veilige en uitgebalanceerde dosering." Diëtist en voedingswetenschapper Marijke Berkenpas: „Specifieke, hoog- gedoseerde supplementen slikken, kan inderdaad schadelijk zijn. Multi vitaminen hebben geen enkel bewe zen effect om chronische ziekten te voorkomen. Vitaminen kun je het be ste uit eten halen. Als jij gezond bent en gevarieerd eet, komt een vitamine tekort vrijwel niet voor. Als je supple menten slikt, neem dan niet meer dan de aanbevolen dagelijkse hoeveel heid." Berkenpas: „Iemand die verkouden is, haalt een potje vitamine C bij de dro gist. Dat helpt niet veel. Als je twee weken verkouden bent, herstel je hoogstens één dag eerder. Dan kun je beter gewoon gezond eten. Een sinaas appel bevat bijvoorbeeld ook vol doende vitamine C." Dijkinga: „Veel voedingsstoffen za ten vroeger overdadig in ons eten, nu minder. Ons eten kan maanden naar ons bord onderweg zijn, waardoor het bijvoorbeeld de meeste vitamine C verliest. Wat ook een rol speelt, is dat de biodiversiteit in de grond afneemt: de bodem verarmt. Ons lichaam ver bruikt door chronische stress veel vita mine C, maar ook B en magnesium. Ik zie dat gebeuren bij gestreste cliënten. Ik vind dat ik ze dat moet vertellen." 4. Q10 Rineke Dijkinga: „Magnesium is wat de brandstof is voor de auto. Het mineraal wordt in ruim driehon derd lichaamsprocessen gebruikt. Al door een klein tekort draait je stofwisseling op een lager pitje, waardoor je energie verliest. Veel Nederlanders krijgen onvoldoende magnesium binnen. Dat komt door de bodemverarming en door een overdaad aan geraffineerd voedsel, suiker en stress. Sporters zweten het uit en verbruiken meer voor hun stofwisseling. Deze stof is dus van wezenlijk belang." Marijke Berkenpas is het daarmee oneens: „Magnesiumtabletten zijn een hype, maar een tekort kom je in de praktijk bijna nooit tegen. Dat komt omdat het bijna overal inzit, dus als je gevarieerd eet en geen me dische afwijking hebt, is het risico op een gebrek klein. Deze supple menten zijn populair onder spor ters, om spierkramp te voorkomen. Maar spierkramp kent meerdere oorzaken. De werking is nooit in studies bewezen." Berkenpas: „Sporters hebben veel eiwit nodig, maar ze halen die vaak voldoende uit vlees, zuivel en de juiste plantaardige voeding. Top sporters hebben daar niet altijd ge noeg aan. Zij drinken bijvoorbeeld eiwitshakes om te herstellen tussen intensieve trainingssessies. Poeders helpen daarbij. Voor de gemiddelde Nederlander die een paar keer per week sport, voegt het weinig toe." Dijkinga: „Fanatieke sporters kun nen zeker extra eiwitten gebruiken. Let wel op de kwaliteit van het ei witpoeder, want vaak zit er veel ver borgen suiker, fructose of zoetstof bij om de smaak te maskeren. Goed koop is dan duurkoop. Fanatieke atleten moeten onthouden dat zij, naast eiwitten, een minstens even grote behoefte hebben aan gezonde vetten." vm Vanaf voor 2 personen Prachtige historische steden in Noord-Engeland! FERRIES Boek nu op pzc.nl/minicruise ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 PC Werken die vitamientjes uit een potje? SAMUEL BOM 1. Multivitaminen 2. Knoflook 3. Vitamine C 4. Echinacea 5. Vitamine B 6. Sint-janskruid 7. Ginseng 8. Vitamine D 9. Vitamine E bron: Euromonitor) Multivitaminen Vitamine C Dit is wat sporters kopen: 1. Magnesium 2. Eiwitpoeders 3. Vitamine B 5. Anti-oxidanten Magnesium Eiwitpoeders flRRO Chlorelln Spirulina Magnesium Calcium Floradix Floradix Magnesiui Floradix Wandel in York door de prachtige tuinen of breng een bezoek aan de grootste middeleeuwse kerk van Noord-Europa: York Minster. Het Levendige Leeds staat daarnaast bekend als één van de beste shopbestemmingen van Europa. Hier kan je heerlijk eten drinken en een kijkje nemen op het prachtige cultureLe erfgoed. JOUW TRIP. JOUW SCHIP. *Prijzen zijn excl. 1,50 transactiekosten. Bekijk de actievoorwaarden online.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74