OZCAN AKYOL I Advocaten willen extra onderzoek naar Pinkpop-crash Draag je steentje bij en ontvang tot tfi* 6 r Auping Plaza Poortvliet Column Gisteren wandelde ik door Leeuwarden, tijdens de laatste procesdag tegen de mensen die vorig jaar, vlak voor de intocht van Sinterklaas in Dok- kum, een snelweg blokkeerden, teneinde actievoerders uit de Randstad buiten het stadje te hou den. Wie zich dezer dagen niet in Friesland begaf, zou kunnen den ken, op basis van mediaberichtge- ving, dat de provinciebewoners in rep en roer zijn, opgefokt door alle schijnwerpers die momenteel hun kant op staan. Maar daar is niets van waar. De sfeer was gemoedelijk. Zoals Leeuwarden altijd een plezierige stad is om te vertoeven. In dat kader liet één gedachte me niet los: er is al veel gezegd over de drijfveren en de werkwijze van de antiracisten en de lokale bevolking die niets te maken wilde hebben met actievoerders die, ik parafraseer: 'een kinderfeest kwamen verpesten'. Maar het meest dubieuze be richt dat ik de afgelopen week las, gaat eigenlijk over iemand die nu volledig buiten schot blijft: PvdA- burgemeester Waanders van Dok- kum. Zij besloot vorig jaar, ruim voor de intocht, naar Amsterdam af te reizen om de leden van Kick Out Zwarte Piet zo ver te krijgen dat ze daadwerkelijk in haar stad zouden protesteren, voor het geval daar nog twijfels over bestonden bij hen. Maar wat totaal niet te begrijpen valt, is dat ze ook een paar keer heeft gebeld met de NVU, een ex treemrechtse club die niets moet hebben van moslims, joden en alle andere men sen die niet passen in het straatje van neonazi's. Ze wilde deze men sen vragen of zij óók in Dokkum Ieen de monstratie konden organiseren, zodat alle ge luiden in deze cultuurclash ge hoord zouden worden. Kortom: in al haar naïviteit, want ik neem aan dat het geen boosaardige opzet was, organi seerde ze een mogelijke botsing tussen extremen en wilde ze die zelfs faciliteren. Daarmee heeft ze haar stad en de bewoners in gevaar ge bracht. Een burgemeester dient zich niet actief te bemoeien met betogingen op straat. Haar taak be staat uit het verlenen van vergun ningen voor demonstraties, mits die geen invloed hebben op de openbare orde. Ze koos ervoor om de intocht te orkestreren en is daarmee schul dig aan de hoogoplopende senti menten waarvan we allemaal ge tuigen konden zijn. Dit gedrag past niet bij haar ambt. Daar zou eens een onderzoek naar moeten worden gedaan. Ze organiseerde een mogelijke botsing tussen extremen Heerlenaar Danny S. schepte na afloop van Pinkpop op 18 juni vier festivalgangers bij de ingang van camping B. Een 35-jarige Pink pop-vrijwilliger uit Heerlen over leed, drie anderen raakten in een coma. Zij zijn aan de beterende hand. De slachtoffers zaten op de weg, de bestuurder zou hen te laat gezien hebben. De vraag is: hoe kon de crash gebeuren? Hoe was de situatie ter plekke? Maar voor de advocaten is ook van belang: wat waren precies de tijdelijke verkeersregels, en werden die nageleefd? Een onaf hankelijke, externe toets moet daarover duidelijkheid brengen, aldus de advocaten. Het OM onderzoekt de aanrij ding, deze maand wordt het eind- dossier verwacht. Maar justitie richt zich vooral op de bestuurder en niet op de situatie ter plekke, vrezen de raadsmannen. „Het is van groot belang alle fei ten helder te krijgen", zegt advo caat Raimon Maessen, die de be stuurder bijstaat. „Dus moet er een onafhankelijk onderzoek ko men. De gemeente heeft als over heid in mijn optiek een verant woordelijkheid om het voortouw te nemen. Nu lijkt ze het af te houden door op het OM-onder- zoek te wachten." i Gemeente: eerst eigen evaluatie over ongeluk afwachten Nino Pennino is de advocaat van de slachtoffers: „De toedracht roept vragen op, ook over de vei ligheid rond Pinkpop en afspra ken daarover. Dat we daarover nog steeds geen duidelijkheid hebben, is jammer en helpt mijn cliënten niet echt verder." Een woordvoerder van de gemeente Landgraaf benadrukt dat dit niet het moment is voor een extern onderzoek. Eerst wil het college van burgemeester en wethouders de eigen evaluatie en het strafrechtelijk onderzoek af wachten. Woonboulevard Poortvliet, Paasdijkweg 33 Wij maken van je oude matras een judomat zaterdag 13 oktober 2018 PC @OzcanAkyol Buraemeeste Er moet alsnog een onafhan kelijk onderzoek komen naar de fatale aanrijding bij Pink pop. Die roep klinkt steeds lui der, nu behalve de advocaat van de slachtoffers ook de raadsman van de bestuurder daarvoor pleit. Niels Klaassen Landgraaf 500 eur inruilvo; Kijk op auping.nl/plaza voor de openingstijden of maak een afspraak. *Kijk voor de actievoorwaarden op auping.nl/actie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6