Zijn impulsiviteit en achteloosheid breken hem dit keer op 18 Lange tijd hield premier Rutte vol dat afschaffen van de belasting op dividend cruciaal was. Dat hij het plan 'herover weegt', is een blamage. Intimi vrezen dat Rutte te lang volhardde, omdat hij nog amper tegen spraak krijgt als VVD-leider. 'Er is gewoon niet lang over nagedacht' 'Ikvoel tot in mijn diepste vezels dat dit goed is voor Nederland' 'Zonder deze maatregel wordt Nederland armer' De WD-top werpt de ongemakkelijke vraag het eerst op in het laatste weekeinde van augustus: Jongens, stel je nou eens voor dat de aan deelhouders van Unilever tegen de verhuizing van het hoofdkantoor naar Rotterdam stemmen. Hebben we dan nog wel een verhaal? Het is het jaarlijkse Goult-weekend. Rutte komt dan met enkele ge trouwen bijeen in het Franse bui tenhuis van Ben Verwaayen, voor malig topman van Alcatel en pro minent WD-lid. Het is een vraag waar Rutte lie ver niet over nadenkt. Al een jaar lang houdt hij vol dat afschaffing van de dividendbelasting nodig is om Nederland te wapenen tegen de brexit. Engeland heeft de taks al afgeschaft om bedrijven te lokken. Tegen de publicitaire storm in, blijft hij herhalen dat het natuur lijk een 'bizarre maatregel' is om aandeelhouders in het buitenland belastingverlaging te geven, maar we zullen armer worden als we het niet doen. We gokken dan met mogelijk miljoenen banen. Ook tijdens de Algemene Be schouwingen op 2i september herhaalt hij dat. Hij legt het de kri tische Tweede Kamer nog één keer uit: de dividendbelasting móet worden afgeschaft. „De doelen die we willen bereiken, specifiek voor bedrijven met een Nederlands- Engelse vestiging, en de kansen om bedrijven uit Engeland in het kader van de brexit naar Neder land te halen, kun je alleen op deze manier bereiken." Alleen op deze manier, zegt de premier. En nee, hij gaat niet op zoek naar alternatieven. Maar in zijn hoofd is Rutte al bezig met de draai die hij twee weken later in derdaad zal moeten maken, vertel len medewerkers. Unilever is gedurende al die maanden van kritiek hét voor beeld van Ruttes gelijk. Topman Paul Polman heeft na de presenta tie van het regeerakkoord, waarin de omstreden maatregel staat, aan gekondigd dat hij het Londense hoofdkantoor wil sluiten en alleen dat in Rotterdam wil openhouden. En hoewel Rutte meermaals bena drukt dat hij de dividendbelasting niet wil afschaffen om zijn oud werkgever te plezieren, is dit wel een symbolische onderstreping van Ruttes gelijk. De showcase. Die mag niet wegvallen. Maar de Britse aandeelhouders moeten nog instemmen. Wat Pol man doet voorkomen als een for maliteit, ligt ingewikkelder. Als op 3 oktober Het Financieele Dagblad meldt dat een groeiend aantal Britse aandeelhouders Polmans verhuisplan wil blokkeren, sms't Rutte met WD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff. Ruttes boodschap: 'Als dit gebeurt, is afschaffing geen vanzelfsprekendheid meer.' Verborgen Ruttes twijfel wordt door de WD blijkbaar goed verborgen gehou den: bij de Financiële Beschou wingen die op dat moment gaande zijn, houdt fractiespecialist Aukje de Vries nog vol dat de dividend maatregel ook moet doorgaan als Unilever in Londen blijft. Vrijdagochtend krijgt Rutte zelf een sms'je. Van Polman. Het is het nieuws dat hij vreesde: Polman trekt zijn verhuisplan in. Daarop gaat de knop om bij Rutte. Tijdens de ministerraad daarna, zegt hij dat de boel moet worden 'herover wogen'. Staande de vergadering worden de leiders van coalitiepart ners CDA, D66 en Christenunie gebeld. Het regeerakkoord moet immers worden opengebroken om de 1,9 miljard euro die de maatre gel kost anders te besteden. Veelzeggend detail: minister van Financiën Wopke Hoekstra en CD A-leider Sybrand Buma zijn die ochtend ook geïnformeerd door Unilever. Bij D66 en Chris tenunie moeten ze het nieuws uit de pers vernemen. Zij waren openlijk kritisch over het plan. Blijkbaar voelt Polman zich niet schatplichtig aan hen. „Er is een relevant nieuw feit ontstaan", zegt Rutte na afloop van de ministerraad als hij de her overweging bekendmaakt. „We hebben dit besluit niet voor één bedrijf genomen", benadrukt hij nog. Maar toch wordt om het be sluit van dit ene bedrijf het eigen besluit teruggedraaid. Een onge kend staaltje Ruttiaanse logica. Wat de draai extra pijnlijk maakt, is dat werkgeversorganisa tie VNO-NCW en Shell die dag nog publiekelijk vragen om het di videndplan overeind te houden. Maar voor Rutte is dat ineens geen argument meer. Met het wegval len van zijn showcase kan hij het verhaal niet meer verkopen, zoals in Goult al gevreesd. WD'ers herkennen er een 'typi sche Mark-actie' in. „Hij zal iets al tijd net zo lang verdedigen totdat hij ziet dat niet meer kan." Dan telt Rutte zijn knopen. Hij deelt iedereen mee dat 'we op zoek gaan naar andere manieren om bedrij ven naar Nederland te lokken'. Het heeft geen zin meer 'zomaar door te stomen', zoals hij het zelf noemt. „Het was politiek onhaal baar geworden", zegt ook een coa litiegenoot. „Het telefoontje van Rutte kwam dan ook voor nie mand als een verrassing." Dat de omstreden maatregel überhaupt in het regeerakkoord kwam, was zelfs voor veel partij genoten onverwacht. Er was in het verleden wel in commissies over gesproken, maar haalde nooit het verkiezingsprogramma. Er is dan ook kritiek. Onder andere voor malig VVD-leider Frits Bolkestein laat zich intern kritisch uit over het plan. „Het was nu hetzelfde liedje als in 2012," zegt iemand uit de kring rond Rutte. „Toen stond ineens in het regeerakkoord dat er een ver- ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 GO Eén sms'je en om HANS VAN SOEST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66