'Zelfs de monnik verkoopt shirts met ons logo' 16 Dag 2 Geen bord langs de snelweg, geen andere aanwijzing, niks. De entree van het park ligt langs een stof fig weggetje met wat auto's in de berm en een paar stalletjes met kokosnoten en ongepelde pinda's. Zo'n twintig bouwvak kers timmeren er in de bijtende zon aan het houten skelet van een museum over de reddings actie. Dat gaat, hoopt Kamolchai Kotcha, baas van het park, al in januari open. „Dan kunnen we het hoogseizoen nog meepik ken." De grot is dan volgens hem ook weer begaanbaar. Nu staat er een groot groen hek voor. „De dure reddingsspullen liggen er nog en het is gevaarlijk." Kotcha - een huiszwijntje voortdurend in zijn kielzog - laat zien hoe het waterpeil elke dag wordt gemeten. Een boswachter gaat met opgerolde broekspijpen de grot in en komt met een troe bele foto op zijn mobieltje terug. „Look: water still too high." Kotcha raadt ons af de jongens te zoeken. „Zij zijn van slag, hebben een trauma opgelopen en behoefte aan rust." Rust? Een Thaise toe- riste die Engels spreekt, heeft het gesprek gehoord. Of we wel gezien hebben dat de grot jongens bij de stalletjes selfies met toeristen ma ken en shirts en petjes van hun voetbalclub verkopen? Hè? Dat moet een tourist trap met look-a- likes zijn. Maar de verkoper bij de kraam in kwestie wijst driftig van de be roemde monnikenfoto van de ca- veboys naar een jongen die net een kommetje rode currysaus leeg le pelt. „Him. Caveboy." We mogen voor 299 baht, 8 euro, een shirt ko pen, Maar 'no', geen gesprek. Tony, die we er 's avonds in de B&B oververtellen, is niet ver baasd. „Da's Thailand hè. Je kan die arme jongens toch niet kwalijk nemen dat ze er een centje aan willen verdienen?" Dag 3 Moeten we niet toestemming voor een interview aan de lokale auto riteiten vragen? We besluiten in overleg met chauffeur/tolk Chai, die eerder met media op pad ging, van niet. Chai - smetteloos gestre ken shirt, tros bananen op de ach terbank - stelt voor de families via de dorpsbewoners te benaderen. Het zijn interessante gesprek ken, met de bewoners. Zij denken dat de pubers de overstroming over zichzelf hebben afgeroepen. In de Tham Luang huist namelijk een vrouwelijke geest, dat weet iedereen, en die heeft de jongens gestraft, omdat ze haar 'huis' na hun voetbaltrainingen als clandes tiene hangplek gebruikten. Ze bekladden de muren, rook ten, dronken alcohol en, ja, ge bruikten er drugs. Want dat weten we toch wel? Dat het onder grondse gangenstelsel sinds jaar Merchandise Voetbal Sterren titan_moopafc Chanin (de jongste, bijnaam Titan) met een Argentijnse 'fan'. dom_duangphet_fan- ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 GO VERVOLG VAN PAGINA15 Kijk op de site van deze krant bij /video voor drie videoverslagen: Thailand legt grotjongens het zwijgen op. Hollywood vecht om verhaal Thaise jongens. Zo ziet de beroemdste grot van de wereld er nu uit. De grotjongens wil len wel op de foto, maar niet praten. Ze verkopen petjes en shirts van hun voet- balschool Het Wilde Zwijn aan toeristen in de tempel. FOTO'S NICKROMPELBERG In Mae Sai bemoeien verschillende men sen zich met de 'caveboys'. Vlnr: de Engelse leraar Eo, voetbalcoach Nop, baas van het park Kamolchai Kotcha, die op zijn mobiel het huidige water peil in de grot laat zien, en Go Shin Maung, dominee en pleegvader van grotjongen Adul. De meeste voetbal lers zijn sinds hun grotavontuur actief op Instagram. Som migen hebben zelfs een fan-account. FOTO'S INSTAGRAM pipat_pothi Pipat (bijnaam Nick) doet het vingers-oogge- baar van voetballer Dele Alli. Cllip Duangpet (Dom) is de aanvoerder van het team.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 64