Saslcia Noort Dan maar recht het riool in: doe aangifte Zo doen zij dat Luizenmoeders? Drukke ouders in New York schakelen firma's in HOOP VAN DE DEMOCRATEN In de VS mag een kind met luizen de klas soms niet in Meisjes moeten gewoon opletten. En hun bek houden, liefst voor altijd em 14 Help, superluizen! Ameri kaanse ouders grijpen naar zwaar geschut nu onder zoekers waarschuwen dat de hoofdluis zich in grote delen van de VS heeft ont wikkeld tot geharde mu tant, resistent tegen anti luizenshampoo. Als de schoolverpleegkun- dige bij de controle na de vakantie beestjes vindt, smeren vaders en moeders de schedels van hun kinde ren daarom vaak in met een sterker goedje dat alleen op doktersrecept te verkrij gen is. De andere optie: terug naar de basis, de netenkam. Maar kammen kost tijd en Ame rikanen zouden geen Ame rikanen zijn als ze daar geen geld aan zouden weten te verdienen. Ze bedachten luizenbestrijders die aan huis of in een speciale salon luizen te lijf gaan. Zo bouwde de New Yorkse 'luizenlady' Dalya Harel, moeder van negen kinde ren, een heus imperium met inmiddels twaalf filia len. Ze werkt met kam en natuurlijke producten, maar dat kost wel wat: voor een behandeling ben je al gauw 175 euro kwijt. Het is het waard voor druk bezette ouders, want New Yorkse scholen weigeren kinderen met luizen toe te laten in de klas. Sommige scholen in de VS hanteren verouderde proto collen en eisen nog dat kin deren ook netenvrij zijn. Maddie Hunter uit groep 7 van de Thomas Jefferson school in Jacksonville, Flo- rida, zat daarom vorig jaar zeker drie weken thuis. Moeder Melissa deed alles om van de luizeneitjes af te komen, maar steeds vond de school ze weer in het lange haar van Maddie en werd ze weggestuurd. „Ik heb echt hulp nodig met lezen", ver telde ze zelf aan de lokale nieuwszender. „Ik worstel met lezen en kan het nu niet doen, omdat ik zoveel lessen mis." Inmiddels drukken Ameri kaanse kinderartsen leraren op het hart om kinderen geen onderwijs te ontzeg gen als ze alleen maar be smet zijn met neten. De ei tjes zijn weliswaar verve lend, maar verder toch echt ongevaarlijk. Applaus(je) ijn telefoon gaat. Ik schrik, want wie belt er nog tegenwoordig? Appen, dat is wat we doen, bellen is iets voor noodgevallen en problemen. Het is een vriendin die in gehaaste termen spreekt. Haar 15-jarige dochter is aangerand. Feestje. Drank. Wakker geworden onder een jongen. Een hand in haar broek, een hand op haar mond, gehijg in haar oor. Om hen heen giebelende vriendjes. Gelukkig kon ze wegkomen. Wat nu te doen? Wat goed dat ze het je heeft verteld, zeg ik. „Zeker", ant woordt ze. „Maar ze wil dat ik het aan niemand anders ver tel. Ook niet aan haar vader. Moeten we nu aangifte doen? Moet ik naar de school, naar zijn ouders? Ik ben zo boos, ik wil die gast in mekaar ros sen, echt." „Ik snap het", zeg ik. „Maar doe het niet. Luister naar je dochter, knuffel haar en zeg oneindig vaak dat het haar schuld niet is. En dat je elke keuze van haar respec teert." „Dus geen aangifte doen?" kind nog, dat met al haar schuld en schaamte een politiebureau binnen moet stappen om een klasgenoot aan te geven. De hoon die haar daarna zal achtervol gen, de omdraaiing van het verhaal, zij was dronken, hij was dronken, wat deed zij daar, op haar leeftijd? Ze danste als een slet en post geile selfies op Insta, en waarom gaf ze hem niet ge woon een knietje? Zo'n hysterisch overdre ven verhaal, er is uiteindelijk niks gebeurd. Een van de miljoenen dronken scholie renincidentjes. Een gezonde combinatie van jeugd en drank en hormonen en hor- kerigheid. Daar hebben de jongens recht op. Hoe denk je anders dat ze het leren? Meisjes moeten gewoon goed opletten. En hun bek hou den, liefst voor altijd. Ook als die jongen, die ooit met rood aangelopen hoofd zijn piemel in je bevroren lijf probeerde te duwen, op een dag een man is die de hoogste macht toe bedeeld krijgt en beslist over de lichamen en daarmee de toekomst van een volgende generatie vrouwen. Ik denk aan de jongen, ook een kind, nu al overtuigd van zijn macht en haar zwijgen. Hij zal zeggen dat het niet waar is. Ze liegt, want zo is ze, maar zou het wel waar zijn, dan was het paniek en onervarenheid, en trouwens, zij wilde ook, want ze verzette zich niet. Zij is ook een party-animal. En dan nu een beetje huiliehuilie doen. „Het zal heel lelijk worden", zeg ik. „Veel lelijker nog dan de aanranding zelf. Ik zou willen dat het anders was. Ik heb jarenlang spijt gehad dat ik geen aangifte heb gedaan en daarom zou je verwachten dat ik je aanraad het te doen. Maar nee." Ik zie haar dochter voor me, beroofd van haar prille waardigheid, bang om naar school te gaan en hem en de giebelende anderen weer te zien. Een dag later heb ik spijt van mijn laffe advies. Wil je ge loofd worden, dan zit er niets anders op dan recht het riool in. Doe aangifte van aanranding, van verkrachting, onge acht je zelftwijfel en -haat, ongeacht je angst en schaamte, ongeacht of het een Tinderdate, je vriend of je baas was, on geacht waar je je bevond en in welke staat. Geef aan en wie weet dat er dan ooit werkelijk eens iets verandert. Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 GO Het luizenseizoen is weer begonnen op de scholen, dus storten luizenmoeders zich weer op de kriebelende beestjes. Hoe doen ze dat in de VS? KARLIJN VAN HOUWELINGEN NEW YORK s Er kan slechts een allerzuinigst applausje af bij opperrechter Ruth Bader Ginsburg (85) tijdens de installatie van de omstreden Brett Kavanaugh als collega-rechter bij het Hooggerechts hof. De liberale 'RBG', de hoop van democratisch Amerika, steekt haar afkeer van hem niet onder stoelen of banken. Ze ligt ook al op ramkoers met president Trump sinds ze hem een 'nepfiguur' noemde. Ondanks haar broze gezondheid peinst ze er niet over om af te treden. Ze is voor het leven benoemd. FOTO REUTERS Ik denk aan het meisje, een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62