fcl Waarom viel het Britse leger Nederland binnen? 4 dagen Veluwe**** Vraag bij het nieuws Dominee VS vrijgelaten 5 www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 zocPg WASHINGTON De Ameri kaanse predikant Andrew Brun- son is weer vrij. President Donald Trump meldde dat gisteren op Twitter. „Hij zal snel thuis zijn." De Turkse rechter gaf de evan gelische voorganger gisteren wel iswaar een celstraf van ruim drie jaar, omdat hij betrokken zou zijn geweest bij de couppoging van 2016, maar hij mocht direct gaan omdat hij lang genoeg in voorar rest heeft gezeten. Brunson zou met een militair vliegtuig naar de Verenigde Staten gaan. De raadsman van Brunson spreekt in een verklaring van 'een belangrijke overwinning voor Brunson en zijn familie'. Op zich wel. De vijfhonderd voertuigen en duizend mili tairen van de 4de Infanterie Brigade de 'Black Rats' zijn met een schip afgezet in Hoek van Holland. Dat schip had natuurlijk ook gemakkelijk kunnen door varen naar Oslo. Maar troe pen verplaatsen door Euro pese landen blijkt sinds het einde van de Koude Oorlog een hele toestand. Een toe rist is sneller de grens over dan een tank en dat moet anders, vindt de Navo. Dit is dan ook een test om te kij ken hoe de 'militaire snel weg' erbij ligt. Zijn wegen en bruggen berekend op het verplaatsen van zoveel zwaar legermateriaal? Op welke procedures stuit je bij landsgrenzen? Dertig landen testen later deze maand tijdens de grootste Navo-oefening sinds de Koude Oorlog hoe ze zich collectief moeten verdedigen als een van hen wordt aangevallen. Dat doen ze met meer dan zestig schepen, 150 vliegtuigen, ruim 10.000 voertuigen en zo'n 50.000 manschappen. Sinds de Russische annexa tie van de Krim in Oekraïne en de inmenging in de bur geroorlog in het Oosten van het land laat de Navo meer en meer haar tanden zien. Dat gebeurt onder meer door troepenopbouw aan de oostgrens met Rusland, met de oprichting van een flits- macht die binnen 48 uur een aanval moet kunnen af slaan, maar ook met oefe ningen als deze. Het moet Rusland afschrikken en is een waarschuwing geen Navo-land binnen te vallen. Elke generaal zal benadruk ken dat de Navo niet uit is op een conflict met Rus land, maar dat grootse oefe ningen puur zijn bedoeld om de eigen legers te testen en beter te laten samenwer ken. Maar dat de Russen deze afschrikkingstactiek van de Navo zullen beant woorden is niet ondenkbaar. Eigenlijk hebben ze dat al gedaan: afgelopen septem ber liet het Russische leger, samen met de Chinezen, zien wat ze in huis hebben. Ze brachten 300.000 mili tairen en 36.000 tanks 'op de mat' voor een oefening. termarianne: „God, onze Vader, wij zegenen U om Jezus, uw Zoon: hoor ons bidden, bewaar ons in uw liefde en behoed al u kinderen deze nacht." Woedend waren padre Gonzalo en huiseigenaresse Carmen toen ze, de dag na de vondst van de lichamen, de kranten lazen. „Er klopte bijna niets van. Vooral de suggestie dat het mo gelijk huiselijk geweld was geweest, dat was zo erg om te lezen", zegt de priester. „Bij hun was het pure liefde, ze waren onafscheidelijk. Johan wilde niet dat Antonieta in een zie kenhuis werd opgenomen, hij wilde haar zelf verzorgen, af en toe met hulp van een palliatieve verpleeg kundige. Nadat zij overleed, wilde hij blijkbaar ook niet meer verder." Zoals altijd vroeg ik hoe het met hem was. Slecht, zei hij, en toen begon hij te huilen Dat heeft de priester het meest ver rast. Nooit had Johan het over zelfdo ding gehad, hoe aangeslagen hij ook was door de ziekte van zijn vrouw. „We bespraken al wel haar begrafe nis. Dat kost hier zo'n 3.000 euro, maar Johan zei me dat hij dat geld niet had. Ik beloofde te proberen iets te regelen met de begrafenisonderne mer." De begrafenis heeft, bijna drie we ken na hun dood, nog altijd niet plaatsgevonden. Het forensisch on derzoek is allang afgerond; op de li chamen van de vrouwen zijn geen sporen van geweld aangetroffen. „Dit verdienen ze niet", zegt padre Gon zalo. De familie noch de verzekering wil voor de kosten zorgdragen, dus komen de drie terecht in een ge meentelijk armengraf. Gonzalo Martin begraaft hen graag in Coin, waar zijn vrienden hun rust vonden. „Johan zei altijd dat ze nie mand meer hadden, geen familie, niets. Ze gingen nooit meer naar Ne derland." De mis van vanmiddag is niet de enige die hij aan Johan, Antoi- nette en haar moeder wijdt; Gonzalo, verwonderd dat ze in hun laatste da gen niet de steun van de kerk hebben gezocht, zit middenin de serie van dertig Gregoriaanse missen voor zijn overleden vrienden. Britse militaire voertuigen waren deze week een opvallende verschijning op de snelweg. De Britten gingen naar Noorwegen voor een Navo-oefening. ling, dan spraken we enkele minuten. De huur was laag, ze hadden maar een klein pensioen, zeiden ze." Ze hadden een auto, maar reden vaak de natuur in op hun twee moto ren. In Coin gingen ze trouw naar de kerk, en daar raakten ze bevriend met priester Gonzalo Martin, die de be grafenis van Antoinettes vader ver zorgde voor hij naar Benalmadena werd overgeplaatst. Over de moeder is weinig bekend. „Ik ken haar alleen als het vrouwtje dat vanuit de deur altijd vriendelijk lachte en zwaaide", aldus de priester, die niet weet hoe de 90-jarige vrouw meer dan een maand geleden, aldus de autopsie, is overleden. „Ze hebben me nooit iets gezegd." Johan was dit jaar ineens vrij actief op Twitter. Hij becommentarieerde vooral nieuws uit de Nederlandse media en politiek. Op 24 september verscheen zijn laatste 'like', van een tweet met de dagsluiting van @zus- 3 dgn Zeelanddiner Kloosterhotel Brabant zaterdag 13 oktober 2018 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Is dat niet gek: Britse troe pen die via Nederland naar Noorwegen rijden? Wat oefent de Navo straks precies? Waarom is zo'n groot machtsvertoon nodig? Lokken we met het tonen van de spierballen juist geen tegenreactie uit? m Aan de Navo-oefening Trident Juncture in Noor wegen doen 50.000 man schappen mee. - huisbaas Carmen Raymond Boere Johan in 2017 tijdens een bijeenkomst in de stad Malaga. FOTO DIOCES MALAGA Sfeervol hotel midden op de Veluwe. Tussen Hanzesteden Deventer en Zwolle! 3 nachten in 4* Fletcher Hotel Epe-Zwolle (8,0) cO 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik wifi, parkeren en binnenzwembad jaZV Aankomsten t/m december. Betaal pas bij aankomst! 3* Hampshire City Terneuzen (7,6) 4* Hotel Willibrordhaeghe, Deurne (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx 2-gangen diner 7/1 50 Gratis parkeren en wifi hm Gratis parkeren en wifi Op een 15ha groot park /V»™

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5