Zogezien Van het gas af ja, maar met beleid OF DESKTOP? DE BESTE KOOP VIND JE OP TWEAKERS Zeeland is weer op oorlogssterkte tweakers Boffers daar in Dauwendaele. Hun wijk is aangewezen als een van de 27 proeftuinen in Nederland om van het aardgas af te komen. De gemeente Middelburg wil laten onderzoeken of met de restwarmte van bedrijven woningen verwarmd kunnen worden. Verslaggever Theo Giele deelt zijn visie op dat plan. 11 André Bosman, Rutger Schonis, Joba van den Berg en Tobias van Gent (vlnr) In ruim een maand tijd is het aantal Zeeuwen in de Tweede Kamer verdubbeld. Afgelopen dinsdag werd Rutger Schonis beëdigd, een maand eerder was de beurt aan Tobias van Gent (VVD) uit Middelburg. De langstzittende Zeeuw is Middelburger André Bos man (WD). Hij draait al acht jaar mee. Joba van den Berg uit Goes werd na de verkie zingen in 2017 Kamerlid voor het CDA. „Met vier Zeeuwen zijn we op oorlogssterkte", zegt Schonis. „Ik vind het echt een eer dat ik dit mag doen. Als je het hoort, weet je even niet wat je overkomt, maar nu komt mijn enthou siasme weer dubbel naar bo ven. De debatten hier zijn soms best emotioneel. Ik hoop er wat Zeeuwse nuch terheid te brengen." in het diepe gegooid. Hij voerde het woord bij een alge meen overleg over mijnbouw en gaswinning. „Dat was ei genlijk de portefeuille van Rob Jetten. 'Wil je het van me overnemen?', vroeg hij dins dag. Ervaring „Ik moest me flink inlezen. Het ging best goed. Als Staten lid heb ik natuurlijk wel enige ervaring met commissieverga deringen. Ik maakte maar één echte fout. Ik wilde een motie indienen, maar ik wist niet dat je die daar alleen kunt aankon digen." Zelf zal hij de betreffende motie niet indienen in de ple naire zaal, want bij de herver deling van de portefeuilles, la ter die donderdag, ging ener gie naarMatthijs Sienot. Scho nis gaat zich richten op mobi liteit, krimpregio's en hij wordt de contactpersoon voor Zeeland. „Ik heb expliciet om deze taken gevraagd. Mensen in de Randstad weten onvol doende dat oplossingen die daar wel werken vaak niet ge schikt zijn voor Zeeland. Dat geluid moeten ze in Den Haag blijven horen." Ré, .«O i R THEO GIELE Mooi initiatief. Maar wat als je net een paar dui zend euro in een warmtepomp heb gestoken. Dat was toch zo'n goed idee? De overheid geeft niet voor niets subsidie op de aanschaf zou je denken. En dan krijg je als brave milieubewuste burger straks een stadsverwarmingssysteem waardoor je eigen investering voor niets is geweest. We moeten van het gas af. De rechter gaf de Nederlandse over heid deze week te horen dat haast geboden is. En niet alleen voor het klimaat. Een toekomst zonder ei gen fossiele brandstoffen en daar mee de afhankelijkheid van bui tenlandse leveranciers is op zich al reden genoeg. Hoe we onze woningen straks ver warmen is de vraag. Eigenaren van vrijstaande woningen op ruime percelen kunnen nu al hun eigen plan trekken. Maar de meeste mensen wonen in een apparte mentje of rijtjeswoning. Zij heb ben die luxe niet. Nog afgezien van de omvang van hun spaarpot heb ben zij letterlijk niet eens de ruimte voor bijvoorbeeld een warmtepomp. De doorsnee Nederlander is en blijft afhankelijk van collectieve voorzieningen. Alles elektrisch (bij)verwarmen? Dan zullen de stroomkabels in de grond aanzien lijk verzwaard moeten worden. Of misschien gaan we bij stoken met waterstof, gewonnen met overtol lige windenergie? Stadsverwar ming met restwarmte van de in dustrie of met aardwarmte? Het zijn keuzes die de politiek uit eindelijk weloverwogen moet maken. Daarom zijn die proeftui nen een goed idee. Gemeenten werken aan warmteplannen, kli maattafels zijn op landelijk niveau bezig. Het kost tijd om de juiste technieken te vinden en te ont wikkelen. In dat licht is het vreemd dat die zelfde overheid burgers het gevoel geeft dat het om individuele keu zes gaat. Er worden miljoenen eu ro's subsidie gegeven op warmte pompen, ongeacht of een huis er geschikt voor is. Gevolg, niet opti maal geïsoleerde en geventileerde woningen moeten zoveel elek trisch worden bijverwarmd dat de energierekening omhoog gaat. Net als overigens de uitstoot van broeikasgassen, zoals onlangs uit cijfers van het CBS bleek. Het CBS stelt vast dat over de energieprestatie van warmtepom pen in de praktijk weinig bekend is. Cijfers over de besparing op fos siele energie en de vermeden uit stoot van kooldioxide zijn erg on zeker. „Zetten we de C02-uitstoot die gepaard gaat met de elektrici teitsopwekking voor warmtepom pen af tegen de uitstoot die is ver meden doordat er minder aardgas is verstookt, dan valt de balans licht negatief uit. Dat wil zeggen: met de huidige mix van brandstof fen en verbrandingsrendementen waarmee elektriciteit gemaakt wordt, is de C02-uitstoot iets ho ger dan wanneer aardgas gestookt zou zijn in een verwarmingsketel." Ofwel, zolang de meeste elektri citeit met fossiele brandstoffen wordt opgewekt, is een zuinig aardgasketeltje beter voor het mi lieu (en portemonnee). De over heid subsidieert dus een techniek die onder de streep tot een toe name van de uitstoot van broei- stofgassen leidt. De tip voor de doorsnee Zeeuw met een doorzonwoning in een doodgewone buurt? Steek je cen ten in isolatie. Maatregelen die re latief simpel en zonder veel breek werk uit te voeren zijn en direct rendement opleveren. Leg eventu eel wat zonnepanelen op het dak. Dat zijn investeringen waarvan je nooit spijt krijgt, op welke manier straks ook de warmtevoorziening in je wijk wordt geregeld. No-re- gret-maatregelen, zo heet dat in het jargon. Nog simpeler: zet de verwarming een graadje lager: kost helemaal niks en scheelt enorm. De overheid kan zich de experi menten veroorloven, ook als er hier en daar een project blijkt te floppen. Het heten dan ook niet voor niets proeftuinen. Maar de zakken van de gemiddelde burgers zijn niet zo diep dat zij hun eigen woning als testopstelling kunnen gebruiken. GEEN INTERNET? GEEN PROBLEEM! Vraag de uitgeprinte screenshots van de Besb BuvGuideaan Ik ontvang graag de geprinte screenshots van de Best Buy Guide van: Laptops Smartphones Desktops SSD's Naam: Adres: Tweakers T.a.v. Best Buy Guide Postbus 2104 1000 CC Amsterdam GO ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 l O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59