De turbulente week van Rutger Schonis Middelburger Rutger Schonis is als Kamerlid beëdigd in een week die voor zijn partij D66 ongekend hectisch was. „Heel even weet je niet wat je overkomt." 10 Precies een week gele den kwam het leven van Rutger Schonis op zijn kop te staan. Hele maal onverwacht was dat niet. In juli kreeg het Middel burgse Statenlid een telefoontje van Alexander Pechtold, toen nog de partijleider van D66. Dat Scho nis er rekening mee moest houden dat hij in oktober in de Tweede Kamer zou komen, omdat er een verandering in de fractie ophan den was. „Ik had dus wel wat voor kennis, maar ik wist niet dat hij zelf ging vertrekken." Dat bleek vorige week, tijdens het D66-congres in Den Bosch. „Daar is 's ochtends de Kamerfrac tie ingelicht", vertelt Schonis. „Daar zat ik natuurlijk nog niet bij. Om te voorkomen dat ik het tij dens de toespraak van Pechtold zou horen, trok vice-fractievoor- zitter Kees Verhoeven mij halver wege de dag letterlijk de bezem- kast in om me te informeren. Toen ik hoorde dat het om Alexander zelf ging, was ik wel even stil." 'Op vleugels' reisde hij van Den Bosch naar huis, waar hij het hele weekend werd overspoeld met fe licitaties. Omdat hij maandag met een in Den Haag werd verwacht, moest hij wel wat werkafspraken afzeggen. Schonis werkte tien jaar lang als jurist bij Rho Adviesbu reau voor de leefruimte, maar is kort voor de Kamerverkiezingen in 2017, waarbij hij 23ste stond op de lijst van D66, voor zichzelf be gonnen. „Als zelfstandige ben je wel wat flexibeler. Ik heb in sep tember een aantal klussen afge rond en moet deze maand nog een paar dingetjes doen, maar omdat ik wist dat het eraan kwam ben ik niet meer gaan acquireren. En mijn klanten wisten natuurlijk in welke positie ik zat." Turbulentie Maandag werd de turbulentie al leen nog maar groter. „Voor mij was alles nieuw, maar ik heb be grepen dat deze week zelfs voor Haagse begrippen niet normaal was." Pechtold nam immers afscheid en er moest een nieuwe fractievoor zitter worden gekozen. De opvol ging is maandag besproken op een locatie buiten Den Haag, vertelt Schonis. „Daar was de fractie in een heel goede sfeer bij elkaar. Ik draaide gelijk mee en mocht ook mee stemmen. Er was ook alle tijd om fractiegenoten beter te leren kennen." De bekendmaking, dinsdag, er voer hij als een orkaan. „De deuren van de fractiekamer gingen open en de pers kwam letterlijk naar binnen stormen." Jarig Lag de focus toen nog op Pechtold en Jetten, een dag later was Scho nis even het middelpunt. In bijzijn van zijn ouders en echtgenoot werd hij als Kamerlid beëdigd. „Ik had een voorgesprekje met voor zitter Khadija Arib die zelf jarig was. Dus we konden elkaar felici teren. Daarna de felicitaties van alle Kamerleden. Dat was heel bij zonder om mee te maken." Donderdag werd Schonis meteen ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 GO Zelfs voor Den Haag was dit abnormaal ERNST JAN ROZENDAAL De nieuwe fractievoorzitter van D66 Rob Jetten (links) feliciteert Rutger Schonis met zijn beëdiging als Kamerlid. Voorzitter Khadija Arib kijkt toe. fotosanpenjosvanleeiwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58