Weer even thuis 9 Het eerste dat ik doe Zomaar op de fiets even ergens naartoe. Dat mist Margo Verveer- Goudzwaard (57) nog het meest aan haar jeugd op boerderij Akkerleven aan de Oostweg in Zonnemaire. Akkerleven, dat is voor mij toch thuis. Dit is mijn ouderlijk huis, hier ben ik geboren en in dit huis ben ik opgegroeid Nederland ben, is een rondje fietsen In 1994 hielden Margo en haar man Emile het voor gezien in Ne derland. Ze verruilden hun wo ning op de Blooisedijk in Zonne maire voor het avontuur in Nieuw-Zeeland. Ze lieten familie en vrienden achter, maar niet ie dereen, want de zus van Emile woonde al in Nieuw-Zeeland. En ze namen zoon Victor (nu 31) mee. Later kregen ze ook een dochter (nu 24) op hun nieuwe bestemming in Kaimiro. „De leegte, de groene natuur en de re laxte levenshouding trokken. Al les kan daar heel makkelijk. Ia, hier in Zeeland is het ook leeg, maar niet zoals daar." Toen Emile en Margo vertrok ken, hadden ze geen werk. „We trokken in de eerste zes maanden in bij Emiles zus. Zij had een 'grannyflat'. Dat was een kamer met toilet onder het huis, bedoeld voor oma." Al gauw lukte het om in Nieuw-Zeeland aan de slag te gaan. Emile vond een baan in New Plymouth, Margo ging naar school, ze leerde aan de universi teit voor plantenkweker en heeft vervolgens vijftien jaar bij een plantenexporteur gewerkt." Ze kochten op een gegeven mo ment een stuk grond van ander halve hectare in Kaimiro in de provincie Taranaki. „Daar stond een huis op dat was afgebrand. We kochten een tweedehands houten huis, want dat kan daar, voor 25.000 dollar inclusief plaat sing." Nu heeft Margot haar han den vol aan het werk in en rond hun huis, want ze leiden een zelf voorzienend bestaan. Altijd met de auto In Nieuw-Zeeland haal je dan ook niet zomaar even een pak melk in de supermarkt, je zit daarvoor al gauw een uur in de auto. „We moeten eigenlijk overal de auto voor pakken. Je kunt in Nieuw- Zeeland uren rijden zonder iets te zien. Als je uitzicht wil, moet je bovenop een heuvel gaan staan. Op de fiets is het niet te doen, want je gaat heuvel op, heuvel af." Dat is anders dan in Zonnemaire, waar Margo elke dag op de fiets vanaf de boerderij naar school in het dorp ging. „Ik zat bij meneer Mandemaker op de openbare la gere school. Ik speelde vaak sa men met zijn dochter Marieke. Marieke was mijn beste vriendin. Op de oude foto met het fietsje was ik denk ik zes of zeven jaar oud." De boerderij Akkerleven in Zonnemaire is letterlijk Margo's ouderlijk huis. „Mijn ouders wa ren in 1958 begonnen met boeren op de boerderij aan de Oostweg, nu heeft broer Bart het bedrijf, dat bestaat uit akkerbouw, bloembol lenteelt en een camping, overge nomen en wonen mijn ouders op het dorp. Ik logeer bij hen als ik in Nederland ben. Ze zijn nu beiden 88 jaar oud." In Nieuw-Zeeland zul je Margo niet zo gauw zien fietsen, maar in Nederland wel. „Het eerste dat ik altijd doe als ik hier kom, is een rondje fietsen. Ik ga nu op mijn moeders fiets, die heeft zo'n mo tortje erop. Heerlijk! En weet je wat ik altijd ontzettend fijn vond? Dat ik op mijn fiets naar de werk- haven kon om te gaan zwemmen. Ik zwom graag, ook in mijn een tje. In Nieuw-Zeeland zwem ik ook nog wel, maar het is een half uur rijden naar het strand. Dat is toch anders." Margo reed als kind al paard, ,,'s Zomers ging ik pony rijden op de dijken. We reden vaak via de Schelphoek in Seroos- kerke tot aan het strandje in Brui- nisse en ook kwamen we vaak bij hetDijkwater bij Sirjansland." ,,'s Winters was de plofkachel - zo noemden we het kolenkachel- tje dat af en toe oprispingen had - aan in de keuken. Ik mocht dan rolschaatsen en fietsen in de gang." Die Nederlandse winters mist Margo overigens totaal niet. „Ik was hier met kerst en ik was helemaal vergeten dat het dan om vier uur al bijna donker is en om negen uur 's morgens pas licht. Dat doe ik dus nooit meer. Het klimaat in Nieuw-Zeeland is ge matigder, het is 's winters niet echt koud en in de zomer wordt het zo'n 25 graden." Boze kalkoen Margo herinnert zich ook de speelmomenten achter de schuur. „Daar hadden we een keet waar we een huisje in hadden gemaakt. Huize de Dahlia noemden we dat. Mijn moeder had pauwen, kalkoe nen en ganzen en we deden altijd net alsof we er niet meer uit durf den, omdat er een boze kalkoen voor de ingang stond." Ook in huis was er naast het rolschaatsen in de gang genoeg vertier te vinden. „We hadden een heel spannende kelder met plavuizen en een gewelfd plafond. En er was een meidenkamertje, een heel klein hokje in de keuken waar het keukenmeisje heel vroe ger sliep, er waren nog bedstedes en een enorme zolder om op te spelen. Mijn slaapkamer was ook op de zolder. In de winter was het er ijskoud, maar in de zomer werd ik vaak 's morgens wakker van het tsjilpen van de mussen onder de dakpannen. Opgroeien op de boerderij met alle vrijheid vond ik heerlijk." Nog steeds komt Margo graag op de boerderij. Ze heeft er de lange vliegreis van zo'n 24 uur voor over. „Akkerleven, dat is voor mij toch thuis. Dit is mijn ouder lijk huis, hier ben ik geboren en in dit huis ben ik opgegroeid. Dat is voor mij wel de echte trekpleister om naar Nederland te komen. En mijn ouders. Als de boerderij er niet was en mijn ouders ook niet meer, dan weet ik niet of ik nog wel naar Nederland zou komen." GO ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 Opgroeien opeen boerderij is heerlijk' VALESKA NASTALY Margo Verveer-Goudzwaard woont al 25 jaar in Nieuw-Zee land en is nu echt even thuis op boerderij Akkerleven. Op de foto onder is ze zes of zeven jaar oud. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57