Comments likes De ideale wereld volgens Coby Hoe ziet een jager het verschil tussen een zwerfkat en een huiskat? 6 De ideale wereld van Coby Louwerse is vreedzamer, schoner en vooral vriendelijker voor dieren. „Ooit dacht ik dat ik alle ellende van de wereld op mijn nek kon nemen." Maar na 32 jaar werk bij de vogel- en zoogdierenopvang De Mikke beseft ze dat het ook haar niet lukt om alle dieren te redden. Wat leefde er de afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliked, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? Zelf ziet ze het best voor zich, een leven zonder de vogelopvang. Toch lijkt het onvoorstelbaar dat De Mikke (1983) en Coby Louwerse (1947) ooit uit elkaar gaan. De opvang in het Park Tooren- vliedt in Middelburg viert het 35-jarig jubileum. Daarvan is zij er al 32 jaar bij als vrijwilliger, voorzitter en beheerder. Als boegbeeld. „De mens veroorzaakt alle ellende voor dieren. Daarom mogen we ze niet aan hun lot overla ten." „Nou, we vangen elk jaar drieduizend dieren op. Dat verandert niet. En de problemen ook niet. Ik zie veel ellende binnenkomen. Slachtoffers van verkeer, olie, gif. Van mishandeling. De gruwe lijkste dingen. Een egel waarmee is gevoetbald. Een eend met een elastiek rond zijn bek gebon den. Of laatst: twee jonge eendjes met hun poot jes op een plankje vastgespijkerd." „In het begin vloog ik erop uit om elke vogel te helpen. Maar het werd te gek. Soms belden ze om twee uur 's nachts dat ze een vogel voor ons hadden. Ja sorry, dat ging echt niet meer. Ik kan dingen ook loslaten. We vangen de dieren op, verzorgen ze tot ze 100 procent zijn genezen en dan laten we ze vrij. Zodra ze weggaan, is het aan hen." „Nee. Wij mensen zijn de rentmeesters van de aarde. Maar wel heel slechte. We verzieken de boel. Ik wil graag dat mijn kleinkinderen er nog van kunnen genieten. Daarvoor zijn we op de verkeerde weg, maar ook die ellende kan ik niet alleen oplossen. Ik kanwel mijn steentje bijdra gen." „Mijn motivatie is het milieu. De mens pikt het leefgebied van de dieren in. Door huizen te bou wen, wegen aan te leggen. Soms moet het, dat snap ik. Maar het gaat maar door. Ik vraag me af of we niet te gemakkelijk ruimte inpikken. Neem de Hedwigepolder. Daar leven ook dieren. En het is goede landbouwgrond." „Dat is geen natuur. De mens 'maakt' natuur. Ten koste van landbouwgrond. Neem nou Plan Tureluur op Schouwen. En de Sint Laurense Weihoek, waar ik vlakbij woon bijvoorbeeld. Schitterend hoor, ik geniet van de vogels. Maar het moet een keer genoeg zijn. Het draait uitein delijk toch altijd weer om geld. Om meer-meer. We moeten met wat minder tevreden kunnen zijn." „Ik ben best heel bewust bezig met alles ja. Niet onnodig lampen laten branden. Afval scheiden. Niet te lang douchen. Ik ben best wel een geiten- wollensokkenmens. Maar daar voel ik me niet onprettig bij." „Sinds drie jaar leef ik volgens het paleo-dieet. Van de ene op de andere dag heb ik de kast leeg gemaakt en ben ik opnieuw begonnen. Nu eet ik veel groenten en fruit, plantaardige producten. Ik voel me fitter, energieker en slik minder me dicijnen. Van vis hou ik niet, behalve van kibbe ling - maar dan herken je het niet - en tonijn uit blik. En ik ben een flexitariër: ik eet één tot twee keer per week vlees. Biologisch scharrelvlees en alleen rund. Niks uit de vleesindustrie. Dus ze ker geen kip." „Haha, ja ook. Maar vooral omdat ik die vroeger heel veel moest eten. Mijn ouders verbouwden hun eigen groenten en fruit en hadden zelf die ren. Die slachtten en aten we ook. Dat stond me als kind al tegen." „Die had ik als kind al. Ik was gek op alles wat Het Zeeuwse Landschap maakt bezwaar tegen het steriliseren en weer loslaten van zwerfkatten. Voor de vogels is het beter als de zwerfkatten in een asiel terechtkomen of, als het niet anders kan, een spuitje dan wel een kogel krijgen. Op Facebook leverde het bericht vrijwel uitsluitend afwijzende reacties op. 'Hoe ziet een jager dan het verschil tussen een zwerfkat en een huiskat?', schreef Teuntje de Vries. 'Dit is gewoon niet haalbaar. Steriliseren en castreren wel.' 'Is toch gewoon te belachelijk voor woorden... Op ratten schieten okay, maar op katten', vond Patricia Wilhelm. Wereldkampioen kickboksen Rico Verhoeven komt binnenkort naar basisschool De Zevensprong in Krabbendijke. Dat Verhoeven een echte knuffelkampioen is, bleek wel op Facebook. Het bericht werd veel bekeken en geliked, en de reacties waren duidelijk: 'Naar Kruiningen mag hij ook wel ff komen hoor', schreef Mandy de Groote. 'Zullen we doen of we een kind komen inschrijven die dag', opperde Rianne Bovenkamp aan Lindy Willemse. Ook Tessy Sinke zag een kans: 'Melissa Neels, jij bent zeker vrij die dag of niet? Anders wil ik ze best naar school brengen hoor hahaha' Miljonair Salar Azimi uit Aardenburg koopt vrijwel zeker de Belgische amateurvoetbalclub Patro Eisden Maasmechelen. Hij probeerde het eerst bij enkele andere voetbalclubs, waaronder Roda JC en FC Dordrecht, maar dat mislukte. Nu lijkt het met de Belgische club wel door te gaan, wat twitteraar @Yousflow bracht tot een korte bespiegeling: 'Overigens off-topic maar als je schermt met het overnemen van KV Oostende en Roda JC en het wordt Patro; is gelijk aan je vrouw naar 4 Mercedes dealers meenemen om AMG's te bekijken en dan week later thuiskomen in een Fiat Panda. Zonder APK.' DAG XX MAAND 20XX WW 4 We mogen dieren niet aan hun lot overlaten' MAURITS SEP Gaat het nu beter met de vogels en zoogdie ren in Zeeland? Word je daar niet heel somber van? Het gaat alleen niet veel beter met de wereld. Wat gaat er fout in jouw ogen? En het wordt natte natuur. Lukt jou dat? Omdat die vleugels en veren heeft? Waar komt jouw liefde voor vogels vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54