Ondine Poe poe poe, wat vliegt de tijd ff t In het nieuws Uit het nieuws Rien Koopman Esther van der Heijden DEZE WEEK IN Z. Klaarvoor koninklijk bezoek aan Tholen Weetniet wat me is overkomen 'Mam, wil je me voorlezen?' Ja, maar alleen als je je vanavond scheert!' 6 DE IDEALE WERELD VAN COBY LOUWERSE 9 BOERDERIJ 10 DE DOLLE AKKERLEVEN, WEEKVAN DAT IS TOCH MUNTHUIS RUTGER SCHONIS En, hoe lang is het nou geleden? In 2008 begon nen, in 2013 gestopt, toch? Nu je het zegt, inder daad. Vijfjaar geleden alweer, poe poe, wat vliegt de tijd. Zo nu en dan kom ik nog iemand tegen die zich herinnert dat ik columns schreef. Wim Hofman, mijn vroegere overbuurman, riep laatst nog tegen me: 'Succes met uw stukjes!' Of zei hij nou: 'leuke' stukjes? Dat wordt lastig. Zeg nou zelf, wordt het leven er leuker op, met het klimmen der jaren? Toen ik stopte met columns heb ik me fanatiek op hoepelen gestort. Werd ik op mijn 52e opeens de oudste hoepeldocent van Nederland. Wat denk je? Krijg ik last van slijtage. Dus na vijfjaar heb ik mijn hoe pels maar aan de wilgen gehangen. Althans, sta ik niet meer elk weekeind ergens op een festival met honderd hoepels voor het publiek. Dat valt te bezien, want mijn zoon is een kop groter dan ik. Dan moet je gaan uitkij ken wat je schrijft. Rare leef tijd hoor, zo tussen servet en tafellaken. Krijg je dit soort conversaties: 'Mam, wil je me voorlezen?' 'Ja, maar al leen als je je vanavond scheert!' Mijn dochter krijgt in de cember een kindje, deo vo- lente. Word ik oma. Onge looflijk. Baby'tjes - hmmm. Kinderen worden pas leuk als je ermee over het leven kunt filosoferen, vind ik. Gek genoeg krijg ik er steeds meer zin in. Luiers met bo tergele borstvoedingspoep. Kraaiende geluidjes uit de wieg. Glimmende kraaloog jes. Mollige voetjes. Wat wil je dan horen? Dat ik sinds mijn scheiding regel matig mannen te logeren heb, is dat spannend genoeg? Even tellen: vier stuks. En ze wisselen elkaar af. 'Jij bent polyamoureus', zei mijn zus. En die is psycholoog, dus ze kan het weten. Nee joh. Zeg ik alleen maar om de buren gek te maken. Een ontheemde oude heer blijft wel eens logeren. En ik ben goed met mijn exen. Geloof me: je kunt beter tegen mensen zeggen dat je het huis van je ex in brand hebt gestoken en alle foto's ver scheurd, dan dat-ie regelmatig blijft logeren omdat je ge woon familie bent geworden. Laatst nog geprobeerd om de buurman uit te leggen waarom hiervan alles in en uit liep, maar die raakte alleen maar helemaal in de war. En als je het niet erg vindt, vind ik het nu wel mooi geweest met dit interview. Moet snel nog even een foto laten maken voor deze rubriek. Wat je zegt, ben je zelf, met je kop onder lijn elf. Dag hoor. Koning Willem-Alexander en ko ningin Maxima brengen dinsdag een bezoek aan Schouwen-Duive- land en Tholen. Het koninklijk paar is onder meer te gast bij HEMI Winkelinrichting in Tho len. Het bedrijf is met 300 mede werkers een van de grootste werk gevers op het eiland en richt win kels in voor grootwinkelbedrijven in heel Europa. Directeur Rien Koopman vindt het geweldig dat zijn bedrijf is uit kozen. „Waarom ze naar HEMI ko men is mij niet verteld. Ik heb er veel over nagedacht en heb wel zo mijn ideeën, maar zeker weet ik het niet." Bij de voorbereiding wordt Koopman naar eigen zeg- gen goed begeleid door het kabinet van de commissaris van de koning. HEMI moet 'gewoon' in bedrijf zijn als Willem-Alexander en Maxima komen. Maar het be zoek gaat wel gepaard met veilig heidsmaatregelen, variërend van afzetting van het terrein tot scree ning van de medewerkers. „We verwachten ook 50 vertegenwoor digers van de media. Zij worden in de kantine ontvangen." Koopman wil graag de 25 HEMI-medewer- kers met een verstandelijke beper king onder de aandacht brengen. „Ik vind het belangrijk dat deze mensen een plaats vinden. Ik had een voetbalclub kunnen sponso ren, maar ik doe liever dit." Het is een kleine drie minuten voor zes als Esther van der Heij den haar trainingsmaatje Henk Kortlever eindelijk in de armen kan vallen na een loodzware Kust- marathon. „Gehaald", zegt ze vol emotie. „Ik ben zo blij, trots en gelukkig dat ik mijn doel bereikt heb. Deze marathon was symbolisch voor het leven en wat ik meegemaakt heb. Het gaat met pieken en dalen (duinen), ploeteren in het zand en omgaan met omstandigheden waar je geen invloed op hebt, het komt zoals het komt." Van der Heijden uit Tilburg fi nishte zaterdag als laatste binnen de tijdslimiet in de Kustmarathon. Een hele prestatie, maar veel bij zonderder was het achterliggende verhaal. Van der Heijden viel liefst 86 kilo af om de 42 kilometer lange tocht te volbrengen. Onderweg werd de atlete overal herkend, nadat ze met een foto op de voorpagina van deze krant stond en vertelde over haar afVal- race. Het bijzondere verhaal ging heel Nederland door, van regio nale dagbladen, AD tot de website van Runnersworld. Honderden steunbetuigingen kreeg ze. „Ik weet niet wat me is overkomen." Van der Heijden wil nu een boek gaan schrijven over haar ervaring met morbide obesitas, autisme en het lopen van een marathon. Nou ja, ligt er maar aan wat je onder leuk verstaat. 'Schetsen uit het leven van een chaoot', dat dekt de la ding meer wat mij betreft. En nu? Meer van hetzelfde? Had je niet ook een zoon en een dochter? Gaan we daar nog wat over lezen? Gaap. Ben je nou serieus? Veel succes dan. Heb je al in de spiegel gekeken? Kv-j! KI ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 GO H Het zijn iconische beelden, in zwart-wit op ons collectieve netvlies gebrand. Maar in kleur worden ze nog indringender. KIEK! P12&13 14 Luizen in de klas Karlijn van Houwelingen 14 Doe aangifte Saskia Noort 15 Na de grot de schone schijn Eefje Oomen 18 Is Rutte te impulsief? Hans van Soest 20 Hart van Tijmen klopt voort Eric Reijnen Rutten 22 De batterij van de toekomst Hans van Zon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50