kh balclErman.nl 1 Kerstreizen met vertrekgaranties! jj1- ^fj^. «i ^«etvetpucb.10 balclErman.nl m 4 In een afgelegen huis bij het Spaanse Malaga werden vorige week de lichamen van Gorcumer Johan (58), zijn vrouw Antoinette (57) en haar moeder (90) gevonden. Ze waren al enige tijd dood. Hun weinige vrienden kenden de familie als 'op zichzelf en heel gelovig'. U6 Priester Gonzalo Martin zal de mis van vanmid dag in de Virgen del Carmen-kerk in Benal- madena, aan de Costa del Sol, opdragen aan zijn goede Nederlandse vrienden. Aan Johan, de grote man die hem zoveel hielp in de kerk en zich zelfs voorbereidde om diaken te worden. Aan Antoinette, de lieve vrouw die hij eind augustus voor het laatst zag, ernstig ziek. En aan haar moeder, die hij vrijwel nooit zag en van wie hij de naam niet weet. „Ze waren heel gelovig, nooit sloe gen ze met z'n tweeën de mis van zondag over", vertelt padre Gonzalo. „Elke week hielp Johan me met het vertalen van de mis in het Engels, voor de vele Britten hier. En elke dag stuurde ik hem een WhatsApp met een stuk tekst uit het evangelie, dat hij dan vertaald terugstuurde. Op 24 september was de laatste keer, daarna antwoordde hij niet meer." Eigenlijk voorvoelde de priester direct dat er iets fout was; Johan reageerde altijd. Maar Johan was ook wel een beetje een rare, soms. Stil, op zichzelf. Na enkele dagen stuurde Gonzalo een medewerkster naar het huis van de Nederlanders, 30 kilome ter verderop in de heuvels bij Coin. De drie honden begroetten haar, nie mand deed open. Gonzalo besloot het nog even aan te kijken. Net als Carmen, in haar meubel zaak in Coin. Johan was niet geko men om de huur te betalen, iets wat hij al acht jaar trouw deed aan het eind van de maand, altijd vergezeld van Antoinette. In mei kwam hij al leen. „Zoals altijd vroeg ik hoe het met hem was. Slecht, zei hij, en toen begon hij te huilen. Die grote man. in Nederland, en vervroegd met pen sioen waren gegaan. Heel vervroegd. Het waren de jaren van de crisis. Niemand die dat verhaal kan be vestigen. Contact met familie hadden ze niet, zeiden ze. Kinderen waren er ook niet. Een broer van Johan wil vanuit Tilburg niet reageren op de gebeurtenissen. Johan was een tijdje vicevoorzitter van de Katholieke Politieke Partij, een afscheiding van het CDA, halverwege jaren 90, van mensen die het niet eens waren met de 'modernere' koers van de partij. Klein pensioen Johan, in 1960 geboren in Gorin- chem, en Antoinette bezaten in die tijd ook een schip, de Ambulant. Ze stonden toen geregistreerd als 'ho- reca-ondernemers' uit Giessenburg. „Ze spraken al snel goed Spaans", vertelt huisbaas Carmen, „al waren het geen praters. Ons contact be perkte zich tot de maandelijkse beta- dia Civil, die bij Carmen de sleutels kwam halen. Zelf durfde ze niet mee te gaan. De agenten troffen op woensdag 3 oktober de ontzielde lichamen van de drie Nederlanders aan; de moeder in een gesloten kamer die verzegeld was met silico- nengel, volgens de politie vermoe delijk om de stank te beperken. Ze leed lange tijd aan alzheimer en was al langer dood. Antoinette (57) lag op bed. Johan (58) had zich opge hangen. Johan en Antoinette vertrokken in 2010 naar Zuid-Spanje. Nog net geen 50 waren ze, haar ouders gingen mee. Haar vader overleed enkele jaren la ter. Ze huurden een huis in de buurt van Coin; 10 minuten rijden van het dorp, tegen een heuvel, moeilijk be reikbaar over een hobbelig pad. De rust, de eenzaamheid, daar kwamen ze voor. Tegen de schaarse vrienden die ze maakten, vertelden ze dat ze allebei bij de bank hadden gewerkt, Hij stortte in. De artsen hadden al vleesklierkanker bij Antonieta vast gesteld, ze had nog maar enkele maanden te leven." Vreemde geur Antonieta, zoals de weinige Spaanse vrienden en bekenden Antoinette noemen, kwam niet meer mee, vanaf dat moment. En eind september kwam ook Johan niet meer. „Ik maakte me niet direct zorgen", zegt Carmen. Totdat priester Gonzalo haar belde, bezorgd; of zij iets wist. Ze stuurde de tuinman naar het huis. Geen antwoord vanachter de geslo ten deuren. „Maar de vreemde geur, zoals wanneer je een dood dier ruikt, verontrustte hem. Normaal ruik je er alleen de citroenbomen." De buurman, het huis iets hogerop, was niets vreemds opgevallen. „Ik zag hen niet veel. In de twee jaar dat ik er woon, heb ik een paar keer met Johan gesproken", vertelt de Brit Ro- bert. „Ze waren heel erg op zichzelf. Ik wist niet eens dat die moeder daar ook woonde." Priester Gonzalo belde de Guar- Johan zei altijd dat ze niemand meer hadden, geen familie, niets 8-daagse kerstreis Noord-Polen 6-daagse kerstreis Berlijn Centrum 8-daagse kerstreis Opatija, Kroatië 6-daagse kerstreis Het eiland Rügen in Noord-Duitsland 8-daagse kerstreis Lutago in Zuid-Tirol 8-daagse kerstreis Van der Valk Hotel Barcarola, Catalonië 459,- -1 |-J zaterdag 13 oktober 2018 GO SPANJE m aps4news.com/©H ERE Edwin Winkels Coin De politielinten zit ten nog op het hek van het huis van de familie in Coin. foto EDWIN WINKELS -Gonzalo Martin, priester v.a. slechts 1 r ?chts 1 ui mi lil Tr'ii 1 Vertrekdatum: 21 dec. Vertrekdatum: 22 dec. Vertrekdatum: 21 dec. Vertrekdatum: 22 dec. Vertrekdatum: 21 dec. Vertrekdatum: 21 dec. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds Et reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4