13 2006 Bertjan van der Veen 2007 - 2008 Lars Hoogeri.'ï 2009 Casper Helling'^^ 2010 Jorrit Bergsma fe&ll KarloTimmerm^fil NR Jens Zwitser H| Ji Simon Schouterl - J H r P ÉÉ&IÉ&: W. Niels Mesu, 24 maart 1992 daar ging het wederom niet goed. Hij ligt daarom nu een week in het Antoni van Leeuwenhoek Zieken huis in Amsterdam. „Ik ben er in goede handen." Het is nu afwachten hoe het ver der gaat. Mesu ziet de heftige bij werkingen als teken dat er in elk geval hard gewerkt wordt aan de bestrijding van de kanker. Over wat z'n kansen zijn, is de Middelburger nogal nuchter: „Die liggen op 50 procent", zegt hij. „Het is namelijk heel simpel: óf het wordt allemaal opgeruimd óf er blijft iets zitten. Het is dus 'ja' of 'nee'. En altijd ga je ervan uit dat je aan de goede kant zult zitten." Nooit klachten In september ging de Nobelprijs voor de Geneeskunde heel toeval lig naar de ontdekkers van de im- muuntherapie. „Die methode is wel mijn redding", zegt Mesu. „De artsen zeiden in december gelijk: 'Als je hier een halfjaar langer mee zou doorlopen, zou het snel afge lopen zijn'. Dat is eigenlijk best raar, het is totaal niet te bevatten dat ik een dodelijke ziekte heb. Ik heb er namelijk nog nooit klach ten van gehad. Dat maakt het ook zo gevaarlijk. Als je namelijk wel meteen al iets voelde, ging je naar de dokter en was j e er vroeg bij Maar ja, ik heb nooit iets gemerkt... Ik weet dus ook niet hoe lang die PALMARES plekken in mijn lichaam hebben kunnen groeien." Op 20 oktober begint het sei zoen weer. Normaal zou hij zich een hele zomer hebben voorbereid op de marathoncompetitie en de wedstrijden in het buitenland, met Friesland als thuisbasis. Maar hij woont sinds december weer thuis op kaasboerderij Schellach - in de polders bij Sint Laurens - en hij draait daar mee in het bedrijf. Hij pakt allerlei klusjes op. De koeienstal uitmesten, een beton- vloer leggen, flessen met karne melk vullen. „Ik heb me erbij neergelegd dat de situatie nu zo is. Natuurlijk heb ik er vorige winter wel een tik van gehad, maar je kunt niet de hele tijd binnen zit ten balen. Je moet er gewoon het beste van maken." Overigens sport hij nog wel een beetje. Mits hij zich prettig voelt, fietst hij op zondag ochtenden met man nen uit de buurt. „Ik vind het dan ook leuk om op kop te rij den en die anderen nog een beetje pijn te doen." Daarnaast korfbalt hij weer, net als voor zijn vijf- - tiende. „Voor de zomer was J ik een keer aan het kijken bij Ondo en toen zeiden ze gek scherend tegen me: 'Kom je weer terug?' Tijdens de zomer is dat idee een beetje bij mij gaan leven en bij het begin van het seizoen heb ik me weer aangemeld." Mesu traint nu mee met Ondo 3 en 4, als hij niet buiten de provin cie is. „Ik zou nog wel kunnen schaatsen hoor, maar niet op het niveau dat ik altijd haalde. En dan ga ik het ook niet doen. Dan vind ik schaatsen niet de sport om ple zier aan te beleven, ik ga niet naar de baan in Breda om voor de lol een paar rondjes te rijden. Dat wil ik alleen doen als ik helemaal fit bent, als ik echt hard kan gaan. Met korfbal verwacht ik niks van mezelf. Ik heb het vroeger wel al gedaan, maar niet op een hoog niveau. Toen ik zag dat ik beter was in schaatsen, ben ik dat gaan doen. Maar ik vind het nog steeds leuk dat korfbal een gemengde teamsport is, mijn hele vriendengroep i zit nog steeds bij Ondo. Het is gewoon prettig om hier in Sint Lau rens ook weer iets te hebben om naar toe te gaan." Vanaf vol gende week zal hij de mara- thons gaan volgen, als hij daar lichame lijk toe in staat is. De eerste is op de Jaap Edenbaan in Amsterdam. De afgelopen periode was Mesu nog wel betrokken bij de ploeg van Jillert Anema. „Als ik in Friesland was, ging ik altijd wel even kij ken", vertelt hij. „En straks zal ik het Instagram-account van het team gaan beheren, terwijl ik zelf helemaal geen Instagram gebruik, haha. Of het confronterend is om naar de wedstrijden te kijken? Nou, nee. Als ik ze zelf niet kan rij den, vind ik het nog wel heel mooi om ze te bekijken." Sidekick En wat als er nu wél een Elfste dentocht komt? „Dan denk ik dat ik als co-commentator van de NOS erbij ben", zegt Mesu. Eerder in 2018 ging hij als sidekick ook mee naar de Weissensee. „Met Herbert Dijkstra heb ik daar ook min of meer een afspraak over. Ik vind ook dat iemand die uit het peloton zelf komt toegevoegde waarde heeft. Die kan beter dieper ingaan op waarom iemand op een bepaald moment aanvalt of juist zijn be nen stil houdt." Het uiteindelijke doel is om weer terug te keren in de schaats sport. „Ik ben nog niet klaar", zegt hij. Maar daarvoor is een lange adem vereist, net als een dosis ge luk. zaterdag 13 oktober 2018 GO AANNEMERSBEDRIJF MESU B.V. Uw bedrijfsnaa; een winnen^fl ^SCHAATSEN els Mesu, ze wedstrijd JW' ,'V 2010: zilver op NK junioren; winst in B-divisie in Bid dinghuizen 2011: winst in B-divisie in Eind hoven, Tilburg, Enschede, Alkmaar en Deventer 2012: winst in B-divisie in Al maar en Deventer; winst in A-divisie in Assen 2013: winst in B-divisie in Hoorn 2016: Winst in Alternatieve Elf stedentocht; winst in A- divisie Groningen; winst in KPN Marathon Vier daagse; titel 'Marathon schaatser van het Jaar' 2017: Derde plaats in Alterna tieve Elfstedentocht; tweede in de eindstand van de KPN Marathon Cup

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41