Snel straf na cyberaanval Steun manifestatie voor bedreigde burgervader 'Alles kwijt door orkaan' 3 Sterke groei aantal visumaanvragen door zakenlui en toeristen TALLAHASSEE Orkaan Mi- chael heeft 'onvoorstelbare ver nietigingen' aangericht langs de noordwestkust van de Ameri kaanse staat Florida. Met die woorden omschreef gouverneur Rick Perry gisteren de schade. „Zo veel levens zijn voor altijd veranderd", zei hij. „Zo veel fa milies hebben alles verloren." In Mexico Beach (links) was een complete buurt wegge vaagd. Zeker twaalf mensen zijn om het leven gekomen door het natuurgeweld. De doden vielen niet alleen in Florida, maar ook in Georgia, North Carolina en Virginia. Een van de slachtoffers is een meisje van 11 jaar. Volgens de rampenbestrijdingsdienst FEMA is de kans groot dat het dodental verder zal toenemen. Nederland is ongekend populair bij toeristen en zakenmensen uit vooral Azië, het Midden-Oosten en Afrika. Het aantal visumaanvragen dat Nederland kreeg, steeg tussen 2011 en 2017 met 45 procent van 428.000 naar 621.000. Reizigers uit die delen van de wereld moeten een visum aanvragen voor een vakan tie, familiebezoek of zakenreis in ons land. In 2017 ontving Nederland aan vragen uit 86 landen. Koplopers zijn Turkije, India, Rusland, China en Indonesië. Die top 5 was vorig jaar goed voor bijna 50 procent van alle visumaanvragen, blijkt uit on derzoek van SEO Economisch On derzoek in opdracht van het minis terie van Buitenlandse Zaken. Leefbaarheid De stroom bezoekers heeft ook ne gatieve gevolgen voor Nederland, zo waarschuwen de onderzoekers. Niet alleen kan het grote aantal toe risten ten koste gaan van de leef baarheid door extreme drukte - vooral op de toeristische locaties in Amsterdam - er zijn ook zorgen over illegale migratie. Alleen al vo rig jaar werden meer dan 24.000 verzoeken afgewezen omdat het ri sico te groot was dat mensen met een visum Nederland zouden bin nenkomen om vervolgens in de il legaliteit te verdwijnen. Ook zijn er zorgen over de natio nale veiligheid. Met zo veel reizi gers groeit ook de kans dat er ie mand tussen zit met een terroris tisch motief of die inlichtingen wil verzamelen, zoals de vier Russische spionnen die dit jaar in Den Haag werden betrapt door de autoritei ten. Cijfers over aanvragen waarbij sprake was een veiligheidsrisico of zo'n gevaar juist over het hoofd werd gezien, zijn geheim en waren niet beschikbaar voor het onder zoek. De onderzoekers stellen wel dat Nederland voor de veiligheid steeds meer afhankelijk is van andere lan den binnen het Schengengebied. Hoe streng wij ook zijn met het verlenen van visa, veel reizigers ko men ook via andere EU-lidstaten binnen en mogen vervolgens zon der controle doorreizen naar Ne derland. Dat betekent 'op zijn minst dat Nederland minder di recte controle heeft over de risico's op het gebied van veiligheid', waar schuwen de onderzoekers. Volgens minister Stef Blok doet Buiten landse Zaken 'geen concessies aan veiligheid'. „Ook in een modern vi sumproces is en blijft zorgvuldig heid het sleutelwoord." De reizigers uit verre landen le veren Nederland meer dan 300 mil joen euro per jaar op. Ze kopen hier spullen, gaan eten in restaurants en slapen in hotels. Daarnaast dragen de zakelijke bezoekers bij aan de Dat betekent op zijn minst dat Nederland minder directe controle heeft over veiligheidsrisico's Nederlandse economie. Toch is de prijs die de visumaanvrager moet betalen niet genoeg om alle kosten te dekken die Buitenlandse Zaken maakt. Er is een gat van 6,7 miljoen euro. Er zijn Europese afspraken om de kosten van een visumaanvraag te verhogen naar 80 euro. Dan zou den de visumaanvragen kostendek kend worden, stellen de onderzoe kers. India Binnen de EU is het vooral Neder land dat profiteert van de grotere welvaart in opkomende econo mieën in Turkije, India, Rusland, China en Indonesië. Alleen Frankrijk is bij bezoekers uit verre landen nog populairder. En er zit voorlopig geen rem op de stijging van het aantal visumaan vragen, voorspelt SEO. In 2025 kan het aantal aanvragen oplopen van 0,8 tot 2 miljoen per jaar. DEN HAAG Het is totaal onac ceptabel dat de burgemeester van Haarlem na bedreigingen heeft moeten onderduiken. Het is ex treem onwenselijk dat hij nu on der dit soort omstandigheden moet leven, aldus premier Mark Rutte gisteren. Burgemeester Jos Wienen is ie mand 'die voor ons allemaal in het strijdperk treedt om dit land te verbeteren', benadrukte Rutte. Minister Kajsa Ollongren (Bin nenlandse Zaken) noemde het gisteren 'ontzettend vervelend' dat de burgemeester wegens aan houdende bedreigingen is onder gedoken. Over de aard of afzender van de bedreigingen wilden de twee niets kwijt. Een groep inwoners van Haar lem houdt morgenmiddag op de Grote Markt een steunmanifesta- tie voor de bedreigde burgemees ter. „Laat zien dat je achter onze burgemeester staat. Laat zien dat je het niet pikt dat ons democra tisch bestel wordt bedreigd door criminelen", luidt de oproep van de organisatoren. Ollongren benadrukte dat de samenleving hier nooit aan ge wend moet raken en er altijd te gen moet optreden. Wienen houdt zich 'er heel goed onder', vindt Ollongren. De EU-regeringsleiders geven vol gende week tijdens een top in Brus sel opdracht deze aanscherping ju ridisch uit te werken, verwachten diplomaten. Ongeacht de nationaliteit of loca tie van betrokkenen moet het mo gelijk zijn een visum te weigeren of bankrekeningen te bevriezen. Ne derland en het Verenigd Koninkrijk dringen hierop aan en ze worden gesteund door andere lidstaten. De Russische hackpoging op de Orga nisatie voor het Verbod op Chemi sche Wapens in Den Haag speelt daarbij een rol, evenals andere door Moskou aangestuurde cyberopera ties. Met de aanscherping van het sanctiesysteem bij een aanval met chemische wapens is de EU al ver der. Na de aanslag met zenuwgas op een Russische dubbelspion in Sa lisbury besloten de leiders dat er sneller strafmaatregelen moeten volgen tegen mensen of organisa ties die chemische wapens hebben gebruikt of ontwikkeld. De EU-ministers van Buiten landse Zaken nemen daarover maandag in Luxemburg het offici ële besluit. Niet alleen direct be trokkenen, maar ook degenen die financiële, technische of andere hulp hebben geboden komen in aanmerking voor sancties. Nederland en het Verenigd Ko ninkrijk 'trekken inderdaad samen op' om Europa beter te wapenen te gen cyberaanvallen, zegt premier Mark Rutte, die gistermiddag nog met zijn Britse collega Theresa May belde. De regeringsleiders van de EU 'kijken volgende week of we daar stappen zouden kunnen zet ten', beaamt hij. Rutte wijst erop dat Nederland in de strijd tegen hackers en spionnen al langer nauw samenwerkt met de Britten. Of dat na het vertrek van het Verenigd Koninkrijk uit de EU zo kan blijven, baart hem zorgen. zaterdag 13 oktober 2018 Kijk op de site bij /video voor beelden van de ravage na de orkaan. Halve wereld ontdekt Nederland Nederland is steeds gewilder bij toeristen en zakenmensen uit verre landen. Die stroom reizi gers brengt geld in het laatje, maar heeft ook een keerzijde. Er zijn zorgen over illegale migratie en nationale veiligheid. Hanneke Keuitjes Den Haag -SEO Economisch Onderzoek De EU moet snel sancties kun nen opleggen aan personen of organisaties die betrokken zijn bij een cyberaanval. ANP Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3