ez neTee^ banaan TasseN De cokgf w 9 Noodsysteem voor reactor Doel 4 niet veilig genoeg Vrijspraak brandmerkende scoutingleider VUSStArféeM f COR DE JONGE DOEL De bunker met het nood- systeem voor kernreactor Doel 4 is onvoldoende veilig door be- tonschade in het plafond. Dat concludeerde de Belgische nu cleaire toezichthouder FANC gisteren in een risico-analyse. Vorige maand werd beton- schade vastgesteld in de bunker bij Doel 4. Datzelfde probleem speelde vorig jaar oktober al bij Doel 3. In de bunkers staan noodsystemen voor het geval er 'externe ongevallen' gebeuren, zoals natuurrampen of een vliegtuig dat neerstort. In de bovenste lokalen van de bunkers zorgde langdurige blootstelling aan stoom van die noodsystemen voor flinke schade. De bunkers vereisen aanzienlijke reparatiewerken aan het 1,5 meter dikke plafond. „Daar zijn we op dit moment volop mee bezig", zegt woord voerder Nele Scheerlinck van Engie Electrabel. „Zulke beton- schade is te verwachten naar verloop van tijd. Dergelijke pro blemen kosten ons als bedrijf veel geld, maar het moet gebeu ren." Het bedrijf verwacht dat Doel 4 half december weer in bedrijf gaat. Bij Doel 3 zijn de reparaties inmiddels verricht. De 23-jarige scoutingleider brand merkte tijdens een zomerkamp drie kinderen met een brandijzer. Dat bleek gloeiend heet. Het Open baar Ministerie gaat ervan uit dat er opzet in het spel is, en zette dat ook in de aanklacht. De rechtbank kan alleen die aantijging beoordelen. En hoewel de rechter vond dat de man 'grove nalatigheid' kan worden ver weten, is hij vrijgesproken. Die na latigheid stond immers niet in de aanklacht. Dat had wél gekund. De officier van justitie mag immers meerdere aanklachten formuleren voor als de rechtbank de strengste terzijde schuift. Daar kijkt de rechter naar als die de 'hoofdaanklacht' niet be- Wij zijn echt overtuigd van opzet. Drie kinderen hebben brandwonden opgelopen, en de verdachte zegt dat hij dat niet heeft gemerkt wezen acht of te overdreven vindt. In het geval van de scoutingleider had het OM drie aanklachten gefor muleerd. De rechter vond zelfs de mildste, waarin de verdachte 'mis handeling' werd verweten, nog te zwaar. Als het OM de verdachte ook voor bijvoorbeeld 'het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld' zou hebben aangeklaagd, zou het wél tot een veroordeling zijn gekomen, liet de rechter door schemeren. Kan wel zijn, maar dat wilde het OM helemaal niet, legt woordvoer ster Elke Kool uit. „Wij zijn echt overtuigd van opzet. Drie kinderen hebben brandwonden opgelopen, en de verdachte zegt dat hij dat niet heeft gemerkt. Wij denken niet dat dat kan. Bij het eerste kind kun je nog zeggen: dat kan een ongelukje zijn. Maar daar dan niks van mer ken, nóg twee kinderen verwonden en dan vervolgens dagen geen me dische hulp bieden, dat gaat er bij ons niet in." En dus was het voor het OM geen optie om te gaan voor een mildere aanklacht, legt Kool uit. „Dan kunnen we de inhoud van onze eigen aanklacht niet meer ver dedigen. Dat doen we niet." Het risico is dat een verdachte dan helemaal wordt vrijgesproken, zoals ook bij de scoutingleider ge beurde. „Maar dan kunnen we wél in hoger beroep gaan. Dat is hier ook gebeurd." In hoger beroep kan het OM besluiten om de aanklacht (deels) milder te maken. „Maar dat is nu niet onze insteek", zegt Kool. BRIEVEN Arduin Voorzitter Jan Geluk van de raad van toezicht van Arduin geeft opdracht om het werk - wat behoort tot werkzaamhe den van de raad van toezicht - te laten onderzoeken (krant 24 september). Weer een extern bureau met waarschijnlijk heel veel orga nisatiekennis en weinig 'cliën tenkennis'. Gemakkelijker en goedkoper zou zijn om tien tot vijftien personeelsleden en evenveel belangenbehartigers van de cliënten te interviewen. Dan wordt ook snel duidelijk welke vooruitgang Arduin heeft geboekt met 2.0. Uitgangspunt moet de zorg vrager zijn, de cliënten, waar het werkelijk om gaat. Hun handicap verandert niet. Hoezo een eigen Hugo Borst, meneer Geluk! Het is niet al leen geld wat bepaalt of ie mand zijn of haar werk goed doet. jan Drost Gerrit van der Veenstraat 5 Middelburg Klimaatakkoord? De krant (9 oktober) signaleert de indringende risico's van ons ontsporende klimaat. Maar wat dóen we eraan? In Zeeland overheerst de industriële emissie van broeikasgassen sterk: ongeveer 75 tot 80 pro cent van het totaal. Dit hoge aandeel wordt veroorzaakt door onze forse zeehavenindu strie met landelijke toppers als Yara, Dow Chemical en Zee land Refmery. Juist daarom hebben twee jaar geleden de Zeeuwse havenbe drijven (PORTIZ), Zeeland Seaports, de provincie en de Zeeuwse Milieufederatie de duurzaamheids-Ambitie 2030 vastgesteld. Ook voor CO2. Met deze bijzondere samen werking tussen bedrijfsleven, overheid en milieubeweging was Zeeland landelijk koplo per. De bijbehorende uitvoe ringsorganisatie volgt en sti muleert de realisatie. Het landelijke Klimaatakkoord gaat nóg verder. Zo zal de Zeeuwse industriële CO2- emissie in 2030 teruggebracht moeten worden van 17 naar 4 Megaton/jaar. Een enorme kluif. Maar de or ganisatie en motivatie zijn er. Een onmisbare basis voor een koploper! Thom van Riet Gerrit van der Veenstraat 11 Middelburg zaterdag 13 oktober 2018 OM: Hoge strafeis was geen blunder Nee, het Openbaar Ministerie (OM) heeft niet geblunderd door een te hoge straf te eisen tegen de scoutingleider die kinderen brandmerkte. Die werd mede daardoor vrijgesproken. Het was een bewuste keuze, legt het OM uit. „We formuleren geen aan klachten waar we zelf niet ach ter staan." Martijn de Koning Middelburg - Elke Kool, woordvoerster OM U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37