Vlissingse raad moet hond aan de lijn houden én los laten lopen Negen ton op tafel voor museum in Domburg ■BR mlKi I 6 Analyse De raadsleden moeten be gin volgend jaar regels opstellen voor het uitla ten van honden op het strand. De hond zoveel mogelijk de vrijheid geven, of juist stevig aanlijnen op de Vlissingse stran den? Dat de gemeentebestuurders de gebeten hond zijn, staat bij voorbaat vast. Want veel Vlissin- gers en wandelaars van buitenaf die graag, al dan niet met hond, op het Vlissingse strand vertoe ven, staan lijnrecht tegenover el kaar. Menig strandbezoeker wil dat de hond, zeker in de wintermaan den, zich lekker kan uitleven op het strand. Ook tot plezier van een aantal wandelaars zonder hond. Zij kwamen in het geweer toen di verse media meldden dat Vlissin- gen met ingang van het nieuwe jaar geen loslopende honden meer op het Badstrand wilde toelaten. Toen zij de raadsleden en de me dia mobiliseerden om te pleiten voor juist meer ruimte voor de hond, voelden tegenstanders zich geroepen te reageren. Er zijn hondenbezitters die hun huisdieren het liefst aan de lijn houden omdat baasje en/of hond dat fijner vinden. Joggers en wan delaars zijn ook niet allemaal blij met op hen af rennende honden, betogen de voorstanders van een totaal aanlijngebod. Kou uit de lucht Burgemeester Bas van den Tillaar van Vlissingen haalde donderdag vóór en bij het begin van de raads vergadering een hoop kou uit de lucht. Hij liet baasjes die met hun hond naar het Stadhuisplein wa ren gekomen en aanwezigen op de publieke tribune weten dat de pap niet is gestort. Tot half april vol gend jaar mogen de stranden als 'hondenrenbanen' worden ge bruikt. Maar, voegde de eerste burger er aan toe, het college be reidt wel een voorstel voor nieuwe regels voor. De geldende Alge mene Plaatselijke Verordening is niet duidelijk en leidt tot misver standen. Bijtende belangen Een motie van PO V en VVD om de raad zelf een voorstel te laten ma ken, werd teruggetrokken. Van den Tillaar deed geen toezeggingen over de inhoud van het door het college op te stellen voorstel. Maar de gemeenteraad besluit uiteinde lijk over de inhoud van het voorstel en de raad kan niet ontkomen aan een compromis. Twee honden vechten ook hier om een been (los lopen of aanlijnen), maar een derde kan er in dit geval nergens mee heen. De belangen van hondenbezit ters, -liefhebbers en -haters bijten elkaar. Dus kan waarschijnlijk geen van hen zich in april hele maal terugvinden in de nieuwe APV. Want de gemeenteraad zal aan alle belangen tegemoet willen komen. De regels moeten dus ruimte geven aan eigenaren die hun honden los willen laten ren nen, spelen en zwemmen op het strand én aan baasjes en strand- gangers die honden te allen tijde aan de lijn willen houden. De stichting Marie Tak van Poort vliet heeft 4,5 miljoen euro nodig om het museum te kunnen bou wen. „We zijn er dus nog niet", zegt voorzitter Arnold van Houtum die wel erg blij is met de toezegging. Ook wethouder Bert van Halderen (WD, cultuur) benadrukt dat de gemeenteraad nog akkoord moet gaan. Maar beiden geven wel aan dat het een belangrijk signaal is naar andere subsidiegevers dat het Veerse college het plan ziet zitten. Van Houtum hoopt dat het vol doende is voor Gedeputeerde Sta ten om ook met geld over de brug te komen. Als de gemeenteraad akkoord gaat met die negen ton, benadert Van Houtum vervolgens cultuur stichtingen met het verzoek ook subsidie te geven. Onder meer het VSB- en het Mondriaanfonds, maar ook de BankGiroLoterij. Volgens het college kan het ver plaatsen van het museum het Ne- halenniagebied de broodnodige fa celift geven. Wethouder Arie Schot s f.- «Bii Het museum mag best een beetje boven de duinen uitsteken (SGP, ruimtelijke ordening) vindt het daar erg rommelig terwijl het 'de parel van Domburg kan wor den'. „Er moet wat met dat gebied gebeuren. Het kan zo niet blijven liggen." Het museum zit sinds 1994 aan de Ooststraat in een replica van het tentoonstellingsgebouwtj e waarin Jan Toorop tussen 1910 en 1921 zo- merexposities inrichtte. Het telt één zaal. Het nieuwe museum, naar een ontwerp van Cees Dam, telt straks drie zalen en een café. Van Houtum hoopt dat het in de loop van 2021 open kan gaan. Schot vindt het geen probleem dat het museum straks vier meter boven de duinen uitsteekt. „Een beetje mag best." Dat is volgens de stichting ook no dig, zodat bezoekers vanuit het café op de eerste verdieping uitzicht op de zee hebben. Schot weet nog niet wat er precies gaat gebeuren met het oude museum. „We moeten nog eens heel goed nadenken wat we daar gaan doen." Maar er komt geen parkje. „We steken negen ton in het museum. Een deel moet wel te rugkomen via verkoop van het ge bied." IN DE REGIO Bezoek Fort Rammekens Boeken en brocante MIJN DORP, MIJN STAD Zaterdag Ontwerpen en printen Zondag zaterdag 13 oktober 2018 WA De Vlissingse raadsleden komen er de laatste week weer eens achter dat ze als bestuurder af en toe een hon- denbaan hebben. René Hoonhorst De nieuwbouw van het Dom- burgse Marie Tak van Poortvliet- museum is een stapje dichterbij. Het dagelijks bestuur van de ge meente Veere wil 900.000 euro subsidie geven zodat in het Ne- halenniagebied bij de duinen van Domburg een nieuw museum kan komen. Emile Calon Domburg Het Nehalenniagebied in Domburg, foto lex de meester - Arie Schot, wethouder RITTHEM Morgen neemt een gids van Staatsbos beheer belangstel lenden mee naar het eeuwenoude Fort Rammekens. Het is gelegen aan de Westerschelde bij Ritthem en is het oudste zeefort van West-Europa. De wandeling begint om 14.00 uur aan de poorten van Rammekens aan het einde van de Schorerpolderweg bij Ritthem. Kosten bedragen vijf euro per persoon. Kinde ren betalen de helft. Aanmelden is ver plicht en kan via www.staatsbosbe- heer.nl/activiteiten. KOUDEKERKE Vandaag en morgen is er weer een over dekte boeken- en brocantemarkt in Het Blauwe Hof, Breeweg 11 in Kou- dekerke. Particulie ren bieden boeken en brocante te koop aan in vele soorten, maten en prijzen. Er zijn onder meer boeken over Zeeland en at lassen. In een aparte loods wor den ook nog veel uitverkoopboeken ARNEMUIDEN Museum Arne- muiden en 't Uusje van Eine, 13.00-17.00 uur: Historie, Vis serij en Streekdrachten, the matentoonstelling 'Zout' en tentoonstelling 'Peilen op de Riemen'; MIDDELBURG Hoofdingang Park Toorenvliedt, Koudekerkseweg, 13.30 uur: Rondleiding door het park; Stadhuis, 15.00-23.00 uur: Wijnfestival met tal van activi teiten; De Kruitmolen, vanaf 19.30 uur: Disco party; Ver gulde Baars, 20.00 uur: Optre den The Lifelovers; Cinema Middelburg, 21.30 uur: Verto ning 'Pity'; OOSTKAPELLE Mae Uku, Prins Hendrikstraat 35a, 08.30-12.15 uur: Wandeltocht over afstanden van 5-15 km; Duinvlietweg 6,13.30-15.30 uur: Activiteit Van pulp tot pa pier; OOST-SOUBURG Historische Kerk, 20.00 uur: Concert Molly te koop aangebo den. De openings tijden zijn van 10.00 tot 16.00 uur en de toegang is gratis. VLISSINGEN Computerclub HCC Zeeland houdt maandag haar maandelijkse bij eenkomst in wijk centrum De Burge rij. Het thema van de avond is 'ont werpen en printen in 3D'. De bijeen komst duurt van 20.00 tot 22.00 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur. De toegang is gratis en iedereen is welkom. Malone; VEERE Kraaienestweg, 14.00 uur: Paddenstoelenexcursie; VLISSINGEN Boekhandel 't Spui, 15.00 uur: Schrijfster Es- ther Walraven komt vertellen over haar nieuwe boek 'Waarom je (meestal) gek bent op'; MIDDELBURG Koudekerkse weg 139,13.30 uur: Jeu de Boules bij CJBM; Cinema Mid delburg, 15.00 uur: Vertoning 'Maria by Callas'; Kloveniers doelen, 15.30 uur: Concert Bert Dockx; NIEUW- EN SINT JOOSLAND Theater de Wegwijzer, 15.00 uur: Optreden The Poozies; OOSTKAPELLE Duinvlietweg, 10.30 uur: Excursie naar Kas teel Westhove; Duinvlietweg 6, 14.00-15.30 uur: Wandeling over de W02 in de Manteling; VEERE Natuurcamping Het Veersche Gat, 10.00 uur: Ex cursie door het Veerse Bos. VERHUIZING COFFEESHOP VLISSINGEN De gemeente Vlissingen laat een mogelijke verhuizing van coffeeshop Aarden van het Bellamypark naar een stek buiten het centrum onderzoeken. Daarbij worden ook gevolgen voor coffeeshop Purple aan de Aagje Deken straat onderzocht. Het college wil eerst advies van politie en Openbaar Ministerie, voor het reageert op het voorstel van Gerard Aarden. Die heeft aangeboden zijn coffeeshop te verplaatsen na aanhoudende klachten over overlast, op voorwaarde dat het effect van het vertrek wordt onderzocht. Hij wijt de overlast aan de gemeenteregel dat toeristen niet in de shop mogen kopen, zodat die hun heil bij straathande laren zoeken, foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34