Yoeri van Es filmt voor natuurfilm WAD: 'De Waddenzee is net koffie' J 4 Ombudsman: Belastingdienst in de fout bij afwijzing kwijtschelding Draaiing van landingsbaan 'supermooi' optiek de |onge De vrouw lijdt aan een ernstige vorm van epilepsie. Dat leidt tot hoge zorgkosten. Een deel daarvan krijgt zij terug via de Belasting dienst. Daarnaast ontvangt zij een toeslag op haar uitkering van het UWV. Vorig jaar vroeg zij kwijt schelding aan van de gemeentelijke en waterschapsbelastingen. Sabewa wees dat af. Door de toeslag op de uitkering en de belastingteruggave is haar inkomen te hoog om in aan merking te komen voor kwijtschel ding. Ook haar banksaldo was te hoog. Dat laat Sabewa 'uit coulance' bui ten beschouwing, omdat het geld bestemd was om de begrafenis van haar moeder te betalen. Dat laatste 'getuigt van passend maatwerk', vindt de Ombudsman. Hetzelfde had moeten gebeuren bij het toetsen van het inkomen. Ook daar had Sabewa rekening moeten houden met de persoonlijke om standigheden. De extra inkomsten zijn immers bedoeld om de zorg te kunnen betalen, niet om de lokale belastingen te voldoen. De over heid moet bereid zijn 'in voorko mende gevallen af te wijken van al gemeen beleid of voorschriften, als dat nodig is om onbedoelde of on gewenste consequenties te voorko men', aldus de Ombudsman. Sabewa heeft haar regelgeving vorig jaar oktober al deels aange past. Een teruggave van de Belas tingdienst vanwege hoge zorgkos ten wordt al niet meer meegeteld. Volgens de Ombudsman is daar in deze zaak ten onrechte geen reke ning mee gehouden. Sabewa-voor- zitter Jon Herselman benadrukt dat dat wel degelijk is gebeurd. Door de toeslag op de uitkering was het in komen echter nog steeds te hoog. Herselman erkent dat er sprake is We kunnen de wet niet zomaar naast ons neerleggen van een schrijnende situatie. „Maar we kunnen de wet niet zomaar naast ons neerleggen." Ook een toeslag op de uitkering geldt als in komen. „Als dat te hoog is, heeft ie- hun honderden zuignapjes trek ken ze een mossel los van de bank, en openen ze hem. Of ze houden hem dicht tot de mossel stikt. Het meest bizarre is dat de zeester zijn maag uit zijn lijf naar buiten duwt, in die schelp, en eet de mossel op buiten zijn lijf. Je weet dat het gebeurt, maar nie mand heeft dat ooit gezien. Zo vraatzuchtig." Gefascineerd Vroeger was Van Es al gefasci neerd door het onderwaterleven. Als Vlissinger ging hij werken bij het Arsenaal - natuurlijk. „Op het strandje daar zijn de gaafste beesten te vinden." Met 16 jaar begon hij te duiken, een jaar later kocht hij zijn eerste cameraatje. Met vier megapixel. Nu bezit hij een spiegelreflexcamera met 36 megapixel en 4K-film camera. Daarmee filmt hij in bioscoop kwaliteit. Zoals voor WAD. „Er zitten een paar heel mooie on derwaterscènes in die ik gefilmd heb. Aan zo'n project meewer ken is heel gaaf." Natuurfilm dekt niet helemaal de lading, zegt hij. „Het is zoveel meer. Een hele beleving. Je zit er in. We hebben op een meter naast een zeehond liggen filmen. Midden tussen de slechtvalken. Meer dan veertig geluiden van zand en ze ventig van de zee opgenomen. Ik heb WAD al gezien bij de pre mière, maar ik ga zeker naar de bioscoop om nog een keer goed te kijken en te luisteren." mand geen recht op kwijtschel ding." Sabewa kan de aanslag dan ook niet herzien of intrekken, zegt Her selman. Wel wordt deze voorlopig niet geïncasseerd. „In de tussentijd gaan we kijken bij hoeveel cliënten dit nog meer speelt en hoe andere gemeenten en samenwerkingsver banden hiermee omgaan." De Ombudsman vindt ook dat Sabewa haar besluiten duidelijker moet motiveren. In dit geval was een berekening toegevoegd die 'moeilijk te volgen is' en financiële kennis vereist 'op een niveau waar niet iedere burger over beschikt'. Sabewa zegt toe daar kritisch naar te kijken. Vierhout woont op het park Oranjeplaat. Dat ligt in het ver lengde van de huidige start- en landingsbaan. Door een draaiing van de baan in zuidwestelijke richting zal dat veranderen. Hij liet zijn optimisme gisteren de vrije loop tijdens de vergadering van een commissie die de ont wikkelingen op en rond het vliegveld bij Arnemuiden be spreekt. Daarin zitten directie en gebruikers van het vliegveld, di verse betrokken gemeenten en omwonenden uit die gemeen ten. Vierhout is plaatsvervan gend lid van die commissie na mens omwonenden. De gemeente Middelburg wil de baan laten verleggen om tege moet te komen aan de koper van het failliete Waterpark Veerse Meer, recreatiebedrijf Driestar. Als de baan wordt verlegd, ko men vliegtuigen niet meer over de vakantiehuizen. Maar ook niet meer over het iets verderop gele gen park Oranjeplaat. „De draaiing ziet er veelbelo vend uit", oordeelde Vierhout. „Mits de piloten zich dan houden aan de richtlijnen. Ze hoeven niet meer over bewoond gebied, maar moeten dat dan ook niet meer doen. Ik vraag de directie van Midden-Zeeland om piloten steng aan te spreken als ze dat toch doen." Wethouder Chris Simons be nadrukte dat het juist een grote wens is van de piloten om de baan te draaien. „Ze willen zelf ook liever niet over huizen vlie gen bij het opstijgen en landen." Wie op zoek is naar Yoeri van Es, heeft grote kans dat-ie 'm bij het water vindt. Of ónder water. De 30-jarige Hansweertenaar duikt namelijk regelmatig om te filmen of te fotograferen. Hij werkte mee aan de film 'WAD', die onlangs in première ging en nu in de bioscoop draait. van Terschelling is het helderste water. Je hebt zicht van ander halve meter. Da's alsnog best troebel. Je kunt niet zien wat er aan komt. Ik lag garnaaltjes te fil men toen ineens een flinke bot voor m'n camera schoot. Ik schrok me rot." Van Es maakte zijn beelden vooral snorkelend. Zijn onder watercamera - een ding van on geveer 20 bij 30 centimeter met handvaten aan beide zijden - sleepte hij mee in zijn ene hand. Tegen de stroming in, om te voorkomen dat het opdwarre lende stof vooruit bewoog. „Ik was heel veel aan het zoeken naar het leven. Er waren dagen dat ik zes uur in het water lag." De natuur laat zich namelijk niet regisseren. Zo vertelt Van Es dat hij eens twee vechtende strand- krabben aan het filmen was. „Maar ik moest naar boven om lucht te happen. Terug beneden waren ze verdwenen. Juist het moment dat ze het opgaven, miste ik. Jammer. Maar je kunt het niet in scène zetten." Toch is het meeste wel gelukt. Met als meest bijzondere shot dat waar de zeesterren op oor logspad gaan, vindt Van Es. Een timelapse. Duizenden foto's achter elkaar ge plakt. Waar 25 foto's één seconde film ma ken. „Zeesterren die als een leger over zo'n mosselbank trekken en verwoesten. Met (Ia-j „Kun je langskomen?" „Dat is drie jaar geleden", ver telt Van Es aan tafel bij zijn werk gever Wageningen Marine Re search in Yerseke. Dat is een orga nisatie die onderzoek doet naar de zee en kustgebieden en onderdeel is van de Wa geningen Universiteit. Meerdere ke- ren trok hij naar Terschel ling om te fil men. „De Waddenzee is net koffie. Zo slecht is het zicht. Maar rond de kop van de ha ven WAD is de eerste Neder landse natuurfilm over het Waddengebied. Eentje die opgenomen is met nieuwe filmtechnieken- en apparatuur. Timelapses, drones, microfotografie én onderwatercamera's. Voor dat laatste onder deel werd Yoeri van Es ingevlogen. Die re ageerde een paar jaar geleden op een op roepje van regisseur Ruben Smit. Hij zocht naar jonge, talentvolle natuurfilmers. Van Es stuurde een stukje onderwaterbeeld in. En werd ge lijk gebeld. zaterdag 13 oktober 2018 GO Sabewa op de vingers getikt Belastingdienst Sabewa moet bij het verlenen van kwijtschel ding meer rekening houden met de persoonlijke omstandighe den. In het geval van een vrouw uit Vlissingen ging Sabewa daar bij in de fout, vindt de Zeeuwse Ombudsman Gertjan van der Brugge. Rolf Bosboom Vlissingen -Jon Herselman, Sabewa Mooi plan, 'supermooi' zelfs voor de bewoners van de Oranjeplaat aan het Veerse Meer bij Arnemuiden. Dat zegt Pieter Vierhout namens de omwonenden. „Door de draaiing van de landingsbaan op Vliegveld Midden-Zeeland komen er echt geen vliegtui gen meer over onze huizen." Maurits Sep Arnemuiden o 4 Michiel Bouwman Lange Vorststraat 40,4461 JP Goes Tel.: (0113) 21 12 72 www.optiekdejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32