Zomer van de ommekeer? Fors meer boetes voor bellen achter stuur Politie staakt onderzoek naar bedreiging Blom Prachtig 2 Wat drijft hen? Leo Nouwen (54) uit Zierikzee en Hulstenaar Fons van Bunder (77) staan al jaren bijna wekelijks op het voetbalveld om wedstrijden in goede banen te leiden. SCHEIDSRECHTER IMAGO Commentaar Het begon bij Kees Hamelink. Beter bekend als Kees van de pruimen. Hij had het eind juli helemaal gehad met het grootwinkelbedrijf. Dat wilde zijn pruimen niet afnemen. Door de droge zomer waren ze te klein gebleven. Maar verder prima. Kees' noodkreet sloeg aan. Hij zette veel mensen aan het denken. De pruimen van Kees werden een symbool voor voedselverspilling. Bedrijven als Agrimarkt, Plus, Coop en AH begrepen meteen dat het tij kentert. Prompt is er nu wat ruimte in de schappen voor groente en fruit van iets mindere kwaliteit. Boeren die in problemen komen met hun oogst, trekken op vallend gemakkelijk de aandacht. Zij verkopen soms op hun erf. De consument lijkt klaar voor een kortere keten. Daar ligt een kans. Want de lange weg via handelaren en grootwinkelbedrij ven heeft grote nadelen. Over de prijs heeft de boer praktisch niets te zeggen. En de afstand tussen boer en consument zorgt voor misverstanden. Zij bepalen niet samen wat verkoop baar is en tegen welke prijs, de tussenhandel en de inkoop- en marketingafdelingen van de grutters beslissen. De kortere route naar de consument, die sommige boeren en tuinders de afgelopen zomer noodgedwongen hebben ver kend, verdient wat meer aandacht. Want het vermijden van de tussenhandel - soms ook van de winkel - is goed voor de por temonnee van de boeren en van de consument. En het directe contact helpt iedereen te onthouden dat natuurlijke producten anders zijn dan de rechte komkommers uit de folder. Natuurlijke producten zijn heel anders dan de rechte komkommers uit de folder Dat is 35 procent meer dan in 2017, toen de politie in Zeeland 1229 boe tes uitschreef. Dat was al een forse toename ten opzichte van 2016. In dat jaar werden 575 bestuurders op de Zeeuwse wegen betrapt. Dat blijkt uit een analyse van LocalFo- cus op basis van cijfers van het Cen traal Justitieel Incasso Bureau. De meest zondaars werden vorig jaar in de gemeente Terneuzen be boet (325), gevolgd door de ge meenten langs de A58: Goes (313), Reimerswaal (281), Vlissingen (129), Kapelle (120) en Middelburg (118). ALMANAK Wat blijft het toch een prachtig weer! De terrassen zitten 's middags nog vol en dat bijna halverwege oktober. Iedereen geniet, alhoewel. Een collega kwam mopperend het notaris kantoor in Terneuzen binnen. Ze had onderweg het weerbe richt op de radio gehoord. „De In de gemeente Veere waren de minste boetes (14). Alleen al het vasthouden van een mobiele telefoon achter het stuur is verboden. Daarop staat een boete van 230 euro (240 euro in 2019). Vo rig jaar werd in Zeeland bijna 380.000 euro geïncasseerd. Vorig jaar werden in Zeeland 1663 mensen op de bon geslingerd Landelijk ging het om bijna 75.000 boetes in 2017, tegen 60.000 het jaar ervoor. Dat leverde afgelo pen jaar 17 miljoen euro op. Vanaf 1 juli 2019 is ook appen of bellen op de fiets strafbaar. presentator bleef maar door- kletsen over dat lekkere weertje! Ongelooflijk. Laat het een dag regenen. Da's pas een lekker weertje." Niemand viel de herfstfanaat bij. „Oké dan", ont stak ze in woede. „Het enige voordeel is dat die terrasverwar- mers nog niet aan hoeven." Net te veel lood op vier plekken De politie staakt het onderzoek naar de bedreigingen aan het adres van Machiel Blom. Volgens de woordvoerder zijn er geen aanwij zingen die leiden naar een ver dachte. De eigenaar van camping Duin rand in Burgh-Haamstede ligt flink onder vuur vanwege zijn plan om de camping op de schop te nemen en stapte vorige week dinsdag naar de politie. Volgens politiewoord voerder Alwin Don deed Blom aan gifte van bedreiging. De politie is een onderzoek be gonnen. Maar dat liep snel spaak. „We komen niet verder. Er zijn geen aanwijzingen die leiden naar een verdachte. De aangifte was ook best algemeen. We hebben de heer Blom laten weten dat we er nu ver der niets mee doen." Of de bedreiging zou zijn geko men uit het circuit van Duinrand of van camping De Veerhoeve in Wol- phaartsdijk, waar dezelfde commo tie is ontstaan, laat Don in het mid den. Volgens hem had de bedrei ging 'met de hele situatie' te maken. Beveiligers Machiel Blom zelf wil 'om redenen van veiligheid' niet ingaan op de bedreigingen. Hij liet zich op bij eenkomsten in Wolphaartsdijk en Zierikzee vergezeld gaan van be veiligers. VLISSINGEN Brons op WK kustvissen Eetcafé De Linde heropent na brand Dit weekend gaan ze weer met duizenden de velden op en de zalen in: de scheidsrechters. De sportwe reld riep deze week uit tot Week van de Scheidsrechter, en dat moet leiden tot (nog) meer respect en extra bedankjes. Niet overbodig, want met name voetbalscheids rechters zijn nog wel eens de kop van Jut. Eerst maar eens een vooroordeel de wereld uit helpen: bijna alle voetballers hebben gewoon res pect voor de scheidsrechter, bena drukken Leo Nouwen uit Zierik zee en Fons van Bunder uit Hulst. Leo fluit sinds dertien jaar (bijna) wekelijks een mannen-, vrouwen- of jeugdwedstrijd bij MZC'u in Zierikzee, en Fons al veertig jaar vaak twee duels per weekend bij HVV'24 in Hulst. Dat het fluiten van wedstrijden een hondenbaan zou zijn, daar herkennen ze zich niet in. Leo: „Welnee. Er wordt soms net gedaan alsof alle voetballers op scheidsrechters schelden. Dat vind ik zwaar overdreven. Het is zelden ongezellig op het veld. Anders zou ik al lang gestopt zijn." Fons: „Daar ben ik het helemaal mee eens. Er gebeurt bijna nooit n Het aantal boetes voor appende of bellende bestuurders stijgt snel in Zeeland. Vorig jaar wer den 1663 mensen op de bon ge slingerd. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl Op vier plaatsen in de ge meente zit er iets meer lood in de grond dan ge wenst. Het gaat om de Bakkersgang in Vlissin gen, waar het speelplein van basisschool Het Vlot aan grenst, het Marnix- plein in West-Souburg en de Padweg en de volks tuinen aan de Hudson- straat in Oost-Souburg. Bij de Bakkersgang en Padweg en het plantsoen van het Marnixplein is het teveel aan lood zo be perkt dat de brede be kendheid dat er lood zit, voldoende is, stelt de ge meente. Dat geldt ook de volkstuinen, maar daar zijn de gebruikers per soonlijk geïnformeerd. Wendy Wagenmakers Burgh-Haamstede MANTA ROTA Het Nederlands team onder 21 is derde gewor den op het WK Kustvis sen in Portugal. Het vijf tal, met bijna louter Zeeu wen in de selectie, be haalde als team brons. Vier van de vijf vissers uit het bronzen team komen uit Zeeland. De vijfde, Rick van Gastel uit Hal steren, pakte individueel ook nog een bronzen plak. Maar zelfs aan die medaille zit een sterk Zeeuws luchtje. Van Gas tel is namelijk lid van HSV De Zeebaars uit Tholen. Waardoor zelfs bonds coach Martin van der Drift uit Monster hem tot de Zeeuwen rekent. COLIJNSPLAAT Ferdy Dekker en Daphne Traas gooien de deuren van hun cafetaria-eethuis De Linde in Colijnsplaat vandaag weer open. Een brand verwoestte op 21 juli de bakwand en het recent vernieuwde pla fond, waardoor het stel de zaak noodgedwongen moest sluiten. Het totale schadebedrag bedroeg 100.000 euro. Omdat niet duidelijk was of de verzekering zou uitke ren vanwege een mis send certificaat, begon] broer Sjoerd een doneeractie voor de noodzakelijke reparaties. De teller daarvan staat op ruim 5000 euro. Martijn de Koning Fons van Bunder trekt hele maal niet zo vaak een gele kaart. „Als je erkent dat je zelf ook fouten maakt, waarderen spe lers dat." FOTO PETER NICOLAI Vlissingen Dus jullie worden niet regelma tig uitgeschol den, zoals veel men sen denken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30