II 21 NATIONS LEAGUE NEDERLAND - DU ITSLANDA Rafael van der Vaart (35) bedankte nooit officieel voor Oranje, maar na 109 interlands zwaait hij vanavond (samen met Dirk Kuyt) af in de Arena. „Als ik iets heb willen geven, dan is het plezier." Als Rafael van der Vaart vroeger richting de kust reed, en Hotel Huis ter Duin doemde op in de verte, dan kreeg hij vanzelf de nei ging om ietsje sneller te gaan rij den. „Als je Noordwijk binnen rijdt, zie je het dak van het hotel al boven de huizen uitsteken. Elke keer gaf dat weer het gevoel of je thuiskwam", vertelt Van der Vaart. „Iedere speler van mijn genera tie had dat volgens mij. Of je bij je club nu lekker in je vel zat of juist niet, bij Oranje was het altijd ge nieten. We hadden geweldige voetballers, maar ook echt goeie gasten. Zaten we met Wes (Sneij- der, red.), Heitinga en Mathijsen uren te klaverjassen. Even een kof- fietje drinken in dat barretje naast de ingang. Af en toe familie of vrienden over de vloer. We waren allemaal gehecht aan die plek, aan het samen voetballen. Het plezier spatte er vanaf." Prominent Van der Vaart maakte het dik tien jaar mee, als prominent gezicht van een unieke generatie interna tionals. Vandaag zwaait de mid denvelder officieel af rondom de wedstrijd tegen Duitsland, samen met oud-ploeggenoot Dirk Kuyt, na ro9 interlands (25 goals) in het Nederlands elftal. Zijn laatste optreden is alweer bijna vijfjaar geleden; in novem ber 2013 speelde Van der Vaart voor het laatst, een oefenduel met Colombia. Hij voetbalt nog altijd, bij Esbjerg in Denemarken, in het kleine Deense havenstadje waar zijn vriendin Estavana Polman handbal speelt. „Ik heb nooit bedankt voor Oranje", zegt Van der Vaart, net terug van de ochtendtraining met Esbjerg. „In dat opzicht is het mis schien een beetje vreemd, zo'n af scheid. Maar ik ben ook niet gek natuurlijk: het is al wel langer dui delijk dat dat hoofdstuk voorbij is. Ik kan daar goed mee leven. Het was een heel mooie tijd, ik koester die herinneringen, maar aan alles komt een eind." Tussen grofweg 2002 en 2022 was Van der Vaart één van de ge zichtsbepalende internationals, samen met onder anderen Arjen Robben, Wesley Sneijder en Ro bin van Persie. Aan zijn zeldzame talent twijfelde nooit iemand, Van der Vaart gold vanaf zijn door braak als één van de grootste Ne derlandse beloften in tijden. Bij zijn debuut tegen Andorra, in ok tober 2001, was hij pas achttien jaar. „Samen met Ruud Knol moest ik me melden in Hoenderloo, kort na een wedstrijd met Jong Oranje", vertelt Van der Vaart. „Louis van Gaal was de bonds coach, dat maakte de buikpijn al leen maar groter. We kwamen met knikkende knieën binnenlopen. Toen ik de volgende ochtend bij het ontbijt kwam, ging ik meteen op de verkeerde stoel zitten: die van Pierre van Hooijdonk. Even la ter zat ik op de stoel van Edgar Da- vids, ook niet zo'n slimme keus. Het was de hel, eerlijk gezegd. Ik vond mezelf al heel wat in die tijd, maar van Rafïie met zijn grote bek was even niets meer over. De enige die ik kende, en tegen wie ik iets durfde te zeggen, was Arthur Numan. Die kwam ook uit Bever wijk." „Nee, zo denk ik niet. Ik heb altijd mijn stinkende best gedaan, heb altijd alles gegeven voor Oranje. Als ik terugdenk, denk ik alleen maar: wat was het mooi. Niet met spijt of met heimwee. Gewoon, met trots." „Als je het over domme beslissin gen hebt: teruggaan naar HSV was wel de domste, ja. Maar spijt? Daar heb je zo weinig aan. Ik voelde me gevleid dat HSV me terug wilde, en ik had een moeizame relatie met de trainer bij Spurs destijds Ik heb nooit bedankt voor Oranje. Maar het is al langer duidelijk dat het hoofdstuk voor mij voorbij is „Misschien wel. Maar ik kon ook boos worden, hè. We waren man netjes hoor, allemaal egootjes, ook Arjen, Wesley, Robin en de ande ren. We waren overtuigd van onze kwaliteiten, wisten precies hoe goed we waren. Als ik een keertje niet speelde, snapte ik dat oprecht niet. Dan dacht ik: zet me erin en ik maak het verschil voor je. Op die manier heb ik me ook vaak terug- geknokt, hè. Bij mijn clubs, maar ook bij Oranje. Het is niet zo dat ik het allemaal maar best vond. Dat kan ook niet in topvoetbal." „Ach, status. Ik heb nooit voor sta tus geleefd. Ik voetbal omdat ik op recht van het spel houd. Niet voor niets heb ik altijd gezegd dat ik doorga zolang ik het leuk vind, desnoods bij mijn oude amateur- duppie De Kennemers, of meer gekscherend: bij Telstar. Op je hoogtepunt stoppen, dat vind ik echt zo'n onzin. Zolang ik het leuk vind om te voetballen, ga ik door." „Het was een fantastisch toernooi, maar dat moment vergeet je nooit meer, nee. Nog steeds komen er soms van die handtekeningenja gers met een foto van die goal aan zetten. Duwen ze dat beeld weer onder je neus, zie ik mezelf weer gestrekt proberen om die bal te blokken. Dan denk ik nog steeds wel; wat als ik een fractie sneller bij de bal was geweest? Van de an dere kant is het natuurlijk zinloos om zo te denken. De mooie herin neringen domineren." „Ik vond dat ik moest spelen, ja. Dat zei ik ook openlijk, zowel te gen jullie als tegen de bondscoach. De sfeer was niet goed, ik was zelf ook niet de gezelligste. Maar ik heb me niet misdragen, hoor. Geen schoppartijen op de training of zo. Alleen: toen we in de laatste groepswedstrijd met Portugal móesten winnen, heb ik wel zo ongeveer geëist dat ik zou spelen." Grijnzend: „Scoorde ik gelijk, hè." „Dat is niet zozeer één wedstrijd, maar meer een gevoel: een gevoel van onoverwinnelijkheid. We wisten op een gegeven moment gewoon: we gaan hoe dan ook winnen. Of we nou tegen Zweden moesten, of uit bij Hongarije. De vraag was alleen hoeveel goals we zouden maken. Het voelde volle dig vanzelfsprekend." (André Villas-Boas, red.). Gevolg was dat ik in Duitsland alleen nog maar degradatievoetbal speelde. Rennen en vliegen. Dat was niet echt het spel dat bij me paste." „Dat moeten andere mensen maar bepalen, ik vind dat moeilijk. Maar als ik iets heb willen geven aan het Nederlands elftal, dan is het ple zier. Vermaak. Voetballen is leuk, het mooiste wat er is; ik heb altijd geprobeerd dat uit te stralen. Te genwoordig hoor je zo vaak trai ners zeggen: 'Het stond goed'. Maar dan denk ik: daar ga ik toch geen kaartje voor kopen, om naar voetballers te gaan kijken die lek ker goed staan? Ik heb altijd bo venal gespeeld om het publiek te vermaken, wat moois te laten zien. Misschien vinden mensen dat ou derwets. Ik heb dat altijd zo be leefd." zaterdag 13 oktober 2018 'Stoppen op je hoogtepunt, dat vind ik echt zo'n onzin' Sjoerd Mossou Esjberg Je brak al zo jong door, je talent was zo evident. Denk je nooit: er had nóg meer ingezeten? Zomaar een stelling: als je lan ger bij Tottenham Hotspur was gebleven, en in 2012 niet was te ruggegaan naar HSV, had je makkelijk de 120 of 130 inter lands gehaald. - Rafael van der Vaart (35) Een van de belangrijkste momenten uit de carrière van Rafael van der Vaart: in de WK-finale (2010) kan hij Andrès Iniesta (Spanje) niet van de winnende goal afhouden, fotowillem jan dijkdrent/orangepictures Dat trainers dachten als ze ie mand moesten wisselen: laten we Raffie er maar afhalen? Heb je nooit moeite gehad dat je status de laatste jaren minder werd? Je hebt bij Real Madrid gespeeld, je was de ster van HSV, had een heel goede tijd bij Tottenham Hotspur. Het con trast is zo groot. Is de WK-finale van 2010, met die goal van Andrès Iniesta, nog een trauma voor je? In 2010 viel alles precies goed op zijn plek, twee jaar later telde Oranje haast te veel vedettes. Jij zat in Polen en Oekraïne ook openlijk te bokken. Welke momenten zijn je het dier baarst? Hoe wil je herinnerd worden als international? Dat onbezorgde, is dat ook weieens een nadeel geweest?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21