Drie punten zonder waarde Al meer dan vier jaar wacht Oranje op een 18 Drie punten in een serieuze clash met een topland; de tijd is er rijp voor, vindt Ronald Koeman voor de kraker tegen Duitsland. Krijgt Brazilië - Nederland van het WK 2014 vanavond eindelijk een opvolger? Column S JOERD MOSSOU Het schandaal van deze week legt een bijna schattige cultuur van gesjoemel bloot Ergens begin deze eeuw, het moet 2002 zijn geweest, gingen we voetbal kijken in de Bel gische Kempen. We dronken een pintje ach ter het doel van het Soevereinstadion, bij het duel van SK Lommei met Sint-Truiden. Het werd een memorabele avond, onder andere omdat we in de fanshop een oversized T-shirt kochten met een levensgrote foto van Twan Schee pers erop (slechts vijf euro, geen geld). Maar nog curieuzer: SK Lommei werd niet veel later uit de competitie gezet wegens financieel gehannes en gedoe. De wedstrijd die we hadden gezien, werd officieel uit de boeken geschrapt. Oftewel: voor het eerst in ons leven zagen we een voetbalwedstrijd die nooit is gespeeld. In België kan dat allemaal, want in België kan alles. Duik op een vrije dag maar eens in de ge schiedenis van clubjes als Verbroedering Geel, RWDM of Patro Eisden. Het zijn onnavolgbare chronologieën van faillissementen, omkoopverha- len, vage overnames, zwartgeldschandalen, wonderlijke fusies, nog meer duistere overnames en naams veranderingen. Nu is er in Neder land ook van alles mis, laten we niet naïef doen. Ook hier heb je schimmige dealtjes en ritselende zaakwaar nemers. Ook hier gaat een clubje failliet, zijn ooit wedstrijden ver kocht, is doping gebruikt en weet ik veel allemaal. Maar denk nou niet dat we aan de Belgen kun nen tippen. In de verste verte niet. De laatste jaren gingen geluiden op om het Belgische voetbal voortaan als lichtend voorbeeld te beschouwen, want ze hadden daar zoveel toptalent. Nou, vergeet het maar. Al zouden we het willen, de Belgische voetbalcultuur nabootsen wordt een kansloos verhaal. Ergens is dat jammer, want je kunt veel van de Belgen zeggen, maar nergens wordt de boel zo voortreffelijk geflest, besodemie terd en bedonderd. Nergens zijn schandalen altijd zo charmant, zo knullig ook, overgoten met een ja- loersmakend soort joie de vivre. („Allez, als gij nun balleke door uw benen laat floepen, krij'de van mij' nun fleske luup.") Het schandaal van deze week sloeg natuurlijk al les. Het is schokkend in zijn omvang, maar lees de afzonderlijke verhaallijnen: ze zijn heerlijk klein en kneuterig. Het legt een bijna schattige cultuur van gesjoemel bloot, precies zoals dat bij het Stan dard Luik van de jaren 80 ook al ging, en bij alle Belgische voetbalschandalen hiervoor en hierna. De crux van alles, hoe cliché ook: in België doen ze niet graag aan regels, laat staan aan controles. Ie dereen kan vandaag nog een Belgisch voetbal clubje overnemen. Met een paar brievenbusfirma's op de Kaaimaneilanden, drie louche zaakwaarne mers, twaalf minderjarige Ivorianen, een schim mige fiscalist en het telefoonnummer van een scheidsrechter uit Tubeke, bent u morgen nog de nieuwe eigenaar van Koninklijke Beringen-Heus- den-Zolder (stamnummer 2614). Met een beetje geluk speelt u binnen vijfjaar in de Champions League, en anders fuseert u gewoon met FC Eendracht Hekelgem en begint u weer van voren af aan. België is de enige echte bananenrepu bliek van Noord-Europa, en laten we dat vooral zo houden. Ik krijg nu al zin in het volgende schan daal. Pereiro verliest van Zuid-Korea Gregorius lang aan de kant Twee keer Kazachstan. Twee keer Letland. Wit-Rusland. Luxemburg. Plus nog Bulgarije en Zweden. Zie hier alle ploegen die Oranje sinds juli 2014 versloeg in wedstrij den die ergens om gingen. Inder daad: er zit niet één groot voetbal land bij. Het is louter B-, C- en D- categorie waartegen Nederland nog weieens wint tegenwoordig, buiten een paar oefenduels om. Vier jaar, drie maanden en één dag duurt de tocht door de woestijn nu al. Ofwel 1554 dagen. En nu draagt Ronald Koeman uit dat-ie er genoeg van heeft. Vraag de bonds coach wat hij op een Toto-formulier invult voor Nederland - Duitsland vanavond en hij zegt: „Een 1. Omdat we een stijgende lijn te pakken heb ben. Halen we het niveau van de tweede helft tegen Frankrijk, en dan over een langere periode in het duel, dan winnen we. Denk ik." Zie het niet als misplaatste arro- Of de Duitse topgeneratie aan het eind van zijn Latijn is? Ik weet ik het niet gantie. Of een naïef soort opti misme. Daar is Koeman als trainer veel te nuchter voor. Hij vindt ge woon dat 'alles begint met geloven dat je een barrière kunt doorbre ken'. Het toeval wil dat het deze week ook precies 35 jaar geleden is dat Koeman zélf zo'n wedstrijd speelde. In Dublin boog een piep jong Oranje een 2-0 achterstand te gen Ierland om in een 2-3 zege. Marco van Basten scoorde in zijn derde interland, Ruud Gullit maakte er twee bij zijn tiende cap. Van Basten ging uit joligheid ook nog op zijn handen staan. Er is altijd beweerd dat die zege de kiem legde voor alles wat er achteraan kwam voor hun generatie, tot het winnen van het EK 1988 aan toe. Demonstratie Vanavond telt Oranje ook veel jonge spelers, in een ploeg in op bouw in speelronde 2 van de Nati- ons League. Nederland - Duitsland valt een week na de demonstratie van Ajax op het veld van Bayern München (1-1). Benieuwd welke weerslag dat krijgt. Nog steeds vormt de Bayern-clan een invloed rijke fractie binnen de selectie van bondscoach Joachim Löw. „Neder land maakt toch altijd iets extra's los. Ook bij ons", waarschuwt Bay- zaterdag 13 oktober 2018 GO @sjoerd mossou VOETBAL Gaston Pe reiro (foto) heeft met Uruguay in Seoel een oe fenduel verlo ren van Zuid- Korea (2-1). De PSV'er kwam in de 73ste minuut in het veld bij een 1-1 stand. De Zuid-Ame rikanen tra den aan zon der spits Luis Suarez, die in Barcelona bij zijn hoog zwangere vrouw is ach tergebleven. HONKBAL Didi Grego rius (28, foto) kan voorlopig niet honkbal len. De Oranje-inter national van de New York Yankees moet zich laten opere ren aan zijn rechterelle- boog en wordt pas in de zomer van 2019 terug verwacht. Nu het seizoen voorbij is, kan Gregorius zich laten opereren. O fi. (0 Tijd is rijp om Maarten Wijffels Zeist DIVISIE A, GROEP 1 Programma Vandaag 20.45u Nederland - Duitsland Dinsdag 20.45u Frankrijk - Duitsland Stand 1. Frankrijk 2-4 (2-1) 2. Duitsland 1-1 (0-0) 3. Nederland 1-0 (1-2) - Ronald Koeman (55) RIGA Jong Oranje heeft de EK- kwalificatiewedstrijd bij Jong Letland gewonnen. In de hoofd stad van Letland werd het 3-0 voor Nederland. Justin Kluivert (AS Roma) maakte het eerste doelpunt, bij de tweede sloeg doelman Kristaps Zommers een hoekschop van invaller Donyell Malen (PSV) in zijn eigen doel. In de extra tijd scoorde ook Javairo Dilrosun (Hertha BSC) nog. Gezien het grote overwicht had de formatie van bondscoach Erwin van de Looi met aanmerke lijk hogere cijfers kunnen winnen. Vooraf was al duidelijk dat Jong Oranje geen kans meer had zich te plaatsen voor het Europees kampioenschap. Daardoor zijn ook de kansen op kwalificatie voor de Olympische Spelen van Tokio (2020) verkeken. Pas na vijftig minuten kwam Ne derland op voorsprong. Kluivert tikte de bal van dichtbij achter doelman Zommers, nadat een voorzet van Dilrosun ietwat for tuinlijk voor zijn voeten viel. Voorschot Daarvoor al had de formatie van Van de Looi veel kansen gehad. Al in de eerste tien minuten scho ten Richairo Zivkovic (KV Oos tende) en Bart Ramselaar (PSV) op de lat. Door de blunder van de Letse keeper werd het toch nog 2-0. Dilrosun maakte na een aar dige solo de 3-0. Van de Looi had enkele 'routi niers' buiten de selectie gelaten en gaf nieuwelingen een kans. De oud-trainer van Willem II nam daarmee al een voorschot op de volgende kwalificatiereeks. De laatste wedstrijd in de EK- kwalificatiepoule speelt Jong Oranje komende dinsdag tegen Oekraïne op de Vijverberg in Doetinchem (vanaf 18.30 uur). Jong Letland - Jong Oranje 0-3. 50. Kluivert 0-1, 89. Zommers 0-2 (e.d.), 90+4. Dilrosun 0-3. Nederland: Groothuizen, Fioranus, Diks (78. Schuurs), Hoogma, Van Drongelen, Ramselaar (85. Vlap), Eiting, Koopmeiners, Kluivert (75. Malen), Zivkovic, Dilrosun.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18