Daar zitje dan, in een huis van vreugde GIPHARIS KOOKEILAND We reizen af naar Hamburg. Is Ronald Giphart daar nou zomaar met vrouw en kinderen een bordeel binnengestapt? Vanavond speelt het Nederlands Elftal tegen Duits land en dat bracht me in ge dachten terug naar een culi naire Duitse uitspatting die zij delings ook met voetbal te ma ken had. Drie jaar geleden be dachten we om op de terugweg van een vakantie in Scandina vië een nacht door te brengen in Hamburg. In Zweden googelde ik naar een betaalbare slaapplaats en ik vond een beschikbarefamily- room in een homovriendelijk hotel in de wijk St. Pauli, toe vallig het stadsdeel van mijn favoriete Duitse voetbalclub. 'Heb je gezien dat het op de Reeperbahn ligt?' vroeg mijn vrouw, toen we het hotel na derden. Dat had ik inderdaad gezien, maar ik had begrepen dat het met die rosse buurt van Hamburg tegenwoordig wel meeviel. De voormalige hoe- renstraat was vandaag de dag vooral een grootsteeds Valken burg waar je - net als over de Amsterdamse Wallen - rustig kon rondlopen met een gezin. Even hielden we vol dat dit ook echt zo was. Bij een kle dingzaak kochten we voor mijn jongste zoon een shirt van St. Pauli, de voetbalclub uit de ie Bundesliga die als bijnaam 'Freudenhaus der Liga' heeft. Hun logo is de Totenkopf van een piratenvlag, omdat St. Pauli bekend staat als een linkse, tolerante, antifascistische club van rebellen (en dus de sympa thiekste vereniging van Duits land). Omdat de sfeer op de Reeper bahn voor kinderen toch wat te druistig en grimmig was, beslo ten we in een aanpalende straat op zoek te gaan naar een restau rant. Al binnen een minuut liepen we tegen een restaurant aan genaamd Freudenhaus St. Pauli, waar we - gelet op het nieuwe tenue van mijn jongste zoon - natuurlijk wat moesten eten. eigenlijk?' vroeg mijn oudste. Mijn vrouw probeerde het woord te vertalen als 'huis van vreugde'. Voor de zekerheid zocht ik het op. 'De letterlijke betekenis is huis van plezier,' zei ik, 'maar de gangbare term is bordeel.' 'Zijn we nu in een bordeel?' vroeg mijn oudste verheugd. Zo zag de uitspan ning er niet uit. Gelukkig liep er een Nederlandse oberkelner rond, die ons kon uitleggen dat de naam een knipoog was naar de geschiedenis van de buurt. 'Wij vertalen het als dat we een huis zijn waar we culinaire be vrediging bieden', zei hij. 'Ein Haus der Gaumenfreuden, ofte wel een plek van gastronomi sche hoogstandjes.' Nou, en dat viel inderdaad zeker niet tegen. Ik zal er niet voor omrijden, maar voor wie om wat voor reden ooit in de buurt van de Reeperbahn moet zijn, is dit huis van plezier echt een aanrader. Eten FOTOGRAFIE SHODY CAREMAN 'Wat betekent Freudenhaus 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 128