Verslavend gemiezemuis Stuk hout aan het woord 'De magie van het noorden laat me niet los' SAMUEL BJ0RK NOG KOUDER DE NIEUWE Het boek dat mijn leven veranderde: Het boek dat ik in mijn jeugd verslond: De mens weet niet wat hem gelukkig maakt. Die conclusie komt bovendrijven na lezing van Lionel Shrivers komische verhalenbundel Bezit (Atlas Contact, €26). Shriver - een vrouw, die als 15-jarige tomboy een jongens naam koos - heeft een vlijm scherpe pen: haar personages ontsnappen niet aan de drama's die de schrijfster op ze afschiet. Doodnormale, vaak eigentijdse drama's. Maar hoe onbenullig ook, pech kan in het eigen hoofd flinke proporties aanne men. Shriver verstaat de kunst in een kort verhaal een toon te treffen die de lezer grijpt. Hoe kleingeestig het innerlijk ge miezemuis ook is, het is van een treffende menselijkheid die de verhalen verslavend maakt. Daarbij zijn Shrivers helden behoorlijk strijdbaar en veer krachtig, hun ongenoegen ver taalt zich in daden en ze staan nooit op zichzelf: het gaat om hun relaties met anderen - zelfs als die ontbreken. Pijnlijk grappig, niet te missen! EstherWils wmto SÜ m In zijn nieuwste ro man laat Johan de Boose een stuk hout het woord doen. Een gouden greep van de Vlaamse schrijver, die met Het vloekhout (De Bezige Bij, €22) zijn roman trilogie met dezelfde titel af sluit. Eerder verschenen Gaius (2013) en Jevgeni (2014), maar Het vloekhout kan zonder voor kennis worden gelezen. Vertel ler is het vloekhout uit de titel, een overblijfsel van het kruis waarop Jezus werd vastgena geld. Iedereen die het aanraakt, voelt dat het bijzonder is. Om dat het hoofdpersonage een ob ject is, kan het geen handeling zelfstandig verrichten. Het ob serveert en ondergaat wat het lot het toebedeelt. En dat is heel wat; maar liefst 2000 jaar ge schiedenis rolt voorbij. Zware kost, die dankzij de lichtvoetige verteltrant uitstekend verteer baar is. —Sandra Strik sneeuw NU IN DE BOEKHANDEL I Ash-id Stendhal Le rouge et Ie noir „Ik las dit toen ik 16 was in een Zweedse blokhut. In het Frans, want het was voor de boekenlijst. Ik identificeerde me met de ei genzinnige individualist Julien Sorel, die het leven naar zijn hand wil zetten. En óók met zijn ge liefde Mathilde, met haar afkeer van 'een liefde waarvan ze moest gapen.' Ik was onder de indruk van de koele aanvaarding van de dood door Julien als hij aan de rood-zwarte tafel van het leven, na lang op winst te hebben ge staan, toch nog alles verspeelt." Astrid Lindgren Bolderburen „Mijn moeder las mijn twee zus jes en mij op ons verzoek altijd voor uit de Bolderburen-serie. Kleine stukjes, anders was het te snel uit. Nog altijd herinner ik me de sfeer van geborgenheid in combinatie met de kinder- avonturen in de sneeuw of een betoverd bos. Ik woon al lange tijd in het zuiden, in Rome, maar de magie van het noorden heeft me nooit helemaal losgelaten." VERHALEN Lionel Shriver, Bezit het r= ROMAN Johan de hout* Boose, Het vloekhout THE PASSION POODSV' Advertentie •S www.lsamsterdam.nl NOG DONKERDER Ook verkrijgbaar als e-book en audiobook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 123