'Opstand begint met de mening van een enkeling' SCHUIVER LEEST Van Rosita Steenbeek (61) verscheen deze maand Wie is mijn naaste? over haar verblijf in vluchtelingen kampen. heeft aangericht. Dat is overal hetzelfde. Tien jaar geleden heb ik met een aantal an deren ervoor gepleit eindelijk 17 augustus 1945 te erkennen als de dag dat Indonesië onafhankelijk werd, de dag waarop Indone sië zelf haar onafhankelijkheid uitriep. Des tijds leidde dat tot vier jaar van bloederige politionele acties, waar een groot deel van Nederland tegen was. Nog altijd houdt men vast aan 1949 als officieel jaartal. De struc turele oorlogsmisdaden die daar zijn be gaan, werden steeds weer in de doofpot gestopt. In 1956 werd dat punt aangekaart, en opnieuw in 1968. Pas als er genoeg tijd verstreken is, kunnen wandaden schoor voetend worden toegegeven." „Ze verzetten zich tegen de elite, maar ware opstand is zowel gericht op het aan de kaak stellen van onrecht als op vernieuwing; op een andere, betere toekomst. Nou geloof ik niet dat de wereld altijd maar beter wordt, maar het is wel goed daar in elk geval naar te streven. Politieke bewegingen als die van Wilders en Baudet draaien juist om nostal gie - alsof het vroeger allemaal goed was. De kiem daarvan is angst. Zij zetten hun hakken in het zand en doen alsof de wereld terug kan naar hoe het vroeger was, ook al is dat onmogelijk. Ze nemen een opstandige en verontwaardigde houding aan, zonder de bijbehorende consequenties en verant woordelijkheid te dragen." „Zeker. Opstand begint met de mening van een enkeling die langzamerhand meer me destanders krijgt, en is pas geslaagd als de zwijgende massa het er ook mee eens is. Dat betrof- en betreft - vaak een combina tie van opstand tegen onrecht of onder drukking en honger. Dat laatste hebben we niet meer, en bovendien absorbeert demo cratie opstandige gevoelens, omdat het de mogelijkheid biedt onrecht aan de kaak te stellen via vertegenwoordigers in de Tweede Kamer. In de huidige tijd is de macht daarnaast zo abstract geworden, zo internationaal en georganiseerd, dat er geen focus meer is. Met ons geld wordt een bank gered, maar vervolgens kunnen we niet zeggen dat het zus of zo moet. Macht heeft geen gezicht meer. De beurzen, de banken zijn gewoon doorgegaan met wat ze in 2008 ook al deden. Er is niets veranderd." „Ik denk dat opstandigheid in het dna van de mens besloten ligt. Misschien worden we op een dag wakker en beseffen we dat onze levens totaal worden geregeerd door de banken, multinationals en sociale media, dat zij al onze informatie en kennis regule ren, en zullen we massaal opstaan en zeg gen: weg ermee." Opstandig: „Ach, het is toch nooit te laat! Nee, dat moet je niet zeggen, hoor. Het is nóóit te laat." Ik lees nu: Het boek dat ik zelf had willen schrijven: Lezen Zou men politici als Geert Wilders of Thierry Baudet ook als opstandig kun nen betitelen? Burgers in het westen lijken nergens meer écht in opstand tegen te komen. Snoert welvaart opstand de mond? Is opstand dan nog wel van waarde in de huidige wereld? Is het daarvoor niet al te laat? Door met de strijd. Nederland en opstand (CPNB, €3,50). Op maandvandedegeschiedenis.nl staat informatie over de tournee van Noordervliet en over andere activiteiten. TEKST PETER SIERKSMA Vergilius Aeneis „Dit heldenepos lees ik als 'huis werk' voor mijn volgende roman, die handelt over Julia, de dochter van keizer Augustus. Ze kwam in opstand tegen haar vader toen deze het Romeinse Rijk wilde omvormen tot een dictatuur. Ze kende alle grote schrijvers van haar tijd, onder wie Vergilius." Jeanette Winterson The passion „Wat een ongelofelijk avontuur met de taal! Niet alleen lopen allerlei vertellingen en lagen door elkaar, maar ook wisselt Winterson het platte en humoristische op een even soepele als geniale manier af met het verfijnde. Ik ken maar weinig schrijvers die zo'n breed en gevarieerd register bespelen en beheersen. Wat een lef en wat een genot om te lezen." 34

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 122