NIEUW INTERVIEW Verhalen uit het gekkenhuis 1001 vrouwen in de 20ste eeuw Er is niemand bij de kalveren Nelleke Noordervliet (72) schreef voor de Maand van de Geschiedenis een essay over rebellie. 'Een opstandeling verdedigt vaak iets groters. Daarvoor moet iemand soms over zijn grenzen stappen.' „Ik heb geprobeerd er met een afstandelijke blik naar te kijken. Wat deden de opstande lingen en hoe reageerden de machthebbers? Was dat terecht of niet? De manier waarop we bijvoorbeeld de slavenopstand van Tula in 1795 op Curagao eeuwenlang hebben toegedekt, is ongelooflijk. Tula was een van de slaven op plantage De Knip. Hij had gehoord dat in Haïti de slaven in opstand waren gekomen, en hij wist van de Franse Revolutie, de idealen en gevolgen daarvan. Daarop haakte hij in, door te stellen dat sla ven ook recht hadden op zelfbeschikking. Het was dus niet alleen een opstand tegen menselijk onrecht, er zat een politiek en moreel idee achter. Op gruwelijke wijze sloeg het Nederlandse gouvernement de slavenopstand neer, en Tula kreeg publieke lijk de meest afgrijselijke straf die je je kunt bedenken: met een ijzeren staaf werden al zijn botten gebroken, zijn gezicht werd ver brand en uiteindelijk werd hij onthoofd. Dat verhaal werd vervolgens begraven; er mocht niet over worden gepraat, ook niet na de afschaffing van de slavernij. Men wilde de bevolking niet het slechte voor beeld geven, die moest braaf blijven - dus mondje dicht over opstandige gevoelens. Pas in 1971 werd Tula's bestaan alsnog onderkend en werd er een monument opgericht. Ook al kende ik wel iets van deze geschiedenis, toch is het iets wat je eigenlijk niet écht weet." „Dat van Maeyken Wens, een vrouw die in 1573 werd verbrand. Haar 'misdaad' was dat ze doopsgezind was in plaats van katholiek, zoals door Filips II was verordonneerd. Ze bleef haar geloof trouw en werd aange merkt als ketter. Opstandelingen zoals zij 32 Lezen Verhalen uit het gekkenhuis Ei VERHALEN Bundeling van klassie kers als De heer Mel- lenberg en Paviljoen E, maar ook niet eerder verschenen verhalen van Maarten Biesheu vel, met als rode draad Bies' gekte. Zijn vrouw Eva schreef een inlei ding en achterin het boek staat een inter view met Biesheuvels psychiater. (Brooklyn, €19,90) GESCHIEDENIS Dit naslagwerk staat vol verhalen over vrou wen die in de vorige eeuw het verschil maakten. Actrices en verzetsvrouwen, pop sterren, politici, weten schappers en zaken vrouwen: samensteller Els Kloek richtte voor hen én anderen een monument op van meer dan 1600 pa gina's. (Vantilt, €39,50) ROMAN De Duitse Alina Her- bing (34) gooit in haar thuisland hoge ogen met deze roman over het desolate platteland van de voormalige DDR. Hoofdpersoon is Christin, die met haar vriend op zijn boerderij woont. Ze haat de stank van de dieren en droomt van de grote stad. (De Arbeiders pers, €20) 'Opstandigheid ligt besloten in het dna van de mens TEKST VIVIAN DE GIER FOTO'S MARC BRESTER Heeft uw speurtocht naar momenten van opstand in de Nederlandse geschie denis verrassingen opgeleverd? Welk verhaal raakte u het meest?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 120