Verwarring aan de pomp: Euro 95 of E5 Lotto Voor €2 kun jij ook miljonair zijn EUWS 11 Rutte: ceo moet iaar talkshow Alle tankstations in de hele Euro pese Unie en in IJsland, Liechten stein, Noorwegen, Macedonië, Ser vië, Zwitserland en Turkije kennen sinds gisteren dezelfde zwart-witte brandstofstickers. Een enorme ope ratie: voor Nederland gaat het om 150.000 etiketten bij vierduizend stations. Op de stickers krijgt Euro 95 de naam E5. De E staat voor (bio)etha- nol, het cijfer 5 voor het percentage. Of te wel: in E5 wordt 5 procent (bio)ethanol bijgemengd. Benzine met 10 procent (bio)ethanol heet E10. Diesel heet B7, waterstof H2. Niet alle namen veranderen: super blijft super, lpg blijft lpg. De nieuwe brandstoflabels ko men ook op de tankdop van nieuwe auto's te staan. Fabrikanten zetten ze bovendien in de gebruiksaanwij zing. Brussel wil het vakantievierende automobilisten gemakkelijker ma ken. Nu verschillen de brandstof namen overal in Europa. Zo heet Euro 95 in Oostenrijk 'super' en in Groot-Brittannië 'Premium Un- leaded', terwijl lpg in Frankrijk de naam gpl draagt. Met de nieuwe co denamen eindigt deze Babyloni sche spraakverwarring. Nee, de huidige namen blijven naast de nieuwe codes bestaan. Euro 95 blijft Euro 95, alleen komt er een sticker bij. Wel verdwijnen de huidige groene labels voor ben zine en de zwarte labels voor diesel. De nieuwe etiketten zijn dus zwart-wit. Benzines krijgen ronde etiketten, diesels vierkante en gas vormige brandstoffen (lpg, water stof) een ruit. De B staat voor het percentage bio brandstof dat aan de diesel wordt toegevoegd. In reguliere diesel is dat 7 procent, vandaar de benaming B7. Die fout wordt vaak gemaakt. Mo menteel bevat reguliere benzine dus 5 procent (bio-)ethanol, van daar E5. Euro 95 refereert hier ook aan, alleen omgedraaid: 95 procent benzine, 5 procent ethanol. Het is de bedoeling dat alle dui zenden Nederlandse tankstations in de loop van volgend jaar 10 pro cent biobrandstof gaan bijmengen in de benzine. Dan verdwijnt de aanduiding Euro 95 geleidelijk. Na voltooiing van die operatie maken de Es-stickers plaats voor exempla ren met E10. In veel Europese lan den leveren tankstations overigens al lang E10, maar in ons land nog nauwelijks. Auto's gebouwd na het jaar 2000 sowieso. Als uw bolide ouder is, dient u zeker op te letten. Uw mo tor kan schade oplopen. Op website E10check.nl valt te controleren of een model auto geschikt is voor Eio-benzine. Minister-president Mark Rutte heeft bij de wekelijkse persconferentie bevestigd dat hij de top van het Neder landse bedrijfsleven adviseert vaker naar buiten te treden. Zo zouden bedrijven hun boodschap beter kunnen uit leggen aan het publiek of aan de Tweede Kamer. De pre mier had eerder deze week een onderhoud met de presi dent-commissarissen van een aantal grote beursgenoteerde ondernemingen. Het advies voor meer media-optreden was donderdag al uitgelekt. „Ga bij Pauw zitten of De We reld Draait Door, desnoods bij Hart van Nederland, ga pra ten", aldus de premier tijdens zijn wekelijkse persconferen tie. Rutte bracht vermaarde captains of industry als Gerrit Wagner en Floris Maljers in herinnering. Zij zwaaiden in de jaren 70 en 80 de scepter bij respectievelijk oliemaat schappij Shell en Unilever. „Die mensen hadden groot gezag als zij in talkshows of actualiteitenprogramma's verschenen." Fiscale kwesties zijn in het Catshuis niet ter sprake geko men. De ontmoeting viel sa men met coalitiegesprekken over een nieuw pakket belas tingmaatregelen voor bedrij ven, nu de afschaffing van de dividendbelasting zo goed als zeker niet doorgaat. Rutte houdt evenwel vol dat het on derwerp niet op de agenda stond. Uitgerekend Shell en Unilever waren er donderdag niet bij. Rutte weet niet waarom. „Ik heb geen aanlei ding om aan te nemen dat ze boos zijn", zei hij. De twee bedrijven waren ook de grootste pleitbezorgers van afschaffing van de belasting op dividend. Oefenmunitie raakt F-16 Bulgaar geeft aanval toe Reis naar ISS nu in 2019 K:,,-- zaterdag 13 oktober 2018 GO Even wennen aan de pomp: zelfde benzine, andere labels, fotoanp Om het automobilisten gemak kelijk te maken, kennen alle tankstations in de EU sinds gis teren nieuwe brandstofstickers. De plotse verandering leidt in praktijk tot verwarring aan de pomp. Vijf vragen en antwoor den over de nieuwe afkortingen. David Bremmer Den Haag Wat verandert er? Waarom zijn die brandstoflabels nodig? Verdwijnen de namen Euro 95 en diesel van de borden? Waarom B7 en niet D7 bij diesel? Euro 95 ging toch E10 heten en niet E5? Hoe zit dat? Kan de motor van mijn auto wel E10-benzine aan? DEN HAAG BRUSSEL De F-16 die don derdag uitbrandde op een Belgische luchtmachtbasis was geraakt door oefenmunitie. Een technicus zou tij dens onderhouds werkzaamheden vanuit een ander toestel per onge luk munitie hebben afgevuurd op het gevechtsvliegtuig, stellen Belgische media. De F-16 vloog in brand en werd verwoest, een andere raakte beschadigd. ROESE De 20-jarige man die wordt verdacht van de moord op de Bulgaarse jour naliste Viktoria Marinova heeft toegegeven dat hij haar heeft aange vallen. Hij ontkent dat hij haar heeft verkracht, beroofd en omgebracht. BAJKONOER Ruimtevaarders Aleksej Ovtsjinin en Nick Hague, die donderdag na hun lancering een noodlanding moesten maken, gaan in 2019 als nog de ruimte in. Hun vlucht naar het internationale ruimtestation ISS staat gepland voor komend voorjaar. In het ISS zitten momenteel drie mensen: een Duit ser, een Ameri kaanse en een Rus. Een spel van Nederlandse Loterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11