Die heerlijke, muffe ouwe- autolucht EEN LEVEN IN ADIO S De neus tegen het dakje Accelereren dat-ie doet Sputteren en stotteren Vier auto's hebben ze, de ouders van een vriendje van een vriendje: een Citroen CX, een Golfje, een camper én een DAF 55. Het is eind jaren 70, mijn rijbewijs fonkelnieuw. Het karretje met 'het pientere pookje' is rijp voor de sloop. Vinden de ouders althans. Ik zie dat anders. Met gesloten beurs word ik de nieuwe eigenaar. Nieuwe accu en rem- blokken erin en rijden maar. Een dik jaar lang tuf ik erin rond. Accelereren dat het Dafje doet! Bij het stoplicht wint m'n witte truttenschudder elke straatrace. Nou ja, de eerste honderd meter dan toch. Soms, als ik eens in een auto op leeftijd stap, worden m'n neusgaten weer geprik keld door die typische geur; een muffe men geling van tabaksrook, benzine, schimmel en langzaam wegrottende stoelbekleding. Na de DAF en een Ascona volgt een Renaultje 5; de miskoop van de eeuw. Het ding blijkt zo rot als een mispel en gaat gebukt onder aller hande gebreken, waaronder een defecte start motor. Nu was zo'n 5'je best in je eentje aan te duwen. Stukkie duwen met de deur open, op tijd erin duiken, de versnellingspook - op het dashboard! - in z'n twee trekken en al sputte rend en stotterend wegrijden. Eén keer lukt dit trucje niet. Er moet een kratje bier worden gehaald bij de supermarkt. Voor de deur begin ik te duwen. Hijgend en puffend - want du wend en duikend - kom ik bij de Torro aan. En opnieuw hijgend en puffend - want nog steeds duwend en duikend - kom ik thuis. Buiten adem en met het zwart voor de ogen plof ik neer op de bank. Journalist Rob Burg heeft een voorliefde voor bejaarde bakken. Met zijn DAF 55 was hij altijd als eerste weg bij het stoplicht. De Renault wordt opgevolgd door het auto- tje waarvan m'n hart nog altijd sneller gaat kloppen. De Mini Van heeft klapdeurtjes, twee kuipstoeltjes en een laadvloertje. Met z'n tweeën cruisen we door Frankrijk, de bagage handig verdeeld over de laadvloer. Daarop past precies een tweepersoonslucht bed. Met onze neuzen tegen het dakje slapen we in ons minicampertje. 1983: Renault 5 1984: Mini Van wg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 118