Het circus moet meer zijn dan op zichzelf staande stukjes van acrobatiek, clowns en dieren VAN CIRCUS CARRÉ TOT CASCADE Toni Boltini En die voorstellingen trekken nieuw publiek." Omdat Cramers en een aantal andere circusliefhebbers zich zorgen maakten over de toekomst, werd zes jaar geleden Stichting Circus Cultuur opgericht. „Het circus kreeg in Nederland in 2012 de status van immaterieel cultureel erf goed. Toen dacht ik, het circus moet niet iets zijn om alleen te bewaren, maar ook iets dat actief verder moet worden ont wikkeld." Dat verder ontwikkelen doen ze on der meer op de circusopleidingen in Tilburg en Rotterdam, waar volop aan dacht is voor het nieuwe circus. John van Riemsdijk, directeur van de circus opleiding aan hogeschool Fontys in Til burg: „We weten dat het circus meer nodig heeft dan primaire kleuren, rood pluche, een ronde piste van zand en zaagsel en korte, op zichzelf staande stukjes van acrobatiek, clowns en pen: 'Het kind stond rustig en streelde een van de leeuwen over zijn lange manen.' Bij geen circus ont snapten zo vaak dieren als bij Boltini. Altijd goed voor pu bliciteit. Innovatief is hij ook. Als de be zoekcijfers dalen, worden de popidolen Rob de Nijs en Johnny Lion naar de piste gehaald. Vanaf de jaren 80 blijft het kwakkelen voor het tentcircus. Acts met wilde dieren roepen in toenemen de mate weerstand op. Vanaf 2015 geldt een verbod op dres suur van tijgers en olifanten. Circus Renz van de clown Milko Steyvers gaat in dit jaar failliet, maar krijgt toch weer een doorstart. Cir cusartiesten gaan nieuwe vormen ver kennen. Nederland kent circa 55 circus- scholen; daarmee is de continuïteit van kwaliteit verzekerd. In de jaren 50 beleeft het circus hoogtij dagen. De behoefte aan gezinsvermaak is groot en het aanbod van televisie, pret parken, bioscoop en dierentuinen beperkt. Naast Mikkenie en Strassburger kunnen ook Van Bever, Mul lens en Toni Boltini de concurrentie aan met de grote buiten landse spelers Krone, Atlhoff en Sarrasani. Het kleinste en kneu terigste Hollandse familiecircus blijkt over de langste adem te beschikken. Het in Soesterberg reside rende circus van Bol tini (1920-2003) houdt het tot in 1980 vol dankzij het talent voor publiciteit en marketing van de naamgever (zijn opa heet Bolten, van daar). Zo trappen de media in het nep- nieuws over een 4- jarig meisje dat in een kooi zou zijn gekro- 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 116