«*£.- i,ÉS ÈJsöê VAN CIRCUS CARRÉ TOT CASCADE M" - -«»-■• «A '•- - A" k' ir<«<ïr; f«feit' Oscar Carré 'f-V 'I Een spoedcursus in vier delen door journalist en circuskenner Eric van der Velden. een bezoeker veertig jaar na de opening, 'om dien dikke agent, die telkens met zijn dienstmeisje van het bruggetje, dat zoo van zelf naar beneden kwam, te water viel. Heerlijke tijd!' Fameus was de fami lie Carré om de 'prachtstaaltjes van hippische dressuur'. De paardenstallen - inmiddels afgebro ken - trokken alleen al drommen bezoekers. In 1891 raakt de eigen circuswagon betrok ken bij een ernstig spoorongeluk. Carré verliest zijn vrouw en twee kinderen. Hij pakt de draad weer op, bewijst zijn neus voor kwaliteit met het boeken van de toen nog onbekende Char- lie Chaplin, maar het echte heilige vuur ont brandt niet nogmaals. Vijf jaar later is zijn cir cus verkocht en zijn theater verhuurd aan iemand die meer toe komst ziet in variété. Het is te danken aan showbizzjournalist Henk van der Meyden en zijn vrouw Monica Strotmann dat Carré zijn pisteverleden nog steeds niet is verge ten. Vanaf 1984 pro duceren ze het jaarlijkse Wereldkerst circus. Bijna tegelij kertijd blaast Fernand Banning van het Duitse circus Krone het Kerstcircus in het Rotterdamse Ahoy nieuw leven in. Oscar Carré (1845- 1911) is de Joop van den Ende van zijn tijd. Deze zoon van een Duitse circusdirecteur en een Nederlandse paardrijdster bouwt een Europees enter tainmentbedrijf op met eigen theaters in Wenen en Keulen. Hoewel sinds 1863 gevestigd in Neder land, duurt het nog tot 1878 voordat Carré ook in Amster dam zijn brandgevaar lijke houten circus gebouw kan vervan gen door een stenen theater. Bescheiden heid is deze amuse- mentsvorm vreemd, dus krijgt het theater aan de Amstel de naam van zijn eige naar. Hij staat nog steeds op de gevel. De stad loopt uit. 'Wat hebben we als kinde ren gelachen', noteert ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 113