Proces maakt pieten polarisatie vooral groter 10 PROCES BLOKKEERFRIEZEN De straffen die het OM gisteren eiste tegen de zogenaamde blokkeertriezen - voornamelijk werkstraffen - moeten 'een belangrijk signaal' vormen. Of dat signaal is aangekomen? Niet echt. Rechtszaak blokkeerfriezen ontaardt in Friese demonstratie Analyse In de zaal zitten 34 Friezen, de rug gen recht en het hoofd geheven. Gewone jongens, een paar meisjes ook, vaak blond, en vooral ook trots. Nog steeds vinden ze dat zij het goede deden, door op 17 november 2017 te voorkomen dat demon stranten uit Amsterdam de sinter klaasintocht in Dokkum konden 'verpesten' met hun aanwezigheid. Ze blokkeerden de snelweg, en de rest is geschiedenis. Rond het gerechtsgebouw heb ben zich enkele tientallen sympa thisanten verzameld, zoals bij de eerdere zaken ook steeds gebeurde. Sommigen op klompen, sommigen met een Friese vlag. De camera's vliegen er gretig op af. Het oogt toch leuk, zo'n pompeblêd. Ook de sympathisanten zijn nog steeds in de overtuiging dat het no dig was wat de blokkeerfriezen, zo als ze inmiddels door het leven gaan, op de A7 deden. Hun provin ciegenoten zijn geen racisten. Het zijn geen criminelen. Het zijn men sen die wilden dat kinderen zorge loos de goedheiligman konden toe juichen. „Als het niet kan zoals het moet, moet het maar zoals het kan", zei een trotse Jenny Douwes vorig jaar na afloop van de blokkeeractie. Vol gens justitie was Douwes de 'intel lectuele dader' en heeft ze een gro ter aandeel dan de rest. Op sociale media riep ze mensen op de snel weg te blokkeren, ook nadat politie haar verzocht daarmee te stoppen. Ze werd in de media een belangrijk gezicht van de actie. Het gaf de Friese onderneemster een soort heldenstatus. Justitie beoordeelt het allemaal wat anders. Jenny Douwes is niet de aanvoerster van een klein legertje Friezen dat kinderen beschermt, maar de aanstichtster van een actie die inbreuk doet op 'de meest essentiële fundamenten' van de rechtstaat. „De mening van de ver dachten mag er zijn. Maar die me ning uit je door tegenspraak, niet door tegenhouden. Ze zeggen dat ze strafbare feiten hebben voorko men, maar pleegden juist strafbare feiten." Schuldig De officier is onverbiddelijk, en acht alle verdachten schuldig. „Ze hebben zich het recht aangematigd om met 34 personen te bepalen wat er gebeurt. Ze waren eigen burge meester, eigen officier van justitie en eigen politie. De verdachten hebben hun opponent monddood gemaakt en de tegenstellingen in het debat verder op scherp gezet. Dat is tegengesteld aan hoe het hoort in een democratie." Goede bedoelingen? De officier ziet ze niet. Juridisch gezien waren de demonstranten van Kick Out Ze zeggen dat ze strafbare feiten hebben voorkomen, maar pleegden juist strafbare feiten Zwarte Piet degenen met goede be doelingen. Zij hadden keurig een verzoek ingediend om te mogen demonstreren. Dat dergelijke de monstraties bij eerdere intochten uit de hand liepen - een massale vechtpartij in Dokkum was een schrikbeeld voor Douwes en co - doet voor justitie niet ter zake. Het leidt tot 34 eisen, voorname lijk voor werkstraffen van 120 tot 240 uur. Douwes hangt daarbij een voorwaardelijke celstraf van drie maanden boven het hoofd. Sijbolt H. moet, als het aan het OM ligt, on voorwaardelijk voor drie maanden de cel in. Niet omdat hij een enorm grote rol had bij de blokkade, maar hij heeft al een strafblad. Buiten gaat het circus na het uit spreken van de eisen gewoon weer door. Jenny Douwes komt stralend de zaal uit. „Ik ben een crimineel!" zegt ze lachend. „Ach, ik hoefin ie der geval niet de cel in." En op de stoep, met op de achter grond de weekmarkt van Leeuwar den: discussie. Over wit, over zwart, over goed, over kwaad. Nog steeds heeft iedereen gelijk. De rechter doet 9 november om 13.00 uur uitspraak. VOLKSLIED Het Openbaar Ministerie zei het steeds weer: het proces tegen de 34 Friezen die vorig jaar een snelweg bij Joure blokkeerden, ging niet, herhaal: niet, over Zwarte Piet. Het ging wel over de loop van het recht: je mag geen snelweg blokkeren en ook geen demonstratie verhinderen. Maar te gelijkertijd boden de vier procesda- gen juist een enorm podium aan acti visten. Voorstanders van Zwarte Piet riepen alle dagen dat het om een 'cul tuuroorlog' gaat. Tegenstanders mochten in de rechtszaal het Neder landse slavernijverleden aan de kaak stellen. Was het onvermijdelijk: een vier dagen durend megaproces? Dat is las tig vast te stellen. Sympathisanten van de blokkeerfriezen stellen dat er sprake was van klassenjustitie, om dat 'de Turken die de Erasmusbrug in Rotterdam blokkeerden' niet zijn vervolgd. Die vergelijking gaat mank: de honderden Turkse Nederlanders die in 2026 na de mislukte coup in Turkije over de Erasmusbrug liepen, verhinderden geen demonstratie, ze waren er een. En het hinderen van het verkeer op een brug in de bin nenstad is iets anders dan het onver wachts blokkeren van een snelweg. Mogelijk beter vergelijkingsmateri aal: in België moesten onlangs vier (ex)militairen voorkomen, omdat ze uit protest tegen de bezuinigingen op defensie hun legerwagens stilzetten in de Kennedytunnel bij Antwerpen. Ze kregen een voorwaardelijke cel straf van vier maanden en een voor waardelijke boete van 4000 euro. Had de Nederlandse zaak niet in een dagje afgehandeld kunnen wor den? Nee, zegt het OM. Justitie wilde de verdachten niet als groep vervol gen, maar als 34 individuen met alle maal een andere rol. Daarom moes ten alle 34 zaken apart worden be handeld en dat duurt nu eenmaal lang. Was dit proces dan een waar schuwing voor mensen met gelijke plannen voor de toekomst? De straf eisen zijn een signaal, zei de Officier van Justitie. „Want in deze zaak zijn wel principiële grondrechten ge schonden." Het proces was in ieder geval vier dagen lang koren op de molen van iedereen die Nederland wil polariseren. De ene kant zag een bevestiging van de 'cultuuroorlog' die volgens hen in Nederland gaande is. De andere kant framede de blok keerfriezen als vertegenwoordigers van extreemrechts. Zoals vaak zal de waarheid ergens in het midden liggen. De Friezen zelf toonden tijdens de zittingen geen berouw, ze waren trots dat de activis ten Dokkum nooit gehaald hebben en zouden het zo weer doen. Het was in ieder geval allemaal olie op het vuur in de aanloop naar de ko mende intocht van Sinterklaas, op 17 november in Zaanstad. zaterdag 13 oktober 2018 GO Jenny: 'Ik hoef niet de cel in Sander van Mersbergen Leeuwarden - Officier van justitie Kijk op de site bij /video naar demonstratiebeelden van de blokkeerfriezen De rechtszaak tegen de 34 Frie zen is een 'pro-Friese demon stratie' geworden. Bijna twee honderd mensen met Friese vlaggen zongen de verdachte blokkeerfriezen voor de recht bank toe. De mannen en vrou wen die terechtstonden, blok keerden op 18 november 2017 de snelweg net voorbij Joure om te verhinderen dat twee bussen vol antizwartepietdemonstranten konden doorrijden naar de in tocht van Sinterklaas in Dokkum. De blokkade veroorzaakte een file van drie kilometer. Gaande weg de middag verzamelden zich steeds meer Friezen om steun te betuigen aan de ver dachten die door velen als hel den worden gezien. Zij zouden 'de relschoppers' die het sint- feest kwamen verstoren, hebben tegengehouden. Veel verdach ten staan zelf ook nog steeds achter de actie. „Wij waren zo trots op de intocht, waarom moesten die activisten dat komen verprutsen," zei een van hen tijdens de rechtszaak. Toen boegbeeld van de blokkeeractie Jenny Douwes tijdens een korte schorsing naar buiten kwam, begon de menigte uit volle borst het Friese volkslied te zingen en 'Jenny bedankt' te scanderen. Ze kreeg een krans omgehan gen en het Friese erekruis. Vier lange dagen stonden 34 Frie zen terecht voor het blokkeren van een snelweg. Die loop van het recht heeft voor alsnog vooral de polarisatie ver groot. Cyril Rosman Activisten gebruikten de rechtszaak deze week vooral om te protesteren, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10