'Dit laat mooi zien dat de geschiedenis geen bevroren toestand is' Liefdesverdriet MONIGA In januari legde Monica uit dat het haar zwaar viel om over haar (liefdes)leven te schrijven. Ze moest een pauze inlassen. Inmiddels heeft ze haar leven weer op de rit. pijnpunten aanstipt. Waarom dat tuttige font? Kan dat plafond niet zwart? Schuif die tafel eens op. Weg met dat roze licht. Een democratisch proces? „Uiteindelijk heb je iemand nodig die de knopen doorhakt", al dus de directeur. „Strepen zetten is altijd ge makkelijk. Ik vind het bewonderenswaardig dat iemand dit heeft weten te bedenken. Uit eindelijk zal ik nooit beslissingen doordruk ken als de vormgever of conservator er niet mee kan leven." Coördinator Inrichting Renate Schoon hoort het niet eens meer. Druk instrueert ze een kluitje opbouwers. Die ingelaste tussen wand? Dat had weer gevolgen voor de bevei ligingscamera's en vluchtroute van de brand wacht. Die vloerbedekking? Overschilderd na de vorige tentoonstelling; voor een nieuwe vloer was geen tijd en geld - in haar werkkamer lag maandenlang een proef strook om daarop zelf de voetstappen van 50.000 bezoekers na te bootsen. „Nog slechts drie dagen en dan komen de objecten al", zegt Schoon met een theatrale boer-met- kiespijn-lach. „Terwijl de koeriers staan toe te kijken moeten we ter plekke de object voorzieningen - steuntjes, standaarden - fa briceren om alles naar wens neer te zetten." Anderhalve week na haar uitspraken staat premier Mark Rutte op de stoep om de ten toonstelling te openen en de eerste school klas rond te leiden. „Ach, we hebben altijd de nachten nog." Registrar Noordermeer blikt alweer voor uit naar eind januari. „Ik kan pas echt opge lucht ademhalen als alle bruiklenen weer thuis zijn. Dat gevoel van: kan alsjeblieft al die kunst weer weg? Kisten dicht. Koeriers uitzwaaien. Klaar." Een kennis die psycholoog is, zei ooit dat liefdesverdriet geen aandoening is waarvoor je hulp zou moeten krijgen. Ik knikte destijds instemmend. Wist ik veel. Relatieproblemen, ja, die had ik met ex-Man meer dan genoeg gehad. Maar dat een opbloeiend hart, vol van Nieuwe Liefde, zo eenzaam en verbijsterd kon achterblijven na de woorden 'ik weet het even niet meer', dat was nieuw. Inmiddels weet ik dat ik best wat hulp had kunnen gebruiken om mijn hart en hersenen weer in het gareel te krijgen, om ze weer aan het normale leven te laten meedoen. Een tijd lang kon ik weinig meer dan me afvragen wat hij zou denken/doen/willen en of dat denken/doen/willen - alsjeblieft, alsjeblieft! - iets met mij te maken kon hebben. Ik kreeg mezelf nog net zo ver dat ik opstond, de kinderen te eten gaf, zorgde dat er gymkleren op de juiste dag mee naar school gingen en ik naar mijn werk fietste. Maar verder gebeurde er weinig, daar achter mijn bureau. Wat niet hielp is dat de veroor zaker van mijn liefdesverdriet op een meter of twintig afstand ook achter een computer zat, zijn baard mijn kant op. (Algemene waarschuwing: begin nooit een relatie met een collega!) Zo nu en dan glimlachten we nerveus naar elkaar. En dan dacht ik weer een half uur na over de vraag of ik hem zou uitnodigen voor een kopje thee boven in de kantine. ('Nee, je hebt ook je trots!' 'Ja, want ik wil zo graag even met hem praten!') Dus liep ik als com promis maar zo ongenaakbaar mogelijk langs zijn blok om te leurgesteld weer te gaan zitten omdat hij ook niet had gevraagd of ik zin had in een kopje thee. Het zou natuurlijk fantastisch zijn als ik dan nu kon beschrijven hoe ik mijzelf uit het dal heb ge tild. Hoe ik heb ingezien dat ik - na een plankje zelfhulpboeken en een mindfulnessweekend - ook zonder Nieuwe Liefde geluk kig kan zijn. Maar al die verlichte inzichten zijn aan mij voorbij gegaan. Wat wel gebeurde is dit: ineens stond hij aan mijn bureau. Had ik misschien even tijd, want hij wilde iets vertellen. Stuntelig samen in een vergaderzaaltje, hoorde ik eindelijk de woorden die ik zo graag wilde horen. Hij wist het weer. Gezien al onze col lega's aan de andere kant van de glazen wand kon ik alleen knikken, tranen wegslikken en met een ontploft hart stilletjes terug naar mijn compu ter lopen. (Al gemeen ad vies: begin nüeen relatie met je aller leukste collega!) 80 Jaar Oorlog. De geboorte van Nederland is tot en met 20 januari te zien in Rijksmuseum Amsterdam. 20 Monica Beek (41) is journalist. Ze woont samen met haar twee dochters (7 en 10 jaar). WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 108