9 Wietproef in deel Amsterdam De Amsterdamse burgemees ter Femke Halsema stelt het kabinet voor de voorgenomen proef met gereguleerde wiet- teelt onder meer in een deel van Amsterdam te houden. Halsema sprak van 'een laat ste geste'. De burgemeester liet eerder al weten dat ze grote problemen heeft met de schaal waarop de proef met de legale wietteelt moet plaats vinden. Alle coffeeshops in de deelnemende gemeenten moeten meedoen, en dat is in Amsterdam, met 166 coffee shops, onmogelijk. Het plan houdt in dat alle coffeeshops in zes tot tien gemeenten wiet krijgen van door de over heid uitgekozen wiettelers. Op deze manier zijn de cof feeshops voor de bevoorra ding niet langer aangewezen op het illegale circuit. De hoofdstad is een groot voor stander van gereguleerde wietteelt om de illegale han del en de daarmee gepaard gaande misdaad tegen te gaan. Deelname aan het experi ment is volgens Halsema dus van groot belang. „Als Am sterdam niet aan het experi ment meedoet, is het bij voor baat al behoorlijk kansloos." De doodstraf zal worden afgeschaft. Punt Justitie zoekt drugs en telefoons in gevangenis Het ministerie van Justitie en Veiligheid is gisteren een zoekactie begonnen naar de aanwezigheid van onder meer drugs en mobiele telefoons in het Justitieel Complex Zaanstad. Aanleiding voor het onderzoek zijn naar De Tele graafgelekte videobeelden en foto's. Daarop zijn feestende gedetineerden, smartphones en vermoedelijk drugs te zien. „Dit is onacceptabel", zo re ageerde een woordvoerder van het ministerie. Na een week lang Friezen te hebben gehoord die nog steeds trots zijn op de blokkade waarmee ze een antipietendemonstratie verhinderden, kwamen de activisten gisteren met een ludieke eis: veroordeel alle verdachten tot één dag cursus over Sint en Piet. Mitchell Esajas en Jerry Afriyie zaten er gisteren in de rechtbank in Leeuwarden ongemakkelijk bij. De twee antipietactivisten hadden hun sympathisanten opgeroepen naar de rechtbank te komen, maar slechts een handjevol deed dat. Voor de snelwegblokkeerders die hun actie vorig jaar tegenhielden, kwamen veel meer mensen. En die lieten zich horen, met applaus en geklaag, omdat zij hun telefoon in de zaal niet mochten gebruiken en 'die onruststokers wel'. Jerry Afriyie zat enige tijd met een tablet op schoot, terwijl iedereen zijn telefoon moest op bergen. Eén Fries verliet demon stratief de zaal, onder luid applaus. Hij kon de zon in, bij de agenten buiten, die weinig te doen hadden. Esajas en Afriyie lieten zich niet wegjagen op dag drie van de rechtszaak tegen de 34 mannen en vrouwen die op 18 november vorig jaar de snelweg blokkeerden om antipietdemonstranten tegen te houden. Naast ruim 7300 euro als vergoeding voor de materiële schade, zoals de huur van de bus sen waarin ze reisden, kwamen zij met nog een claim: veroordeel alle verdachten tot één dag workshops over diversiteit en de geschiedenis van Sinterklaas en Zwarte Piet. Ze willen dat de rechtbank een dwangsom oplegt aan iedere verdachte die niet komt opdagen. In dat geval hebben de verdachten straks een ontsnappingsmogelijk heid: niet komen kost 200 euro. Vermoedelijk kiezen de 'blokkeer- friezen' voor die optie. Toch hoopt Esajas dat ze wél komen: „Want ik ga graag met ze in gesprek." Het lijkt ijdele hoop. Zeker nadat Jerry Afriyie de blokkade neer zette als 'georganiseerde misdaad'. Hij hoopt dat de verdachten 'stuk t Plan: dwangsom voor verdachte die niet komt opdagen voor stuk' hun verdiende loon krijgen. Bijna alle Friezen en aan hang waren toen al lang weg, na dat ze de cursus met hoongelach hadden weggewuifd. Ook Advocaat Tjalling van der Goot van de verdachten vindt de workshop onzin. „Dat veronder stelt dat ze geen begrip hebben voor de problemen die anderen hebben met Zwarte Piet. Dat is niet zo. Alle verdachten wilden alleen een rustig kinderfeest." De 34 Friezen die deze week terechtstaan, blokkeerden op 18 november 2017 de snelweg net voorbij Joure om te verhinderen dat twee bussen vol antizwarte- pietdemonstranten door konden rijden naar de intocht van Sinter klaas in Dokkum. De blokkade veroorzaakte een file van drie kilometer en het nodige gevaar. Opruiing Op de laatste dag van de zitting kwam ook Jenny Douwes aan de beurt, die als enige wordt verdacht van opruiing. Zij plaatste de Face- bookoproep om de activisten tegen te houden. „Kom desnoods met paard en wagen." Douwes was bang dat 'de relschoppers van Kick Out Zwarte Piet' rotzooi kwamen trappen tussen 'onze kinderen'. „Ze moesten stoppen met dit gesodemieter en lekker in Amsterdam blijven", zei ze in diverse berichten. Douwes ziet de activisten als terroristen die 'oor log kwamen voeren'. Toch was het blokkeren vooral ludiek bedoeld, zegt ze. De een-na-laatste verdachte, Sybolt H. (34), verklaarde hoe hij en anderen ten onrechte zijn uitgemaakt voor racisten en neo nazi's en 'noem maar op'. Over de blokkade zegt hij: „Soms gaat veiligheid boven de wet. Wij wa ren zo trots op ons sinterklaasfeest in Dokkum. Waarom moeten zij dat verprutsen? Als ze later waren gekomen, hadden ze koffie gekre gen. Maar niet tijdens het feest." Dat prikkelde Afriyie: „Welke andere dag moeten wij kiezen dan deze ene dag in het jaar?" De zaken van de 34 verdachten zijn nu allemaal behandeld. Vandaag komt de rechter met de strafeisen. Hulpverleners blij met bedrag Hardere actie ambulances Betrapt met Google Maps vrijdag 12 oktober 2018 GO AMSTERDAM STAATSBEZOEK Bisschop Stephan Ackermann ontvangt in Trier koning Willem-Alexander en koningin Maxima. Het koningspaar brengt een driedaags staatsbezoek aan Duitsland en bezocht gisteren de Dom van Trier, de oudste kathedraal van het land. foto getty images DEN HAAG De Maleisische minister van Justitie Liew Vui Keong maakt mensenrechten organisaties zoals Amnesty International heel blij. Geplande executies zijn voor lopig opgeschort. Activisten eisen pietenworkshop Victor Schildkamp Leeuwarden Jerry Afriyie wil graag met de Friezen praten, fotoanp Kijk op de site bij /video De antipietactivisten komen aan bij de rechtbank. SULAWESI De opbrengst van ruim 11 miljoen euro na de Nationale Actiedag voor Su- lawesi is met veel respect ontvangen in Indonesië. „Soli dair zijn met namen die jullie niet ken nen, is fantastisch. Nederland, dank je wel", zegt hulpver lener Kiswara Pri- handini. Ook konin gin Maxima en de Indonesische am bassadeur lieten weten dankbaar en ontroerd te zijn. DEN HAAG Ambulancemede werkers gaan na de stiptheidsacties dinsdag over op werkonderbre kingen, maakte FNV bekend. Gepland zieken- vervoer komt te vervallen, volgens de bond. LIMA Een man uit de Peruaanse hoofd stad Lima kwam er op een wel heel aparte manier achter dat zijn vrouw vreemdging. Tijdens het uit stippelen van een route in Google Maps zag de man twee vrijende mensen. De kleren van de vrouw kwa men hem wel heel bekend voor; bij nadere inspectie bleek het zijn echt genote te zijn. Tegenstanders van Zwarte Piet lopen langs demonstranten bij de rechtbank in Leeuwarden, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9