Wat zegt u? 7 GEBARENTAAL LESPLAN Heel Nederland zou gebarentaal moeten leren, vindt Onno Crasborn (46), hoogleraar gebarentaal. Dat zou de kwaliteit van leven voor duizenden doven en slechthorenden aanzienlijk verbeteren. „Laten we beginnen in het klaslokaal." Sony A6000 16-50mm PowerZoom gratis 32GB geheugenkaart t.w.v. €50! Dé ultieme reisgenoot Crasborn heeft een plan de campagne gemaakt om zijn doel te bereiken. Onder het motto 'gebarentaal in elk le slokaal' ontwikkelde hij samen met taaldocenten een onderwijspakket voor leerlingen in de leeftijd tussen 7 en 14 jaar. Inmiddels hebben tiental len scholen zo'n pakket besteld. Zoals openbare basisschool De Cirkel in Utrecht. Joost Rothuis gaf gisteren voor het eerst gebarentaal aan zijn leerlin gen van groep 8. Met behulp van werk boekjes en een digitaal lesprogramma ging meester Joost aan de slag. „Via het digibord kon ik filmpjes laten zien van iemand die de gebaren voordoet. Dat werkt heel goed. Af en toe drukte ik op pauze, want je moet goed kijken naar de stand van de vin gers. En herhalen hè, dat is belangrijk." De kinderen vonden het leren van het gebarenalfabet het leukste. „Nu kunnen we onze eigen naam spellen met onze handen!" Het blijft niet bij één lesuur, er is stof voor nog zeker tien lessen. „Een van de leerlingen heeft een familielid dat slechthorend is. Nu ze wat meer kennis opdoet van gebarentaal, kan ze beter met dit familielid communiceren. Daarnaast zien kinderen de gebaren als een soort gezamenlijke 'geheimtaal'. Alleen al om die reden is er voldoende motivatie deze stof te leren", conclu deert Rothuis. Tienjarenplan Professor Crasborn beseft dat zijn missie niet een-twee-drie is volbracht. „Dit is een tienjarenplan. Ik ben blij dat ons lespakket in een paar weken tijd naar 75 klassen gaat, zo bereiken we zo'n tweeduizend scholieren. Hoe jonger je gebarentaal leert, hoe beter. Maar het zou ook goed zijn als zorg- personeel meer kennis krijgt van gebarentaal. Ouderen in verzorgings huizen zijn vaak slechthorend. Het zorgpersoneel zou de opgedane ken nis aan de bewoners kunnen over brengen, ik weet zeker dat sommigen hierdoor uit hun isolement komen." CIJFERS olgens Onno Crasborn is gebarentaal niet alleen nuttig voor de 12.000 doven in Nederland. „Ook anderhalf miljoen slecht horenden en zelfs horenden hebben baat bij een basiskennis", aldus de taal wetenschapper die vandaag officieel is benoemd aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. Hij is de tweede hoogleraar in ons land die is gespecialiseerd in gebarentaal. „Als meer mensen gebarentaal onder de knie krijgen, zou dit de kwaliteit van leven voor duizenden mensen aanzienlijk verbeteren. Het gebruik van gebaren kan het verschil maken tussen wel en niet meer naar feestjes willen gaan. Rumoerige omstandigheden zijn vervelend voor iemand die niet goed hoort. Als we met z'n allen wat visueler zouden communiceren, zou het leven van slechthorenden een stuk gemak kelijker worden." Volgens de hoogleraar is uitgebreide kennis van de 'doventaal' niet nood zakelijk. „Een paar gebaren is vaak al voldoende. Het gaat om interactieve gebaren als 'ga je mee?', 'wil je koffie of thee?' of'vind ik leuk (of niet)'." -e kwaliteit van een spiegelreflexcamer Dexwaia behuizing! in een compacte, nu vrijdag 12 oktober 2018 'Nu kunnen we onze naam spellen met onze handen' Sanne Schelfaut Meester Joost Rothuis geeft zijn eerste les in ge barentaal. De kin deren zijn meteen enthousiast. FOTOMARNIXSCHMIDT Kijk op de site bij /video Gebaren leren in de klas van meester Joost. Nederland telt ongeveer 12.000 doven en 1,5 mil joen slechthorenden. Ee en derde van die 1,5 miljoen gebruikt een hoortoestel. Uit onderzoek van het Erasmus MC blijkt dat 14 procent van de Neder landse kinderen tussen de 9 en 11 jaar gehoorschade heeft. De onderzoekers volgden duizenden kinde ren. Bij iets meer dan drie duizend kinderen in de leeftijd van 9 tot 11 jaar namen ze gehoortesten af. Kenniscentrum VeiligheidNL noemt slechthorendheid een groeiend probleem dat vaak wordt verwaar loosd. Gemiddeld wachten slechthorenden zeven tot tien jaar met het zoeken van professionele hulp. Verwaarlozing van het probleem kan leiden tot gevoelens van angst en depressie met als mogelijk gevolg sociaal isolement. Gehoorverlies is een wereldwijd probleem. Naar verwachting verdub belt het aantal slechtho renden tot 900 miljoen in 2050. Die stijging wordt veroorzaakt door de algehele groei van de wereldbevolking en de vergrijzing. Hoogleraar Onno Crasborn wil gebarentaal uiteindelijk in elk klaslokaal in Neder land introduceren. Scholen kunnen een lespak ket bestellen op gebarentaalinelkklaslokaal.nl Nijmegen/Utrecht Meer dan 42.000 artikelen direct uit voorraad leverbaar Altijd de goedkoopste met onze laagste prijs garantie Gratis 5 jaar garantie Deskundig advies van 200+ foto professionals Klanten beoordelen ons met een 9,1 24,3 megapixel APS-C sensor Ultrasnelle automatische scherpstelling Full HD video-opnames Ingebouwde WiFi Gratis basiscursus fotografie t.w.v. €119 Verkrijgbaar in: OC® Artikelnr: 12272406 12272407 12272408 Aanbieding geldig t/m 18-10-2018 LAAGSTE PRIJS VAN NEDERLAND!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7