Noodlanding redt ruimtevaarders 8 - Legerbaas heeft vertrouwen dat het weer goed komt met zijn krijgsmacht 'Soms zijn Nederlanders 'n beetje lomp' 5 ISS-missie al na twee minuten afgebroken dia (19) studeert in Rotterdam, Constantin (23) in Stockholm. Nadia: „Mijn vader maakt wat flauwe grapjes, maar mijn vrien den vinden het allemaal wel leuk. In Rotterdam zijn ook zo veel buitenlandse studenten dat het niet raar is om een interna tionale relatie te hebben. Eigen lijk waren het alleen mijn oppas- kindjes die zeiden: Een Duitser? Waarom een Duitser? Toen reali seerde ik me dat we als kind op de basisschool haat tegen de Duitsers ontwikkelen. Want daar krijg je voor het eerst les over de Tweede Wereldoorlog, word je geconfronteerd met al die ver schrikkelijke dingen die er zijn gebeurd. Maar als je dan later op de middelbare school op reis naar Berlijn gaat, blijkt het een hele coole stad te zijn. En besef je dat de Duitsers van nu helemaal niets meer te maken hebben met de Duitsers van toen." Nadia: „Ik ben zelf een control- freak, maar hij is echt nog erger. Hij wil zo op tijd zijn voor een af spraak dat we altijd veel te vroeg zijn. 'Laat me, ik ben Duits', zegt- ie dan. En hij vindt dat ik gevaar lijk fiets: zonder helm, naast el kaar en soms door rood licht." Nadia: „Dat hij nu op de universi teit zit met een Dopper. Zo'n wa terfles kende hij niet voordat hij mij ontmoette. Typisch Neder lands, vond hij. Een onhandig ding. En nu heeft hij er zelf een." De Amerikaan en de Rus werden hard door elkaar geschud, hun ar men en benen zwiepten alle kan ten op. Direct werd een noodpro cedure ingesteld, waarbij de cap sule zich losmaakt van de raket ten. Als een baksteen vielen de ruimtevaarders richting aarde, om uiteindelijk veilig een noodlan ding te maken in Centraal-Ka- zachstan, niet gek ver van de lan- ceerlocatie. Hague en Ovtsjinin moesten een uur wachten voordat red dingshelikopters de capsule had den bereikt. Ze zijn flink door el kaar geschud, maar maken het goed, meldt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. „Godzijdank is de bemanning in leven", zei Dimitri Peskov, woord- voerder van Vladimir Poetin. Het is nog niet duidelijk wat er precies is misgegaan. De Russische vicepremier Joeri Borisov heeft ge zegd dat alle bemande ruimte- vluchten met dit type raket wor den opgeschort totdat het onder zoek naar de oorzaak van het man kement is afgerond. Ovtsjinin en Hague waren op weg naar het internationale ruim testation ISS. Daar zitten momen teel een Duitser, een Amerikaanse en een Rus. Het is nog niet bekend of de lancering gevolgen heeft voor hun missie en hun terugkeer naar de aarde. Rusland is momenteel als enige in staat om bemanningsleden naar het ISS en terug te brengen, maar dat gebeurt niet zonder fouten. Eind augustus werd een klein gaatje gevonden in de wand van het Russische vaartuig waarmee de huidige bemanning naar het ISS was gegaan. Dat gaatje was mogelijk ontstaan in de raketfa- briek op aarde. Het is niet bekend of er een verband is met de mis lukte lancering van gisteren. Het gebeurt zelden dat be mande lanceringen mislukken. In 1986 ontplofte de spaceshuttle Challenger ruim een minuut na vertrek. Alle zeven bemanningsle den kwamen om het leven. In 1983 overleefden twee Russen ternau wernood de ontploffing van hun raket op het lanceerplatform. In 1975 overleefden twee Russen een noodlanding na de lancering. Met die uitspraken reageerde Bauer gisteren tijdens een persbij eenkomst op de opeenstapeling van klachten waarmee militairen de afgelopen weken in het nieuws kwamen. Zo moesten ze aanvan kelijk zelf winterkleding kopen voor de grootste NAVO-oefening in jaren in Noorwegen, bleken ko gelwerende vesten over de houd baarheidsdatum te zijn, waren er klachten over veiligheid van de helmen die aanvoelden als karton en eisten commando's een me disch onderzoek omdat ze op een schietbaan zijn blootgesteld aan te veel giftige schietdampen. „Sommige mensen geloven niet dat we een aantrekkelijke werkge ver willen zijn. Het afwijzen van de cao is een stapeling van die frustratie en een duidelijk signaal. Maar ik zie licht aan het einde van de tunnel", zei Bauer. De hoogste baas van het leger merkt dat de opslagloodsen weer vollopen met voorraad. In juni van dit jaar lag 84 procent van de beno- i Rob Bauer ziet groeiend aantal mensen dat bij defensie wil werken digde spullen op de plank. Ook ziet hij het aantal mensen dat bij defensie wil werken weer groeien. Al vertrekken er nog altijd te veel militairen, waardoor er op dit mo ment nog zo'n 5000 vacatures zijn. Interventieteam Om het vertrouwen te herstellen lanceerde Bauer gisteren een in terventieteam dat problemen moet oplossen met personele uit rustingen en slechte huisvesting. Klachten kunnen daar worden ge meld en zijn zichtbaar voor iedere militair zodat duidelijk is wat er mee wordt gedaan. „Een van de problemen waar we tegenaan lo pen is dat we niet goed communi ceren als mensen met klachten ko men. Daar willen we met dit inter ventieteam nu iets aan gaan doen." DE BIJNA VEERTIGERS KATRIN (D) EN KLAAS (NL) Het begon met Katrin (38), die naar Amsterdam kwam om te studeren aan het conservatorium. Dat was vijftien jaar geleden. „Ik ben, eh, een beetje blijven hangen en inmiddels een halve Nederlander." Ergens on derweg belandde de zangeres en yoga-lerares in een bandje met drummer Klaas (37). Inmiddels zijn ze drie jaar getrouwd. Katrin: „Niet voor mijn Duitse vrienden. Die zeiden allemaal: ga je in Amsterdam wonen? Wauw, cool, heb je een gastenkamer? Ne derlandse vrienden vonden het soms grappig om heel hard op mijn kamerdeur te bonken en dan hard 'aufmachen' te roepen. Ik vond dat minder grappig. Ik denk wel dat het twintig jaar geleden veel minder vanzelfsprekend zou zijn geweest dat een Nederlander een relatie met een Duitse kreeg. Toen ik met Klaas voor het eerst meeging naar zijn de menterende opa en hij hem vertelde dat ik Duits was zei hij: 'Heeft ze haar geweer meegenomen?' „Die heb ik om het hoekje laten staan", heb ik toen gezegd. Daar moest hij wel om lachen." Katrin: „Duitsers zien Nederlanders als gezellig, als Rudi Carrell en Linda de Mol. Jullie communiceren mak kelijker dan Duitsers, dat is fijn. Maar dat heeft ook wel een donkere kant: soms zijn Nederlanders een beetje lomp en geven iets te snel on gevraagd commentaar op dingen." „Nee, sorry, we hebben allebei echt helemaal niets met voetbal." vrijdag 12 oktober 2018 GO Was het een dingetje? Typisch Duits? De ultieme overwinning? Kort na de lancering laten de stuwraketten het afweten, foto-s epa, reuters Ruimtevaarders Nick Hague en Aleksej Ovtsjinin waren giste ren nog geen twee minuten on derweg naar ruimtestation ISS, toen de stuwraketten van hun Russische Sojoez-raket plotse ling problemen vertoonden. Koen Voskuil Rotterdam Astronauten Aleksej Ovtsji nin (I) en Nick Hague. fotoepa Commandant der Strijdkrach ten Rob Bauer heeft er alle ver trouwen in dat zijn krijgsmacht er weer helemaal bovenop komt. Al snapt hij dat er militai ren zijn die dat nog maar moei lijk kunnen geloven. Raymond Boere Den Haag Wanneer sloeg de vonk over? Was het een dingetje? Typisch Nederlands? Amsterdammers, dus morgen avond uiteraard in de Arena? A Katrin en Klaas, fotomarcookhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5