II Raad laat Blom zijn gang gaan met Duinrand 7 INTERVIEW DIRECTEUR JANNIE VAN VUGT De toekomst van de bibliotheek in Bruinisse is onzeker. De gemeente heeft nieuwbouwplannen 'on hold' gezet. ^wolgens directeur J an- nie van Vugt van Bi- bliotheek Ooster- schelde is het wachten op de gemeente Schouwen-Duiveland. Naast de bibliotheek in Goes, die volgend jaar van de Oostsingel naar het Bleekveld onder de parkeergarage verhuist, is Bruinisse volgens Van Vugt de laatste vestiging van Bibli otheek Oosterschelde die drin gend om moderne huisvesting verlegen zit. De afgelopen tien jaar verruilde de organisatie haar eigen vastgoed voor nieuwe - vaak gedeelde - lo caties waar een ruimte wordt ge huurd. Net als in Zierikzee, waar de bieb onderdeel is van de Cam pus Cultura, en Burgh-Haam- stede, waar de bibliotheek in dorpshuis De Schutse is gevestigd, kan Van Vugt niet wachten om ook in Bruinisse samenwerking op te zoeken. „Er gaat niks boven dak delen", vindt Van Vugt. Volgens haar is het voordeliger om voorzie ningen te delen en kunnen organi saties elkaar zo goed versterken. In De Schutse werkt bijvoorbeeld de gedeelde leestafel volgens haar uitstekend. Gezondheidscentrum In Bruinisse zou de bibliotheek onderdak kunnen vinden in het nieuw te bouwen gezondheids centrum. „Maar als in de woonvi- sie het aantal nieuw te bouwen appartementen voor Bruinisse wordt beperkt, is het voor de ont wikkelaar niet meer rendabel." Gedacht wordt aan een tijdelijke huisvesting, omdat de bibliotheek wellicht moet wijken voor andere bouwplannen. Van Vugt hoopt dat er snel duidelijkheid komt. „Brui nisse is de laatste locatie die moet worden vernieuwd. Hoe mooi zou het zijn als we daar echte stappen kunnen zetten." De afgelopen vijfjaar is het aan tal uitleningen op Schouwen-Dui veland fors afgenomen. In 2017 werden 136.000 boeken uitge leend; een afname van 27 procent ten opzichte van 2012. Van Vugt noemt de uitgestrektheid van het eiland en de toenemende vergrij zing als oorzaken. Verder wijst ze erop dat Schouwen-Duiveland in tegenstelling tot andere gemeen ten geen actueel bibliotheekbeleid heeft. „Dat is de laatste jaren eeds vooruitgeschoven." Van Vugt denkt ook dat de ver huizing van de bibliotheek in Zie rikzee een goede zet is geweest, maar dat het vooral in het begin minder toegankelijk was voor een breder publiek. „De bibliotheek was slecht ontsloten en verlicht." De directeur van Bibliotheek Oosterschelde ziet ook veel gun stige ontwikkelingen in Zierikzee. „In het taaihuis worden volwasse- Tien tot vijftien procent van de bevolking is laaggeletterd. Dat kunnen we toch niet accepteren? nen geholpen met een betere be heersing van de Nederlandse taal. „In een halfjaar tijd hebben zich in Zierikzee al 75 taaivragers ge meld. Samen met het SMWO be ginnen we binnenkort ook een project voor mensen die beter wil len leren rekenen." Het bevorderen van leesvaardig heid heeft hoge prioriteit voor Bi bliotheek Oosterschelde. „Tien tot vijftien procent van de bevolking is laaggeletterd. Dat kunnen we toch niet accepteren?", vindt Van Vugt. Het enthousiast maken voor lezen op jonge leeftijd werpt later zijn vruchten af. „Wij zijn een kenniseconomie, van bijna alle werknemers wordt verwacht dat ze goed kunnen lezen, of het nu veiligheidsvoorschriften of rap porten zijn." Zelden stonden er op een donder dagavond zo veel auto's op het par keerterrein van het Zierikzeese ge meentehuis. Honderden camping- gasten waren, sommige zelfs van ver over de Duitse grens, afgeko men op de vergadering van de Schouwse gemeenteraad. Er moest een extra zaal met luidsprekers voor worden opengesteld. Dertig mensen namen plaats achter de microfoon. Boze mensen, zoals mevrouw Van Deursen die stelde dat krakers meer rechten hebben dan 'braaf betalende huurders'. Verongelijkte mensen, zoals me neer Dorst die de raad vroeg te on derzoeken hoeveel hij en al die an dere campinggasten in al die jaren aan toeristenbelasting hebben op gebracht. Inventieve mensen, zoals meneer De Rooij die vroeg of Blom zijn huizen niet gewoon kan bou wen op het braakliggende terrein van camping Bona Fide. Hulphond Maar ook verdrietige mensen zoals de 11-jarige Raoul, die zei rustig te worden van zijn verblijf op Duin rand nabij bos en strand. „Ik heb een hulphond. Ik kan niet slapen in een bed waarin ook andere mensen Deze gasten hebben een privaatrechte lijke overeenkomst met de camping eigenaar. Daar mogen we ons niet mee bemoeien slapen. Hoe gaat de gemeente er voor zorgen dat er mogelijkheden blijven voor mensen zoals ik?" Hoe erg ook, benadrukte LSD- voorman Robbert Lievense, de po litiek kan niets voor de camping- gasten doen. „Maar we willen u geen valse hoop geven", sprak hij mede namens CDA, Christen- Unie, SGP, GroenLinks en Lijst Haack. „De aanvraag voldoet aan de kaders die door deze raad zijn gesteld. En dus is er voor ons geen enkele grond om niet in te stem men met de intentieovereen komst." Wettelijk verboden Het mag niet eens, stelde Lievense. „Deze gasten hebben een privaat rechtelijke overeenkomst met de campingeigenaar. Daar mogen we ons niet mee bemoeien. Dat is wet telijk verboden." Onzin, vond SP'er Anita de Vos. „]e kunt niet blijven zeggen dat dit een privaatrechtelijk dingetje is. Bij goede ruimtelijke ordening gaat het ook om effecten op de regio. We hebben het hier over 1800 bij na-bewoners die van ons eiland worden verjaagd. Het is niet de vraag of we iets voor hen kun nen betekenen, maar of we het willen." Verder klonk er echter weinig kritiek. Raadsleden leken sowieso met stomheid geslagen; op D66 ('waarom moet deze intentieover eenkomst er doorheen gejaagd worden, vanwaar de haast?') na nam vrijwel niemand verder het woord. Ook vragen bleven onbe antwoord. Op 25 oktober valt het besluit. Dan zal iedereen wel moeten. vrijdag 12 oktober 2018 'Ook Bru moet moderne bieb krijgen' Joeri Wisse eb van Heinkenszand. Taaibevordering onder de jeugd heeft voor haar Jannie van Vugt van Bibliotheek topprioriteit, foto marcelle davidse Oosterschelde leest voor in de bii - Jannie van Vugt, directeur Bibliotheek Oosterschelde Machiel Blom kan zijn plan cam ping Duinrand in Burgh-Haam- stede te ontruimen om er een luxe vakantiepark van te maken, verder uitwerken. De Schouwse politiek legt hem geen strobreed in de weg. Wendy Wagenmakers Zierikzee - Robbert Lievense, LSD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52