Zeeuwen buigen pas laat voor Feyenoord Mark Boot gaat voor het podium tijdens NK op 'zijn' thuiscircuit 13 Een hard gelag voor Martens Voor het Nederlandse scheids- rechterskorps is het te hopen dat Koster die plannen nog even uit stelt. Het aantal door de KNVB op geleide arbiters is deze eeuw na melijk met meer dan 40 procent gekelderd. Aan het begin van de eeuw kon in onze voetbalregio nog geput worden uit een poel van dik 1300 scheidsrechters, dit seizoen zijn het er nog maar krap 800. Ook Koster krijgt de geluiden mee dat de Zeeuwse scheidsrechtersver- enigingen vrezen voor de toe komst. „De bezetting van de vijfde klasse zou dit seizoen zelfs al een probleem kunnen zijn als ik de ge ruchten moet geloven", geeft hij aan. „Ik zie heel veel jonge scheidsrechters vrij snel afhaken. Ze starten vaak met een te hoog verwachtingspatroon. Daarin ligt ook een taak bij de KNVB vind ik. Spelers moeten soms geduld heb ben, maar scheidsrechters ook." Op de achtergrond heeft ook Koster zich immers rustig kunnen ontwikkelen. „Vroeger pakte ik veel sneller naar de kaarten, tegen woordig probeer je eerder een rus tig praatje te maken. Het liefst nog met humor. Dat heeft natuurlijk ook te maken met leeftijd. En dan nog kun je er weieens naast zitten hè. Pas miste ik een strafschop bij Terneuzense Boys tegen 't Zand. Dat is dan echt een weekendje ba len." Verdediger Jan Paul van Hecke uit Arnemuiden en middenvel der Nazario de Fretes uit Middel burg stonden in de basis bij de Bredanaars. Ook Gianni Vande- pitte en Yassine Azzagari zaten bij de selectie van de Brabantse beloftenploeg. Beiden vielen in. Azzagari verving kort voor rust een geblesseerde ploeggenoot, Vandepitte betrad vijf minuten voortijd het veld. Op Varkenoord - het jeugd complexvan Feyenoord - troffen de Zeeuwen onder anderen een provinciegenoot: Bart Nieuw koop. De Tholenaar deed negen tig minuten mee namens de sta dionclub. Hij was niet de enige speler van het eerste elftal die in actie kwam bij de Rotterdam mers. Ook bekende namen als Sven van Beek, Yassin Ayoub en Nicolai Jorgensen stonden op het wedstrijdformulier. Met die laatste kreeg vooral Van Hecke, die vorig jaar met Goes promoveerde naar de derde divisie en daarna de overstap maakte naar de jeugdopleiding van NAC, te maken. De Deense spits, twee seizoenen terug nog topscorer van de eredivisie met 21 doelpunten, werd lang in be dwang gehouden door de Arne- muidenaar en zijn kompanen in de NAC-verdediging. Pas in de 89ste minuut slaagde Jorgensen erin de - naar later bleek - win nende treffer te maken namens Feyenoord. Hier vallen naast de titel ook pun ten te verdienen voor deelname aan de Masters. RES Axel hoopt - en re kent er ook een beetje op - nog maals op korte termijn de Masters te mogen organiseren. In 2016 nam het de organisatie van dat evene ment ook alt voor zijn rekening. De Zeeuwse deelnemers spelen tijdens het NK en het ONK niet echt een belangrijke rol in de top van het klassement, maar willen voor eigen publiek toch zo goed mogelijk voor de dag komen. Mark Boot uit Kamperland is één van hen en hoopt op 'zijn' thuiscircuit in de klasse 250 cc dichtbij of op het po dium te komen. „Het zal moeilijk worden, want de concurrentie is groot", weet de KTM-rijder als geen ander. Verder willen in elk geval Jordan Lee van Maaren, Dailey van de Ketterij en Mats Leeuwensteijn uit Vlissingen van start gaan. De definitieve start- lijst is nog niet bekend. Mike Kras uit het Brabantse Putte is een kanshebber voor de dagzege in de 500 cc. Hij heeft zich op het laatste moment aangemeld. De KTM-rijder kwam dit jaar uit in de strijd om het Europees kampi oenschap (FIM-Europe) in de klasse 300 cc en was daar de beste coureur. Toch kwam hij vijf punten tekort voor de titel. De Engelsman Brad Anderson werd eerste, door een nul-score in beide manches in het Engelse Matlerley Basin. De grootste kanshebbers voor de dagzege in de zwaarste klasse zijn naast Kras de leiders in deze catego rie, Sven van der Mierden uit Val- kenswaard en Lars van Berkel uit Veghel. Morgen komt de jeugd aan bod in Axel, terwijl de zondag is inge ruimd voor de Inters en Cup-rij ders. Op beide dagen beginnen de wedstrijden aan de Lageweg in Axel om 11.30 uur. Na afloop volgt in de kantine van RES Axel de prijs uitreiking. Meer informatie is te vinden op www.resaxel.nl vrijdag 12 oktober 2018 GO weer fluitend over het veld In februari van dit jaar ver stapte Luc Martens zich. Lange tijd wist de 21-jarige scheidsrechter uit Koude- kerke niet wat er loos was met zijn enkel. De talentvolle arbiter kreeg afgelopen dins dag eindelijk uitsluitsel. „Vol gende maand word ik in Ter- neuzen geopereerd en daarbij wordt er een stukje bot ver wijderd. Een hard gelag, ja." Er wacht hem een revalidatie van zo'n drie maanden. Een lange pauze in de scheids- rechterscarrière, die juist zo voortvarend van start ging. Er waren de uitgesproken Eredi visieambities, niet gek ook als je als tiener - in april 2016 - al Oranje onder 15 mag fluiten. De jongeling kwam als laatst uit in de eerste klasse. „Daar voor zat ik niet helemaal lek ker in m'n vel, maar het begon net goed te draaien. En dan loop je zo'n blessure op..." In het Admiraal de Ruyter Zie kenhuis in Vlissingen kon in eerste instantie niets worden ontdekt. Martens liep tien weken geblesseerd rond „Tot men in het ziekenhuis in Ter- neuzen een kleine breuk in m'n enkel zag. Toen moest ik alsnog in het gips worden gezet." Hij zit wel nog steeds in de ta lentenpoule van de KNVB. „Ik heb gelukkig dispensatie ge kregen, want vorig seizoen floot ik door die blessure al te weinig. Ook dit seizoen kom ik waarschijnlijk niet aan de norm. Dan is het even de vraag of ik nog een keer die vrijstelling krijg. Ik hoop het." Jong NAC Breda verloor gis termiddag door een late goal van Nicolai Jorgensen nipt met 1-0 van het tweede elftal van Feyenoord. Bij de Braban ders was de Zeeuwse inbreng groot. Daniël Vervelde Rotterdam (CCZN) DE BRAAL Komend weekend - zowel mor gen als zondag - houdt RES Axel de finale van het Nederlands kampioenschap en open Neder lands Kampioenschap motor cross van de Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging (KNMV). Het zijn de belangrijk ste wedstrijden van het seizoen, na de Dutch Masters of Moto- cross. Herman Heuvink Axel Mark Boot (nummer 37) in actie op het circuit in Axel, waar dit weekeinde het NK en ONK worden gehouden, foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43