u Ik ben beter dan collega, vindt iedereen 3 Ontmoeting moet irritaties tussen Binnenhof en bedrijfsleven wegnemen Premier Mark Rutte ontving op het Catshuis de top van het bedrijfsleven. Een gesprek'in plezierige sfeer' waarin niet over belastingvoordeeltjes zou zijn gesproken. Excuses na belastingblunder Wie is de baas in Ne derland? Een ver borgen camera of microfoontje, on opvallend bevestigd aan een schilderij of plantenbak in het Catshuis, zou gisteren een schat aan informatie hebben opgeleverd. Daar ontmoette premier Mark Rutte (WD) vedettes van het Nederlandse bedrijfsleven, onder wie de topcom- missarissen Jan Hommen (Ahold- Delhaize), Jeroen van der Veer (Phi lips) en Hans Wijers (ING). De (president-)commissarissen van de aan de AEX genoteerde fond sen, gisteren waren het er zestien, komen vaker bij elkaar. Dat dat op het Catshuis in het bijzijn van de pre mier gebeurde, is wel bijzonder, en was op verzoek van de topmannen. Een van de onderwerpen op de agenda: de 'omgangsvormen' en de 'verkilde' relatie tussen bedrijfsleven en samenleving. Die band liep de laatste tijd heel wat deuken op, onder meer door perikelen bij Neerlands grootste bank ING en het niet naar Rotterdam komen van Unilever. Enerzijds stellen de multinationals Nederland keer op keer teleur met hun 'arrogante' gedrag. Andersom laat de zakenelite de laatste tijd gere geld irritatie blijken over de politiek die het bedrijfsleven zou frustreren - zie de felle discussie over afschaffing van de dividendbelasting, die na Uni- lever-gate wordt heroverwogen. Toch was het een prettig gesprek 'in een plezierige sfeer', meldt een in gewijde. Over nieuwe belastingmaat regelen, die de dividenddomper voor de multinationals zou moeten ver zachten, zou niet zijn gesproken. Wel over het vestigingsklimaat, bereik baarheid, Europa en de brexit. En dus over het huwelijk tussen multinationals en maatschappij, dat steeds meer barstjes vertoont. Grote bedrijven zouden wel wat beter met de buitenwereld mogen communice ren, vindt Rutte. Niet weglopen of duiken als er stront aan de knikker is, zoals bij ING. 'Ga eens in een talk show zitten', zou de premier best ge zegd kunnen hebben. Dat we als samenleving vaak niet weten wat zich in de top van grote bedrijven afspeelt, is misschien wel de kern van het probleem, zegt eco noom en journalist Mathijs Bouman. „Als burger zou je willen dat dit soort topmannen zich in het openbaar uit spreken over hun daden. Dat is ook de taak van een commissaris: verant woording afleggen aan alle belang hebbenden, dus ook aan klanten." Je zou willen dat topmannen zich in het openbaar uitspreken over hun daden De Tweede Kamer nodigde de top van ING uit voor een hoorzitting over de grote witwaszaak. Maar vol gende week komen niet president commissaris Wijers of topman Ralph Hamers, maar chief risk officer Steven van Rijswijk. Kamerlid Henk Nijboer (PvdA) weet dat Hamers en Wijers niet verplicht waren om te komen. „Maar het is wel fatsoenlijk. Ze horen dit debat openbaar te voeren." Die boodschap was aan de top mannen, vervoerd in twee taxibusjes, gisteren nog niet besteed. Zij verlie ten de locatie via de uitgang waar de verzamelde pers niet stond. Dat we onszelf beter vinden dan anderen, is misschien niet terecht maar wel logisch. Onderzoeker Garikai van Weydom: „Iedereen vindt zijn eigen manier van dingen doen nu eenmaal de beste. Als een collega het anders aanpakt, is dat altijd minder goed dan je het zelf doet." Voor het onderzoek werden bijna zeshonderd hoogopgeleide respondenten gevraagd naar hun prestaties op het werk en die van hun collega's. Gemiddeld geeft de werknemer zichzelf een 7,8 als rap portcijfer. Voor collega's zijn we strenger: zij krijgen gemiddeld een 7,3. Van de ondervraagden geeft 6 procent zichzelf als rapportcijfer een zes of lager. Van de collega's krijgt echter 17 procent die vol doende of minder. Over het algemeen vinden we onze collega's wel aardig: bijna 46 procent zegt 'goed' en bijna 2t procent zegt 'heel goed' op te kunnen schieten met directe colle ga's. De vraag is of we collega's be ter beoordelen als we ze aardig vin den, dus als we het ze gunnen. „Werknemers die niet goed of neutraal met hun collega's over weg kunnen, geven hun collega's We geven onszelf een 7,8. Onze collega's krijgen gemiddeld een 7,3 een 6,6 voor hun prestaties. Als mensen goed of heel goed met hun collega's overweg kunnen, geven ze ze een 7,4", stelt Van Weydom. De gunfactor lijkt mee te spelen bij de beoordeling, maar, zegt de on derzoeker: „We weten de reden van hun hoge of lage beoordeling niet." Een op de drie mannelijke werk nemers denkt het werk van zijn manager beter te kunnen doen. Van de mannen ziet 2t procent zichzelf ook wel in die rol. Van de vrouwen denkt 18 pro cent dat ze het beter zouden doen dan hun manager. Van hen zegt t2 procent dat ze die leidinggevende functie wel op zich willen nemen. Maar gaat het over hun eigen werk, dan is er nauwelijks verschil tussen de seksen. „Mannen en vrouwen geven zichzelf ongeveer een gelijk rapportcijfer voor hun prestaties. Vrouwen zijn dus niet per se onze kerder over hun eigen kunnen dan mannen." DEN HAAG Staatssecretaris Menno Snel (Belastingdienst) heeft excuses aangeboden na geblunder van de Belasting dienst. De fiscus zette kin- deropvangtoeslagen te snel stop en handelde te traag toen ouders protesteerden. Zij moesten jarenlang wach ten op een uitspraak en kre gen in die tijd geen toeslag. Het betrof gastouders die bij een gastouderbureau waren aangesloten. De fiscus ver moedde misbruik. Van 235 ouders werd in 2014 de toe slag stopgezet. Een groot aan tal ouders maakte bezwaar. vrijdag 12 oktober 2018 GO Goedmakertje op Catshuis Chris van Mersbergen Den Haag Jan Hommen (Ahold, boven), Hans Wijers (ING, links) en Jeroen van der Veer (Philips) ar riveren met een taxibusje op het Catshuis. FOTO'S ANP —Mathijs Bouman, econoom Werknemers schatten zichzelf hoger in dan hun collega's, zo blijkt uit onderzoek van work- lifeplatform Intermediair. Liefst 88 procent vindt zichzelf pro ductiever dan de anderen. Ook denkt een kwart van de werk nemers beter te presteren dan de baas. Priscilla van Agteren Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3