WIM HOFMAN Standbeeld Opnieuw onderzoek naar subsidie voor spaarsysteem op Tholen Kapelle past website aan om toeslagen Oktober is... meer aandacht! 9 Begin september gingen we onze zoon opzoeken in Windsor (Engeland). We bezochten het imposante koninklijk kasteel, wandelden langs de Theems en beke ken de stad. In het centrum stond een bronzen beeld op een sokkel. Het was een monument ter ere van de Irish Guards en stelde een sol daat voor, niet in plechtig ornaat, maar het was een jonge man, in gevechtspak, de helm in de hand. Hij keek dapper in de verte. Het beeld trok mijn aandacht, omdat ik wist dat de pant sertroepen van de Irish Guards de voorhoede vormden bij operatie Market Garden in sep tember 1944. We hebben ze toen horen komen met hun tanks. Mijn moeder had eigenlijk vanuit Vlissingen moeten evacueren naar Nisse, maar ze had daar niets te zoeken en ze ging liever naar haar geboortestreek, waar ze in Valkenswaard te recht kwam, waar ze ook niets te zoeken had. Mijn vader was toen met andere arbeiders van De Schelde tewerkgesteld op een scheepswerf in Duitsland. De geallieerden wilden nu net door het dorp Valkenswaard naar Eindhoven en Arnhem, maar dat ging zomaar niet: de Duitsers gaven zich niet zomaar gewonnen en bij Valkens waard vond een tankslag plaats, waarbij ver schillende tanks van de Irish Guards werden uitgeschakeld. De paniek in het dorp was groot, want er werd ook gebombardeerd. Er waren doden en gewonden, mensen kropen in kelders en onder trappen, onder tafels en bed den of in een schuilkelder. Ik herinner me hoe we in een kuil in de grond gingen zitten, bo ven ons palen en takkenbossen en daarop plaggen. We overleefden het, dat wel, maar ons huis was aan flarden geschoten. Misschien wel door het aanhoudend en fanatiek vuren van de Sherman tanks van de Irish Guards? Ik denk het. Het Duitse hoofdkwartier was op de hoek van de straat. Op de sokkel van het beeld in Windsor zat een bordje waarop stond dat het beeld was ge wijd aan alle mannen van de Irish Guards: Past, Present and Future. Want ze bestaan nog steeds. Soms zie je ze, bijvoorbeeld op tv, para deren met hun rode jassen en tressen en be renmutsen met een blauwe pluim. Doel van het onderzoek is contro leren of de EU-subsidie, verstrekt aan iCare4u voor het opzetten van het spaarsysteem, wel volgens de regels is besteed. De gemeente Tho len kreeg hiervoor acht ton Euro pese subsidie. Voor Kees van Winkelen uit Sint-Annaland, die ruim twee jaar onderzoek doet naar de subsidie bestedingen, is het aangekondigde onderzoek van accountantskan toor Ernst Young een teken aan de wand dat de subsidie niet altijd rechtmatig is gebruikt. Hij twijfelt daar al langer aan. Volgens Van Winkelen is bij het opzetten van het spaarsysteem te veel geld naar externe partijen ge gaan. Hij heeft gaten in de financi ële boekhouding ontdekt. Zo ont breken verschillende facturen. Of het onderzoek samenhangt met zijn inspanning, weet Van Winke len niet. Enige tijd geleden heeft hij het Europees bureau voor frau debestrijding (OLAF) ingelicht over zijn bevindingen. Rob van Hilten, directeur van SamenDoen, benadrukt dat het onderzoek niet over SamenDoen gaat. „Nogmaals, dit gaat over de subsidieverstrekking aan iCare4u, gebruikt voor het opzetten van het spaarsysteem. Als er in dat traject fouten zijn gemaakt, is dat proble matisch." De gemeente Tholen was giste ren niet bereikbaar voor commen taar. Politieke agenda Het onderzoek staat inmiddels op de politieke agenda. De commissie samenleving buigt zich over het onderwerp. Het spaarsysteem, waar veel lo kale ondernemers aan deelnemen, loopt zowel in de gemeente Tholen als in de gemeente Bergen op Zoom. KAPELLE Ouderen moeten makkelijker zorg- en huurtoeslag kunnen aanvragen. De gemeente Kapelle gaat daarvoor de website aanpassen. Daarnaast wil wet houder Annebeth Evertz in over leg treden met Cederhof Welzijn om samen te kijken hoe ouderen beter geïnformeerd kunnen wor den over die subsidies. Deze toezeggingen deed de wethouder naar aanleiding van vragen van het CDA. Die partij maakt zich zorgen over de situatie van ouderen binnen de gemeente die recht hebben op zorg- en huurtoeslag. Volgens een lande lijk onderzoek vraagt 1 op de 6 ou deren geen huurtoeslag aan. Bij de zorgtoeslag is dat 1 op de 10 oude ren. „Die situatie zal in Kapelle niet anders zijn", aldus Evertz. „Maar gegevens daarover hebben we helaas niet." De wethouder zei dat de primaire verantwoordelijk heid voor die toeslagen bij de be lastingdienst ligt. „Maar wij wil len de burgers daar graag bij hel pen." Een van de acties is het aan passen van de gemeentelijke web site. Het was Evertz namelijk op gevallen dat die helemaal geen doorverwijzing heeft naar de zorgtoeslag. „Dat gaan we aanpas sen. Daarnaast ga ik met Cederhof overleggen hoe we de informatie kunnen verbeteren." „Het is goed dat er vanuit de ge meente een vinger aan de pols wordt gehouden", vindt Siwart Mackintosh (CDA) die het onder werp heeft aangezwengeld. „Het belang van onze inwoners staat voorop." Wij verwelkomen je graag tussen 10.00 en 17.00 uur. De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator vrijdag 12 oktober 2018 Onderzoekers van accountants kantoor Ernst Young nemen de financiële verantwoording voor het opzetten van spaarpun tensysteem SamenDoen op Tholen opnieuw onder de loep. Ernst Young doet het onder zoek in opdracht van de Euro pese Unie. Dat blijkt uit een brief van de gemeente Tholen aan Kees van Winkelen. Timo van de Kasteele Tholen De woonexperts van Binnenuit nodigen je uit voor de Nooit Verwacht Woonmaand in oktober! Op bin zaterdag 13 oktober word je in de watten gelegd met 11911 vers bereide Zeeuwse streekproducten als oesters uit van Adri Zoon. Bovendien is er een whiskyproeverij van slijterij Bie de Bolle. Geniet en laat door onze woonexperts vrijblijvend een interieurontwerp Schouwersweg 7 Heinkenszand maken. Kijk op www.binnenuit.n /agenda en ontdek J M a 0113 5614 82 alle demo's en schrijf je in voor onze workshops! binnenuit.nl woonexperts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39