Veere remt toerisme af KNALPRIJS 22 tot 25 euro per jaar Gemeentetaks stijgt met 6 Actie voor leefbaarheid Jaar van de waarheid voor Middelburg VOOR 99 Burgemeester en wethouders wil len zorgen dat het toerisme meer wordt verspreid en dat de verhou ding bewoners/toeristen meer in balans is. Daarnaast wil het een groot onderzoek instellen om te kij ken hoe inwoners, bedrijven en Alles hangt af van de afspraken die Middelburg volgend jaar met Veere en Vlissingen maakt over woningbouw op Walcheren. Dat blijkt uit de begroting voor 2019 die gisteren is gepubliceerd. Leg gen de gemeenten hun onenig heid bij, dan kunnen ze gronden verkopen en huizen laten bou wen. Dan verdienen ze geld én werken ze de grote risico's weg die hen boven het hoofd hangen. Komen ze er niet uit, dan zijn de gemeenten verplicht op 1 januari 2020 de waarde van hun bouw gronden te verlagen tot de prijs die voor landbouwgrond wordt betaald. „Dat betekent een verlies van 30 tot 40 miljoen euro", be rekent wethouder van financiën Johan Aalberts. „Dat zou desas treus zijn." Hij voert namens Middelburg de gesprekken over de woningbouwafspraken. „Het is in het belang van alledrie de ge meenten dat we eruit komen." Eén woningmarkt Eén formulering in de begroting is in dit verband opvallend: 'De gemeenten Middelburg, Veere en Vlissingen opereren, elk met hun eigen specifieke kenmerken, bin nen één en dezelfde woning markt.' Tot nu toe bestreed Mid delburg dat en hield vol dat het een eigen woningmarkt heeft. Aalberts bevestigt dat de formu lering bewust is veranderd. „We denken nog steeds dat er ver schillen zijn, maar we moeten ook samen afspraken maken, dus ja: er is één markt. Als je dat niet erkent, ontzeg je jezelf ook een plaats aan de gesprekstafel." toeristen zelf aankijken tegen die drukte en of er iets tegen moet wor den gedaan. Het in goede banen leiden van het toerisme is een van de speer punten voor de komende jaren. De wethouders Arie Schot (SGP), Mar cel Steketee (DTV) en Bert van Hal deren (VVD) presenteerden giste ren de begroting voor het nieuwe jaar. Maar het is meer dan alleen dat. Het is ook hun werkplan voor de komende jaren. Ze benadrukten dat Veere leeft van het toerisme, dat het dé economische motor is. Van Hal deren: „Zonder toerisme zijn we nergens." Maar ze krijgen ook sig nalen dat het soms wel erg druk is. Zodat inwoners met een parkeer- DOMBURG De inwoners van de gemeente Veere betalen volgend jaar gemiddeld vier procent meer aan lokale heffingen als de gemeen teraad akkoord gaat met de plannen van burgemeester en wethouders. Zij willen de rioolbelasting per huishouden verhogen met 6,3 pro vergunning nergens kunnen parke ren. Dat straten bijna onleefbaar worden doordat er wel heel veel toeristen verblijven. „Deels ille gaal." Het college wil strenger gaan handhaven op het tweede-wonin- genbeleid. Illegale verhuur Het nieuwe college wil er vooral voor zorgen dat de gemeente Veere geen openluchtmuseum wordt. Door streng op te treden tegen ille gale verhuur en door maatregelen te nemen waardoor het verkeer in het seizoen niet vast komt te staan in de kustdorpen. Ook willen ze iets doen aan de ongebreidelde groei van de verhuur via Airbnb. cent en de afvalstoffenheffing met 5,8 procent. Alle andere lokale hef fingen stijgen alleen met de infla tiecorrectie van 1,4 procent. Door die maatregelen betalen de Veerse huishoudens volgend jaar tussen de 22 (alleenstaande) en 25 euro (gezin) meer aan de gemeente. Exclusfc£-v^rk£0gbji VAN fë-l'Td Goes - Den Hertog Lange Vorststraat 27 www.denhertogservies.nl Stedentrip in kerstsfeer Dagtocht Maastricht do 18 oktober €35,-- KreaDoe beurs Utrecht za 3 november The Night of the Proms za 24 november 79,-- Musical Mamma Mia! do 13-12-2018 vr 04-01-2019 v.a. €89,- 10-daagse wintersportreis Kirchberg v.vr 25-01-2019 v.a. €799,- Kerstconcert in de Doelen za 15 december €54,- 10-daagse wintersportreis Noord-ltalië/Dolomieten v.vr 22-02-2019 v.a. €745,- Kerstarrangement Soldaat van Oranje wo 26 december €165,- IN DE REGIO Bezoek aan Kasteel Westhove Het Groot Nederlands Songbook Lezing Willem Staat MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 12 oktober 2018 Er lopen, rijden en verblijven soms zoveel toeristen langs de Walcherse kust dat de leefbaar heid in een aantal plaatsen in het gedrang komt. Dat geldt vooral voor Domburg, Veere en Zoute- lande. De gemeente Veere gaat daar maatregelen tegen nemen. Emile Calon Domburg Lukt het Middelburg definitief uit de geldzorgen te komen? Of wordt 2020 toch nog een desastreus jaar waarin een verlies van dik dertig miljoen euro moet worden geslikt? De komende twaalf maanden worden allesbepalend. Maurits Sep Middelburg ARNEMUIDEN Centrum, 12.00-17.00 uur: Weekmarkt DOMBURG Strandhotel Duinheuvel, 12.00- 17.00 uur: Expositie Peter van Berkel, Diaz Marrero, Sheila van Berkel, Marius Weststrate en Daniël Steenbergen; Tram- zicht, avond: Muziekworkshop Podium-Z MIDDELBURG Sportpark de Sprong, Aanloop 4, 09.00-12.00 uur: Tafeltennis voor senioren (50+); Het kof fiehuis, Oosterscheldestraat 1, 09.30-11.30 uur: Inloopmo- ment met koffie en thee; Druk- kery, 14.00-16.00 uur: Auteur Jozua Douglas is te gast in het kader van de kinderboeken week; Stadhuis, 15.00-23.00 uur: Wijnfestival met tal van activiteiten; Cinema Middel burg, 15.00 uur: Filmcollege 'Invloedrijke regisseurs'; ZB, Kousteensedijk 7,15.00 uur: Opening expositie 'At home'; Kruitmolen, 19.00-22.00 uur: Jeugdcafé voor jongeren van 12-18 jaar; Zeeuwse Concert zaal, 19.15-19.45 uur: Jeanette Vergouwen in gesprek met Daan Manneke gevolgd door wereldpremière van pianostuk Daan Manneke's Groet Archi pel; Middelburgs Minitheater, 20.00 uur: Voorstelling '12 ge zworenen' NIEUW- EN SINT JOOSLAND Theater de Wegwijzer,20.30 uur: Voorstelling Jeroen Leen- ders en Kristel Zweers OOSTKAPELLE Sportzaal De Halve Maan, 09.45-11.15 uur: Badmintonnen voor 50+ VLISSINGEN Spuistraat en Lange Zelke, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; Arsenaal Theater, 22.00 uur: Derde editie 'House of Reg gae' WESTKAPELLE Westapelle Herrijst, vanaf 19.20 uur: Korenavond met op tredens van Westkapels koor, Koor Exaudi en Sing@Sea. APOLLO HAPJESPAN MET GLASDEKSEL 28 CM - 4,8 L Een volledige maaltijd in 1 pan, makkelijk én handig. Voorzien van de supergeleidende InductoBase® bodem en Silvinox® afwerking. Het glasdeksel zorgt voor een eenvoudige controle tijdens de bereiding. WA 2 of 3 dagen Londen v. za 24-11 en vr 7-12 3 daqen Parijs v.vr 7-12 v.a. 129,-- Maastricht is magisch! Inclusief entree/verwenpakket 43,— Alleen vervoer 30,- Hét muziekfestival van klassiek en pop! Een komisch liefdesverhaal met de hits van ABBA Kerstconcert met Deo Cantemus onder leiding van Hans van Blijderveen Matineevoorstelling inclusief kerstdiner Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: www.amz.nl OOSTKAPELLE Belangstellenden kunnen zondag met een gids van Staatsbosbeheer een bezoek bren gen aan het eeu wenoude Kasteel Westhove in Oost- kapelle. Het bezoek begint om 10.30 uur en duurt duurt on geveer anderhalf uur. De wandeling is alleen geschikt voor mensen die trappen kunnen lopen en honden zijn niet toegestaan. Vol wassenen betalen 7,50 euro per per soon. Kinderen be talen vijf euro. Aan melden is verplicht en kan via www. staatsbosbeheer.nl/ activiteiten. ELLEWOUTSDIJK 't Kerkje van Elles- diek in Ellewouts- dijk presenteert zondag het pro gramma 'Het Groot Nederlands Song book'. Zanger en gi tarist Wim Steenb akker en zangeres Marjolijn Polfliet vertolken liedjes die tot het cultureel erf goed van Neder land behoren. Het optreden be gint om 14.30 uur. Tickets kosten acht euro. Reserveren kan via reserveer @ellesdiek.nl of 0113-612681. GAPINGE Oud-PZC-journalist Willem Staat houdt zaterdag een voor dracht over het dubbelthema mo lens in de Bijbel en in de Nederlandse taal in korenmolen De Graanhalm in Gapinge. De lezing duurt van 15.30 tot 16.30 uur en de toegang is gratis. FIETS GRAVEERACTIE MIDDELBURG Sudish Debisarun (rechts) kijkt de fiets na van mijnheer De Vlieger. Fietsers konden gisteren gratis hun tweewieler laten graveren zodat die beter is beveiligd tegen fietsdiefstal. Als de fiets na diefstal wordt terugvonden, kan de politie gemakkelijk de eigenaar vinden. En zo wordt dief stal minder aantrekkelijk, is de gedachte. Het graveren was gratis. Wijkagent Martin Vogel was ook aanwezig. De gra- veeractie werd bij het treinstation uitgevoerd door het pre ventieteam van Centrum Fietsdiefstal. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36