'De huisarts blijft de baas' Vrijspraak voor brandmerken van scouts 3 legt Roest uit. Werving is dus niet voldoende, het vak moet ook anders worden georganiseerd. Een middel daarvoor is de praktijkmanager. Die neemt organisatorische en admini stratieve taken over, zodat de huis arts meer tijd heeft voor zijn patiën ten. In Zeeland zijn dit jaar de eerste zes praktijkmanagers aan het werk gegaan, binnenkort volgen er meer. Nu al worden daardoor 32 Zeeuwse huisartsen ontlast. „Het is een suc cesverhaal", zegt Roest. „En het moet een olievlek worden." Naast werving en organisatie is anticipatie de derde pijler in het be leid om voldoende huisartsen in Zeeland te krijgen en te houden. Roest: „Een huisarts die 65, 66, 67, 68 wordt en actief zoekt naar een opvolger maar niemand vindt, hoe kunnen we die helpen? Samen met de zorgverzekeraar zoeken we naar oplossingen, maar we hebben nog geen antwoord op die vraag." Niet voor niets duiden Roest en Van der Hooft deze derde pijler aan als 'noodscenario'. „Voor elke huisarts die vertrekt, moeten er eigenlijk anderhalf of twee terugkomen", aldus Van der Hooft. De huisarts van nu werkt liever in deeltijd dan zestig of ze ventig uur per week. En zelfs als de praktijkmedewerker taken over neemt, stapelt het werk zich op. „Denk aan het toenemend toe risme. Op Schouwen-Duiveland is een kwart van de mensen die aan klopt bij een huisartsenpost toe rist. Misschien moet er woon ruimte komen voor een vakantie dokter. Daarmee zouden gemeen ten ons kunnen helpen. Hetzelfde geldt voor groepspraktijken met assistenten en een praktijkmana ger. Daar is vastgoed voor nodig. Want de solopraktijk is op zijn re tour." Sinds vier maanden werkt Nella den Hollander uit Kleverskerke als praktijkmanager voor drie huisartspraktijken: in Biggekerke, Middelburg en Vlissingen. Ze coördineert ook de inzet van de an dere Zeeuwse praktijkmanagers. „We ontzorgen de huisarts door een aantal taken over te nemen. De administratieve last van de huis arts is gigantisch. Er liggen bijvoorbeeld taken in per soneelsmanagement, zoals het maken van werkroos- ters en het werven van ondersteunend personeel. Het is ook boekhouden, bijvoorbeeld het checken van de claraties aan zorgverzekeraars. De praktijkmanager speelt ook een rol in de samenwerking met de wijkverpleging of het zieken huis. En met het invoeren van nieuw beleid, zoals de gevolgen van de privacywetgeving voor huisart senpraktijken. Doordat de praktijk managers onderling kennis uitwisse len, hoeft niet in elke praktijk het wiel opnieuw te worden uitge vonden. Als praktijkmanager moet je vertrouwen krijgen en expertise opbouwen. En de huisarts moet leren losla ten. Maar die blijft wel de baas in de praktijk." Rechter Gerard Nomes benadrukte dat de verdachte 'met grote onacht zaamheid heeft gehandeld' en dus wel degelijk schuld heeft. Maar het OM blijkt te hoog te hebben inge zet: die sprak van mishandeling en verweet de verdachte op z'n minst dat hij had moeten weten dat de kinderen gewond kónden raken. De officier van justitie liet tijdens de behandeling van de zaak zelfs doorschemeren volledige opzet niet uit te sluiten, omdat de ver dachte het aan de stok zou hebben gehad met één van de slachtoffers. B. verwondde vorig jaar drie kin deren van 11,11 en 13 jaar oud. Hij was toen leider bij een zomerkamp van scoutingroep Frans Naerebout uit Goes. Volgens traditie werden daar kinderen ontgroend. Tijdens dat ritueel krijgen de scouts een brandijzer met inkt tegen hun rug gedrukt, waardoor ze 'gestempeld' worden. Er komt ook vuur aan te pas om het echt te laten lijken. Bij de drie kinderen bleek het ijzer echter gloeiend heet, waardoor ze brandwonden opliepen. B. heeft steeds ontkend dat hij dat doorhad. ^De verdachte is volgens de rechter onzorgvuldig en uiterst onachtzaam geweest Overigens kregen de kinderen pas na dagen medische hulp. Twee van hen hebben blijvende littekens. De officier van justitie eiste eer der zeven maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk. Daarmee zette het OM te hoog in, blijkt nu. Want volgens de rechtbank 'is niet geble ken dat B. de kinderen een lesje wilde leren, of dat er sprake was van een vooropgezet plan om hen te verwonden'. Ook de vraag of de verdachte had moeten weten dat er 'een aanmerkelijke kans was dat de kinderen brandwonden zouden oplopen' kan volgens de rechtbank niet bewezen worden. Wel is de verdachte 'onzorgvuldig en uiterst onachtzaam' geweest. Had het OM de verdachte (ook) 'zwaar lichame lijk letsel door schuld' ten laste ge legd, dan zou er wél gestraft zijn, liet de rechter doorschemeren. Het Openbaar Ministerie noemt de vrijspraak 'onbegrijpelijk' en gaat in beroep. Scouting Nederland heeft de Goesenaar geroyeerd. De organisatie wijst erop dat de recht bank hem wel degelijk verwijten maakt. „Alle vertrouwen in zijn ca paciteit als leidinggevende ont breekt en daarom kan deze vrijwil liger nooit meer terugkeren", Had het OM de verdachte (ook) 'zwaar lichamelijk letsel door schuld' ten laste gelegd, dan zou er wél gestraft zijn schrijft de organisatie op haar web site. In de verklaring veegt de Scou ting overigens ook de vloer aan met het ontgroeningsritueel. „Wij be nadrukken dat ontgroenen abso luut niet in onze vereniging past." vrijdag 12 oktober 2018 Ernst Jan Rozendaal Praktijkmanager ontzorgt huisarts Praktijkmanager Nella den Hollander. FOTO JOHAN VAN DER HEI JDEN De 23-jarige scoutingleider M.B. uit Goes, die tijdens een zomer kamp drie kinderen brand merkte, is gisteren vrijgespro ken door de rechtbank in Mid delburg. De rechter vindt het niet bewezen dat de man dat met opzet heeft gedaan, zoals hem door het Openbaar Ministe rie werd verweten. Het OM gaat in hoger beroep. Martijn de Koning Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33