g-3 Woningmarkt is hysterisch Bizarium in Sluis wint het van de Ef teling Recordaantal warme dagen in Vlissingen Kapper 2 Huisartsen komen niet naar Zeeland voor de oesters en het strand. Hun baan moet aantrekkelijk zijn. Een nieuw lokmiddel is de praktijkmanager. „Dat is een succesverhaal." TEKORT PERSONEEL Commentaar De makelaars slaan alarm. De huizenmarkt dreigt volledig te ontsporen door te hoge prijzen. Moeten we daarvan schrikken? Het is altijd goed om even te denken aan het belang van de boodschapper. Makelaars hebben niets aan rust. Zij willen juist een levendige handel. Dit belang spoort niet van zelf met dat van de gemiddelde woningbezitter of starter. De bewegingen op de woningmarkt zijn wel heftig. De prij zen staan vaak in geen verhouding tot de echte waarde. Dat moet weer eens fout gaan. Maar niet iedereen kan wachten tot de prijzen kelderen. Wie een mooie baan krijgt in de Randstad, wil er een goed huis bij. Dan moet je over de brug komen. Voor de vastgelopen woningmarkt is maar één remedie: openbreken en vereenvoudigen. De kans dat dit gebeurt, is klein. Want de belangen zijn groot. Veel te veel partijen pikken hun graantje mee: grondbezitters, gemeenten, projectontwik kelaars, bouwers, banken en speculanten. Bovendien vertraagt de bureaucratie nieuwbouw en verstoort zo de balans tussen vraag en aanbod. Het lijkt een kwestie van tijd voor het ook in Zeeland lastig wordt. Daar is maar weinig tegen te doen. Misschien is het goed het probleem eens van een andere kant te bekijken. In Nederland staan zo'n acht miljoen wonin gen. Er is dus geen gebrek aan onderdak. De woningmarkt is hysterisch, maar de omstandigheden zijn - zeker in Zeeland - gelukkig minder ernstig dan de makelaars suggereren. Openbreken en vereenvoudigen lijkt beste remedie tegen schaarste en prijsexplosie Het museum voor bizarre uitvin dingen aan de Hoogstraat heeft de eerste 'Customer Guest Experience Award 2018' gewonnen. De prijs is een initiatief van HSMAI (Hospita- lity Sales en Marketing Association International), een wereldwijde verkoop- en marketingorganisatie voor onder meer toerisme, horeca en evenementen. Bizarium won in de categorie at tracties en musea. De jury baseerde het oordeel op klanttevredenheids- gegevens en beoordelingen van on der meer websites Google, Boo- king.com, Tripadvisor en Facebook. Bizarium viel als enige uit Zeeland in de prijzen. Museum voor bizarre uitvindingen valt in de smaak bij bezoekers en krijgt een speciale Award Er werden ook prijzen toegekend in de categorieën hotel en restau rant. Het museum van Ann Geerinck en Mare De Jonghe opende eind 2016, met als doel vergeten ideeën nieuw leven in te blazen. ALMANAK De plotse afsluiting van de Frans van Waesberghestraat in Hulst houdt de gemoederen flink bezig. Bewoners boos, de kapper en schilder in de straat nog meer en wethouder Diana van Damme als Kop van Jut. De communicatie over de wegaf- sluiting verdient geen schoon- heidsprijs en Van Damme pro beerde de boel ook niet glad te strijken. „Ik heb een goed ge sprek gehad met de schilder", zei ze tijdens de wijkraadverga dering. „En ik ben ook nog naar de kapper geweest." Vanuit de zaal klonk het schamper: „Nou, dat is anders niet te zien!" Theo Kooien is kwartiermaker groen onderwijs Stemmen op het mooiste kunstwerk COLIJNSPLAAT Viskwekerij Kingfish breidt uit De temperatuur in Vlissingen pas seerde gisteren om 13.30 uur de grens van 20 graden. Daarmee is het plaatselijk de 105de warme dag van het jaar. Dat is een ongekend hoog aantal voor Vlissingen. Sinds het be gin van de metingen in 1906 werden niet zoveel warme dagen (maxi- mumt van 20 graden of meer) in één jaar geteld. Het record stond sinds 2003 op 104, wat al een uitschieter was. De meeste warme dagen waren dit jaar in juli, toen de 20 graden slechts één dag niet werd gehaald. De eerste warme dag van 2018 was in Vlissingen op 18 april. Het aantal zomerse dagen (maxi mumtemperatuur 25 graden of meer) bedraagt tot nu toe 32 in Vlis singen. Het record staat sinds 1911 op 33. Verder waren er dit jaar 6 tropi sche dagen (30 graden of meer). Het warmedagenrecord in West- dorpe, waar sinds 1991 wordt geme ten, werd al verbroken. Daar staat de teller op 127. Het oude record stond sinds 2003 op 118. Ook vandaag en morgen worden nog warme dagen verwacht. Mor gen kan het zelfs een zomerse dag worden. Dat zou bijzonder zijn: nog niet eerder werden in Westdorpe na 3 oktober nog zomerse dagen geme ten. In Vlissingen zelfs niet na 1 ok tober. op websites, via sociale media en op landelijke bijeenkomsten met huis artsen. Maar het is niet vol doende te vertellen dat Zee land zo fijn is om te wonen. Huisartsen komen niet voor het strand, ze komen om te werken. Het gaat er om dat we ons op dat vlak met reële punten onderscheiden van de rest van het land." „De huisarts van tegen woordig wil zich concentre ren op zijn vak in plaats van op alle admi nistratieve rompslomp", Een jaar geleden begonnen de Zeeuwse huisartsen een reclame campagne. Een gelikt filmpje moest collega's naar de provincie trekken. Sindsdien hebben zich tien nieuwe huisartsen en waarnemers geves tigd, maar dat zet nog weinig zoden aan de dijk, want er vertrokken er negen. De vergrijzing van het huis artsenkorps is te groot. Meer dan de helft van de 250 Zeeuwse huisartsen is ouder dan 55. Een derde gaat de komende jaren met pensioen. Noodklok „De noodklok luidt nog onvermin derd", zegt Arjan Roest. De Middel burgse huisarts is voorzitter van de commissie opvolging en ves tiging van de Zeeuwse Huisartsencoöperatie. Met stafmedewerker kwaliteit en zorg Marian van der Hooft spant hij zich in om huisartsen te werven. „Er zijn het afgelopen jaar diverse huisartsen naar Zeeland gekomen", vertelt Roest. „De vraag is in hoe verre de video daar een rol in heeft gespeeld. Die vertonen we vrijdag 12 oktober 2018 Het leukste bezoek aan een at tractie of museum beleefden Nederlanders dit jaar in Zeeuws- Vlaanderen. Bij het Bizarium in Sluis, dat daar een nieuwe lan delijke prijs voor kreeg. Het mu seum nam het op tegen negen grote namen, zoals het Van Gogh Museum, de Efteling en het Louwman Museum. Sophie Stockman Sluis Tip? redactie@pzc.nl GOES Theo Kooien is de kwar tiermaker voor het groene onderwijs in Zee land. Hij onderzoekt welke vernieuwingen nodig zijn. Eerder was hij directeur van de Middel bare Agrarische School en directeur en bestuur der van Helicon Opleidin gen. Na het verdwijnen van Edudelta uit Zeeland is het groene onderwijs overgenomen door Scalda en de Pontes Scholengroep. Zij hebben de kwartiermaker aange steld om te onderzoeken hoe de opleidingen beter kunnen aansluiten bij het bedrijfsleven. WISSENKERKE Wat is het mooiste kunst werk van Noord-Beve land? Dat mogen inwo ners van de gemeente- ook dit jaar bepalen tij dens de jaarlijkse kunst verkiezing. Via de web site noord-beveland.nl/ kunstverkiezing mogen zij hun stem uitbrengen op één van de zes geno mineerde kunstwerken. Ambtenaren kozen deze uit de tentoonstelling van Stichting Kunstspoor. Wethouder Pim Schenke laars maakt in november de winnaar bekend. De gemeente koopt het win nende object. Vorig jaar was dat Hans Keukelaar met zijn schilderij Land schap (foto). Viskwekerij Kingfish Zeeland breidt uit. De indoor-kwekerij aan de voet van de Zeeland- brug heeft van de ge meente Noord-Beveland toestemming gekregen om uit te breiden met 2670 vierkante meter vloeroppervlakte. Daar door stijgt de productie van de yellowtail king fish van 520 naar 920 ton per jaar. Kingfish vierde in april de offici ële opening en is de grootste Nederlandse viskwekerij op het land. De gekweekte yel lowtail kingfish dient als alternatief voor de be dreigde tonijn. Rolf Bosboom Vlissingen Ernst Jan Rozendaal Middelburg Huisarts Arjan Roest meet de bloeddruk van mevrouw Leendertse. FOTO RUBEN OREEL Stafmedewer ker Marian van der Hooft van de Zeeuwse Huis artsencoöpera tie. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32