15 TEGENDRAADSE INTERVIEWS De oorlog in Syrië loopt ten einde, na de verwachte, laatste slag om Idlib. Naar verwachting zal de Syrische president Al-Assad zijn autoriteit over het land herstellen. Wat betreft de Vlaamse pater Maes liever vandaag dan morgen. We hopen en bidden dat het Westen zijn waanzin inziet en verlaat Hij publiceerde dit voorjaar het tweede deel van zijn oorlogsdagboek over zijn ervaringen. De titel luidt: Poetin en Assad hebben ons leven gered (uitgeverij De Blauwe Tij ger). Aan het begin van de oorlog lag zijn klooster Mar Yakub, gelegen in een stadje 90 kilometer ten noorden van de hoofdstad Damascus, onder vuur. Hij zag in Qara terroristen en criminelen, die volgens Maes in de westerse media ten onrechte werden afgeschilderd als vrijheidsstrijders. 'Ik wil overigens geen politiek analist zijn. Vanuit de werkelijkheid die ik beleef, wil ik oproepen tot menselijk heid en respect voor het internatio naal recht in plaats van kritiekloos de westerse oorlogspropaganda te blij ven steunen, die heeft geleid tot blij vende ellende van onschuldige slachtoffers', aldus Daniël Maes, die de vragen per mail vanuit zijn kloos ter in Syrië beantwoordt. Zijn eigen ervaringen kleuren zijn verhaal, dat vaak aansluit bij het perspectief van Syrische en Russische staatsmedia, dat in het Westen juist wordt be schouwd als propaganda. „Dit was nooit een gerechtvaardigde volksopstand, maar een westers-zio- nistisch complot dat draaide om grondstoffen en regionale hegemo nie. Nu zijn in de oorlog tegen Syrië het Syrische volk, zijn leger, zijn re gering, zijn president en zijn trouwe bondgenoten, (vooral Rusland, Iran en Hezbollah) duidelijk aan de over winnende hand. Allen leveren hierin een heldhaftige en onmisbare bijdrage. „Om een oorlog tegen dit op zich weerloze land te rechtvaardigen werd een obsessie gecreëerd tegen één man: zijn president. Een voor heen rustige huisvader en oogarts in Londen werd plots in heel het Wes ten voorgesteld als een verschrikke lijke moordenaar van zijn eigen volk. Onze kranten stonden plots vol met spotprenten, maar zonder deugde lijke informatie." Syrië was voorheen geen vol maakte maatschappij, maar wel een harmonieuze samenleving met een behoorlijke welvaart, en grote veiligheid en gastvrijheid, zegt u. „Het leven was niet slecht voordat het land ten prooi viel aan de Ver enigde Staten en de Navo, de EU, Tur kije, Israël en de Golfstaten. De Sy- riërs hadden grote eerbied voor pre sident Al-Assad, die zijn volk en land verdedigde en de stabiliteit en een harmonieuze samenleving verze kerde. Zij zagen ook hoe het Westen de gruwelijkste terroristen hier bin nenbracht om het vuile werk te doen. Op een ogenblik dat het Westen Sy rië al flink had uitgemoord en ver woest, kwam de Russische president Poetin. Hij zei wat hij deed en deed wat hij zei. Hij is een staatsman. Dit bracht een definitieve ommekeer. „Echter werd het belangrijkste ele ment door het Westen steeds wegge hoond: de eenheid en fierheid van het Syrische volk zelf. Alle geloofs groepen en etnische groepen willen op een harmonieuze wijze samenle ven en helemaal niet onder een dic tatuur van moslimbroeders of een mensonwaardige sharia. Ik heb dit vanaf het begin aan de journalisten in België en Europa willen uitleggen, maar zij wilden niet luisteren." „Op dit ogenblik is er nog geen groot verschil. Onze streek is al geruime tijd van terroristen bevrijd, maar het land is nog in oorlog. Wij trachten de bevolking in heel Syrië te helpen, vooral hen die de meeste nood heb ben. We helpen op verschillende plaatsen met vele tienduizenden warme maaltijden per dag - vijf da gen in de week - met ambulances, mobiele hospitalen, kleding, voe ding, medisch materiaal..Vele pro jecten doen we samen met andere organisaties. Tegelijkertijd zetten we ons in voor de nationale verzoe ningsbeweging, de mussalaha. Het is dankzij de gulheid van vele weldoe ners, ook in België en Nederland, dat we deze hulpverlening zo ruim schoots kunnen verstrekken. En deze hulpverlening zal nog wel een tijdje nodig zijn." „Eind goed, al goed. Een oorlog is echter altijd verschrikkelijk. Er zijn miljoenen vluchtelingen in en buiten het land. Er zijn mogelijk 400.000 doden gevallen. Je ontmoet bijna geen familie die geen doden te be treuren heeft. De infrastructuur van het land is grotendeels verwoest. Scholen en ziekenhuizen zijn kapot geschoten. Heel geleidelijk aan wordt alles weer herbouwd. Er zijn zo veel weeskinderen en gehandicapten. Bo vendien bracht deze oorlog ook een verschrikkelijke morele ontwrich ting mee. „De ellende heeft echter ook veel edelmoedigheid onder het volk zelf doen ontstaan, bij moslims zowel als christenen. En we mogen de grote in zet van vele religieuze gemeenschap pen hier niet onderschatten." „We hopen en bidden dat het Wes ten zijn waanzin inziet en verlaat, dat de onrechtvaardige en onwettige sancties tegen dit land zullen worden opgeheven, en dat de soevereiniteit van dit land en volk erkend en geres pecteerd wordt. Het Westen heeft er alles aan gedaan om de volksgemeen schappen tegen elkaar op te zetten. Het resultaat is dat de onderlinge eenheid nog sterker geworden is. Onlangs kwamen negen chauffeurs met onze ambulances hiernaartoe om te overnachten en op adem te ko men. Het was een gezellige club van vrienden: soennieten, druzen, chris tenen en alawieten. Ze zeiden: wij zijn één Syrische familie. Dat is de diepe werkelijkheid." vrijdag 12 oktober 2018 GO Met nieuws, duiding en meningen krijgen wij een beeld van grote ingewikkelde thema's. Maar soms hebben we iemand nodig die ons weer laat twijfelen. Daarom een reeks interviews met dwarsdenkers. 'Terroristen en criminelen zijn geen vrijheidsstrijders' Bob van Huët Qara Heeft Al-Assad de oorlog nu gewon nen? - Pater Daniël Maes ■4 Pater Daniël Maes. foto sjoerd mouissie Wat betekent de aanstaande over winning van Al-Assad voor uw di recte omgeving? Als deze oorlog inderdaad spoedig eindigt, wat denkt u dan? Er zal nog heel veel nodig zijn voor de heropbouw van Syrië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15