Labrador Jax gaat toch naar zijn baasje 10 Gespecialiseerd uitzendbureau voor transgenders Transgenders hebben dezelfde rechten als iedereen. Toch blijkt het voor velen moeilijk een baan te vinden na hun coming-out. Het nieuwe uitzendbureau Genderflex koppelt transgenders aan bedrijven die hen een kans willen geven. Amber Pater (38) kwam drie jaar gele den uit de kast als transgender. Sinds dien is het lastig voor haar om werk te vinden. „Ik was destijds vertegen woordiger in automaterialen. Toen ik op mijn werk vertelde dat ik transgen der ben, kon ik gelijk gaan. Een trans gender die het bedrijf vertegenwoor digt, dat zagen ze niet zitten." De problemen waar Amber tegen aan loopt, zijn herkenbaar voor veel transgenders, zegt Bregtje Visser, die een uitzendbureau voor transgenders heeft opgericht. Uit onderzoek van de Universiteit voor Humanistiek in Utrecht en de Universiteit Maastricht, blijkt dat transgenders op het werk te maken krijgen met onbegrip. Ruim 40 procent van de ondervraagden zegt op het werk weieens gediscrimineerd te zijn. Een kwart van hen werd ont slagen of niet aangenomen vanwege hun transgender-zijn. Visser is zelf ervaringsdeskundige: in 2008 begon zij haar transitie tot vrouw. Met haar bedrijf GenderTalent coacht ze sinds anderhalfjaar trans genders die vastlopen op de arbeids markt. Dat leidde tot dit uitzend bureau, het eerste in de wereld. „Er is wel een bemiddelingsbureau voor transgender-acteurs in San Francisco, maar dit is echt het eerste initiatief voor alle beroepen." Het Sociaal en Cultureel Planbureau schat dat in Nederland ruim 48.000 personen tussen de 15 en 70 jaar trans gender zijn. Visser: „Sommige trans personen kunnen prima terecht bij andere, grotere uitzendbureaus. Ons gaat het om de groep die het niet lukt." Zoals bij Amber Pater. Ze verwachtte niet dat het zo lastig zou zijn om nieuw werk te vinden. „Ergens snap ik dat het een risico is om een transper soon aan te nemen. Die zit vaak nog in transitie. Je hebt veel medische afspra ken waardoor je werk mist. Dan ne men ze liever iemand anders aan." Dus zei Amber bij het solliciteren niet meer dat ze transgender is. „Dan ging het alleen over mijn capaciteiten en werd ik aangenomen. Maar ze komen er toch achter. Collega's lazen het bijvoorbeeld op mijn Facebook- pagina. Ze zeggen niet expliciet dat je weg moet omdat je transgender bent, maar dan is er ineens te weinig werk voor je om te kunnen blijven." Steigerplanken Een terugkeer naar de bouw, waar Amber voorheen werkzaam was, bleek geen optie meer. „Ik was begon nen met hormonen in te nemen, maar onderschatte hoezeer mijn lichaam veranderde. Als man droeg ik met ge mak grote steigerplanken, maar op een gegeven moment ging dat niet meer. Om werk vragen dat minder zwaar is, heeft geen zin. Veel werk nemers van bouwbedrijven zijn ouder. Die slijten ook en krijgen de 'makke lijke' klussen. Ze zoeken juist mensen die dat zware werk wel aankunnen." Bij het UWV vroegen ze of ik niet beter kon stoppen met mijn transitie Hoeveel aandacht er in de media ook is voor transgenders, wanneer puntje bij paaltje komt vinden bedrijven het toch eng om een transpersoon aan te nemen, zegt Amber. „Bij het UWV vroegen ze of ik niet beter kon stoppen met mijn transitie. Dan zou het solli citeren makkelijker gaan. Ze begrepen het gewoon niet." De gespecialiseerde medewerkers van Genderflex weten waar transgen ders allemaal tegenaan lopen in hun zoektocht naar werk. Visser: „We heb ben korte lijntjes met het UWV en de gemeente, en we kunnen snel begelei ding bieden als iemand uitvalt om medische redenen. Voor werkgevers neem je een drempel weg, omdat het ziekterisico wordt verlegd." Amber is momenteel bezig met een sollicitatie voor materiaalbeheerder bij een schildersbedrijf. „Die functie combineert alle vaardigheden die ik in mijn loopbaan heb opgebouwd." De vrouw met wie hij de hond deelde liet hem weten dat ze afzag van alle rechten op Jax. Daarmee verviel de omgangsregeling waartoe ze eerder werden veroordeeld. Het verhaal rond Jax (spreek uit: dzjèks) gaat terug naar begin 2015. Toen schaften de twee voormalige levenspartners het dier samen aan. Een jaar later ging het stel uit elkaar en verbleef Jax afwisselend bij hem en haar. Eind juli van dit jaar deelde de bazin mee dat zij de zorg voor Jax voortaan alleen wilde dragen. Vanaf dat moment hield ze de hond bij haar ex weg, waarop hij besloot de rechter in te schakelen. In het vonnis van de rechtbank gaven de eigendomsverhoudingen de doorslag: beide partijen bleken evenveel recht te hebben op Jax. Op straffe van een dwangsom van 100 euro per dag moest het bazinnetje Jax één weekend per veertien dagen én wekelijks van maandagavond tot woensdagavond bij het baasje laten wonen. De regeling bleek in de praktijk on nodig. De bazin besloot dat ze Jax toch aan haar ex wilde afstaan. Om de rela tie met haar ex te kunnen afsluiten, wilde ze afstand creëren. Door de om gangsregeling werd ze steeds tot een confrontatie met haar voormalige partner gedwongen. Ook achtte ze het beter voor Jax dat hij één thuisbasis heeft. „Zowel de hond als ik werden onrustig van de regeling." Inmiddels is Jax een bekende Nederlander. Het kort geding en het vonnis kregen uitgebreide aandacht in de media. Op Radio 10 werd een limerick aan de labrador gewijd en op 3FM kreeg de juridische procedure ook veel aandacht. „Ik durf zijn naam bijna niet te roepen als ik met hem in het bos wandel", zegt de gelukkige ei genaar. „Want dan stormt iedereen op me af." Het is bovendien de eerste kiwi die dit jaar buiten Nieuw-Zeeland is geboren. De broedtijd was tachtig dagen. Wereldwijd zijn er slechts zestig van deze vogels in dierentui nen. De ambassadeur van Nieuw-Zee- land, Lyndal Walker, onthulde dat het 250 gram wegende diertje Tuatahi heet, wat 'de eerste' bete kent in de taal van de Maori's, de oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zeeland. Elke kiwi die bui ten Nieuw-Zeeland wordt geboren, krijgt als eerbetoon zo'n naam. Het kerngezonde diertje is een kleine, bruine loopvogel. Zijn soort heeft vleugels, maar die hebben geen functie. De snavels hebben een goed reukvermogen en de neusgaten bevinden zich aan het uiteinde van de snavel. Dat heeft geen enkele andere vogelsoort. Gis teren kon het publiek het diertje voor het eerst zien. Avifauna heeft al drie vogels van deze kiwisoort, die wordt bedreigd. Deze zijn eerder geïmporteerd. Er is een speciaal fokprogramma opge zet voor de dieren, waar Avifauna aan meedoet. Het vogelpark zendt elk jaar veren van de kiwi's naar Nieuw-Zeeland, die Maori's voor hun rituelen gebruiken. De Nieuw-Zeelandse vogels, die even groot als een kip kunnen wor den, zijn eivormig, bruin en harig. Het is een misverstand om te den ken dat ze zijn vernoemd naar de inmiddels wereldwijd bekende vrucht. Het is andersom. Het fruit heette eerst Chinese kruisbes, maar omdat de harige vrucht zo doet denken aan het vogeltje, is die om gedoopt tot kiwi. vrijdag 12 oktober 2018 GO 'Na coming-out is er ineens te weinig werk' Priscilla van Agteren Rotterdam Amber Pater verloor haar baan in de bouw. —Amber Pater ARNHEM Dolgelukkig is hij, het baasje van de labrador Jax die de afgelopen weken herhaaldelijk in het nieuws was. Zijn ex wil het dier toch aan hem overdoen. Tuatahi is geboren, de eerste Hollandse kiwi In Vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn is een wel heel bij zondere vogel uit een ei gekro pen: de Nieuw-Zeelandse noor- dereilandkiwi. Dat gebeurde nooit eerder op Nederlandse bodem. Terence Garnier Alphen aan den Rijn Kijk op de site bij /video hoe Tuatahi wordt gewogen. Kiwi Tuatahi wordt gewogen, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10