9 snel wat slavenforten te veroveren. Cornelis stelde het aanvalsplan op voor die expeditie. Nog datzelfde jaar werd hij als afgezant naar het hof van de koning van Portugal ge stuurd. Op weg naar Lissabon werd zijn schip door Barbarij se zeerovers gekaapt. Mostert vond twee brieven, die Goliath vanuit zijn gevangenschap in Algiers naar Johan Maurits stuurde. En hij ontdekte een door hem gemaakte kaart van Algiers. Ilja Mostert vertelt: „Goliath sloot vriendschap met een Turk - alle Noord-Afrikanen werden Turken genoemd - die paarden van Johan Maurits in Holland had gekocht. Er stond nog een rekening open. Mis schien was dat de reden dat Goli ath redelijk snel vrij kwam. In 1643 was hij terug in Schiedam. En twee jaar later voer hij met zijn schip Oranjeboom naar Zuid-Amerika om daar Braziliaans hout in te la den. Ik heb de bevrachtingslij st ge vonden." Ondertussen bleef Goliath actief als kaartmaker. Rond 1641 maakte hij een manuscriptkaart van Re- cife. Die werd in 1648 in druk uit gegeven als losse wandkaart, die bij vermogende landgenoten aan de muur kon worden gehangen. In dat Zonder de moord hadden we nooit die prachtige kaart van Middelburg gekregen jaar begon zijn Zeeuwse periode. Hij kocht voor 200 gulden het bal juwschap van Domburg. Dat zijn vrouw uit Middelburg kwam, kan die stap verklaren. Goliaths naam staat op de akte die datzelfde jaar de verkoop van de stad door prins Willem II aan Middelburg be krachtigde. Naar aanleiding van die transactie maakte hij een gede tailleerde kaart van Domburg waarop goed te zien is hoe breed de duinenrij toen was. In 1649 kocht hij in Oostkapelle de al eer der genoemde herberg, die later Het Prinsenwapen werd genoemd. Daar ging hij met zijn vrouw Mar- garetha wonen, ze kregen er vier kinderen. Goliath inspecteerde in opdracht van de Staten van Zee land fortificaties in Axel en Ter- neuzen. Mostert: „In de tot nu toe ver schenen verhalen over Goliath wordt steeds verteld, dat hij ie mand doodstak in de herberg in Domburg. Ik weet nu hoe het echt is gegaan, uit een brief van 18 okto ber 1656. Daarin beschreef hij hoe hij van Middelburg naar huis reed en werd gevolgd door twee man nen. Toen die hem aanvielen, had hij moeite om zijn mantel los te knopen en bij zijn rapier te komen. Hij stak één van de aanvallers dood. Uit andere stukken wordt duidelijk, dat het om een man van stand ging uit Aagtekerke. De boe ren waren in die jaren opstandig, ze wilden meer zeggenschap. Mis schien dat die kwestie ermee te maken had. De weduwe van het slachtoffer eiste schadevergoeding, ze liet een grafsteen leggen in de kerk van Domburg. Goliath vluchtte uit Oostkapelle naar Mid delburg. Daar werkte hij tussen september 1656 en maart 1657 aan de stadskaart die hem later be roemd maakte. Hij bood die kaart aan het stadsbestuur aan, waar schijnlijk om in een goed blaadje te komen. Waarmee we kunnen con cluderen: zonder de moord hadden we nooit die prachtige kaart van Middelburg gekregen." In 1657 werd Goliath door de Sta ten van Zeeland van Walcheren verbannen. Hij klopte weer aan bij de WIC en ging mee op expeditie naar het gebied rond de rivier de Pomeroon in Guyana aan de Wilde Kust. Daar hielp hij fortificaties bouwen en zette er voor zichzelf een suikerrietplantage op. Vanuit de nieuwe kolonie verzocht hij in 1658 de Classis Walcheren om weer opgenomen te worden in de kerk. Vanwege de moord was hij daar uitgezet. Twee jaar later wilde hij zijn vrouw laten overkomen. Voor het zover was brak er een hongersnood uit in de nieuwe ko lonie. In dat jaar, 1660, werd vanuit Venezuela het overlijden van Goli ath gemeld. Er zijn stukken be waard over zijn nalatenschap, on der andere een gouden tandensto ker en een zilveren bel die aan zijn vrouw werden geretourneerd. In een vitrine ligt de brief waarin de weduwe toestemming kreeg om de plantage en de slaven te verko pen. Zo krijgt kaartmaker Cornelis Goliath in de kelder van het Zeeuws Archief vlees op de botten. donderdag 11 oktober 2018 GO Kustlijn van Bra zilië, toegeschre ven aan Georg Marcgraf en Cor- nelis Goliath, uitge geven door Joan Blaeu in 1662. COLLECTIE KONINKLIJKE BI BLIOTHEEK Plattegrond van Domburg in 1648, door Cornelis Goli ath (1617- 1660). UNIVERSITEITSBIBLIO THEEK LEIDEN. COL LECTIE BODELNIJEN- HUIS. De beroemde plattegrond van Middel burg, die Cornelis Goliath in 1657 maakte. COLLECTIE ZEEUWS ARCHIEF - Ilja Mostert De expositie is een jaar lang te zien, tot 5 oktober 2019.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37