g-3 Wees zuinig op streektaal VVD Reimerswaal: Hijs juist nü regenboogvlag Bekentenis Nieuwe single PEER is voorloper debuutalbum 2 Het Nedersaksisch kreeg gisteren landelijke erkenning. Voor de Zeeuwse 'taele' is die tot nu toe niet weggelegd. En het lijkt er ook niet meer van te komen. ERKENNING TAAL OF DIALECT Commentaar Wie de trein neemt naar Enschede, loopt de kans in het Twents te worden aangesproken. De conducteurs mogen kiezen hoe zij de dienstregeling toelichten. Het idee is gastvrijheid. Of dat werkt? Wie bekend is met het trein traject heeft de informatie niet nodig. Wie er onbekend is, spreekt wellicht geen Twents. Reisinformatie in streektaal is het recept voor verwarring. Deze ongelukkige actie van de NS komt door de landelijke erkenning van het Nedersaksisch. De Zeeuwen die met een dialect zijn opgegroeid of die om andere redenen houden van een van de taalvarianten die je hier hoort, vinden misschien dat de Zeeuwse taele ook wel wat meer aandacht mag krijgen. Dat zou inderdaad geen kwaad kunnen. Want de Zeeuwse dialectgroep is cultureel erfgoed waar we zuinig op moeten zijn. Het gaat om de unieke beteke nis en de gevoelswaarde van typisch Zeeuwse woorden en uit drukkingen. Het gaat ook om de unieke klankkleur van de dia lecten. Maar Zeeland moet wel reëel blijven. Een landelijke er kenning als afzonderlijke taal zit er niet in. In Zeeland zijn nog heel wat mensen die het liefst in dialect spreken en dat doorgaans heel fraai doen. Zij zijn de beste hoeders van de oude taal. De dialectverenigingen helpen mee. Zo blijven de Zeeuwse dialecten nog wel een poosje overeind. Dat is nuttig. Zeker zolang er nog ouderen zijn die zich beter kunnen uiten in de taal van hun streek, moeten we de traditio nele regionale taalrijkdom koesteren. Zeeuwse dialectgroep is cultureel erfgoed dat we moeten koesteren Volgens haar blijkt namelijk uit on derzoek dat de acceptatie van ho moseksualiteit onder Zeeuwse jon geren eerder afneemt dan verbetert. „Erger nog: Zeeuwse homoseksuele jongeren ervaren een slechtere ge zondheid, denken vaker aan zelfdo ding en zijn vaker slachtoffer van pesten dan landelijk gemiddeld." Morgen, op coming-outdag dient de VVD daarom een motie in om het hijsen van de regenboogvlag in het vlagprotocol van de gemeente op te nemen. „Zo geven we ieder jaar opnieuw het signaal af dat ie dereen zichzelf moet kunnen zijn en zich veilig en geaccepteerd moet kunnen voelen." Reimerswaal heeft in 2016 een verzoek van LHBT-netwerk Zee land afgewezen om de regenboog- ledereen moet zich veilig en geaccepteerd kunnen voelen vlag te hijsen. In plaats daarvan liet burgemeester Piet Zoon de tekst van artikel 1 uit de grondwet in de hal van het gemeentehuis aanbren gen om te benadrukken dat de de gemeente solidair is met al haar in woners. ALMANAK „Mam, ik wil even iets met je bespreken." Gesprekjes die zo beginnen... die beloven wat. De Middel burgse moeder vroeg zich af welke bekentenis nu zou gaan volgen. Gelukkig startte de puberdoch ter deze keer zelf het gesprek. Waarover het dan ook mocht gaan. Mam legde alles uit haar han den, ging rustig zitten om naar dochterlief te luisteren. Die keek haar indringend aan en vroeg: „Ik zag een leeg sigaret tenpakje in de container. Zeg eens eerlijk, rook jij?" Drie bedrijven maken kans op OCG-trofee Museum Hulst boekt record VLISSINGEN Stenen graf voor scheepswrak Met het ondertekenen van een convenant onderstreepte minister Kajsa Ollongren samen met afge vaardigden van de provincies Gro ningen, Drenthe en Gelderland en de gemeenten Oost- en Weststel lingwerf het belang van het Ne dersaksisch. Een mooie opsteker voor het noordoosten van het land, maar in Zeeland roept het vooral vragen op over de uitblij vende erkenning van het Zeeuws. In wezen niet zo heel veel. Het Ne dersaksisch is al in 1996 officieel erkend als streektaal dankzij het 'Europees Handvest voor regionale talen of talen van minderheden'. Een jaar later volgde het Limburgs. Zij kunnen aan die status geen rechten ontlenen. Dat geldt wel voor het Fries, dat binnen de eigen provincie een officiële taal is en kan rekenen op Europese onder steuning. Een vergelijkbare status als het Fries zit er voor het Nedersaksisch niet in. Met het convenant wordt het wel - opnieuw, ook door Rijk - erkend als een 'wezenlijk, volwaar dig en zelfstandig onderdeel van de taalsystematiek in Nederland'. De betrokkenen beloven zich in te spannen voor het behouden en het stimuleren van de streektaal. Wat dat inhoudt, moet nog blijken. Ook ligt er nog geen enkele financiële toezegging. Twintig jaar geleden werd er van uit de provincie een stevige lobby op touw gezet om dat voor elkaar te krijgen, maar de Nederlandse Taalunie adviseerde in 2000 nega tief. Zij oordeelde dat het Zeeuws moet worden gezien 'als een dia- Het Zeeuws is niet minder dan het Nedersaksisch lect of dialectgroep van het Neder lands en niet als een afzonderlijke taal'. In hetzelfde advies noemde de Taalunie de erkenning van zo wel het Nedersaksisch als het Lim burgs, waarover zij niet was ge raadpleegd, 'een ongelukkige keuze'. Toenmalig minister Johan Rem- kes gaf pas in juni 2004 uitsluitsel over het verzoek van de provincie: de Zeeuwse dialecten werden niet erkend als zelfstandige regionale taal. Vergeet het maar. Op het Zeeuwse provinciehuis is het dossier geslo ten, zegt een woordvoerster. Marco Evenhuis, die destijds via de Stichting Zuudwest 7 de lobby op PEER heeft gisteren een nieuwe single uitgebracht. Het nummer Carousel is de voorloper van het de buutalbum dat de Middelburgse band in 2019 zal uitbrengen. Carousel vertelt volgens de band het verhaal van een jongen en een meisje die niet met en niet zonder elkaar kunnen. „Ze draaien als het ware rond op een carousel van emoties." De single is nu te beluis teren op alle streaming- en downloadservices. Op 24 oktober verschijnt de bijbehorende video. Wanneer het album verschijnt, is nog niet duidelijk. Volgens zan ger/gitarist Gijs Teuwsen wordt daarover de komende weken meer bekendgemaakt. „We hebben er de afgelopen periode ontzettend hard aan gewerkt en ik kan niet wachten daar meer over te vertellen." Wereldwijd PEER bracht eerder dit jaar ook de singles You can counton me to letyou down en Bird uit. Hun nummer I Don't Wanna werd gebruikt in een wereldwijde Mercedes-commercial met coureur Lewis Hamilton in de hoofdrol. PEER treedt zaterdag op in Von kel op Festyland. Waar de volgende concerten zijn, wordt later bekend gemaakt. donderdag 11 oktober 2018 Als het aan de VVD in de ge meente Reimerswaal ligt, wap pert volgend jaar ook in Kruinin- gen op coming-outdag de re genboogvlag. „Juist nü is dit zo hard nodig", vindt fractievoorzit ter Thea Laban. Joeri Wisse Kruiningen - Thea Laban, VVD Tip? redactie@pzc.nl GOES Uitzendbureau Job- maniac, telecombedrijf Conniption en Eeterij en spelerij De Vierlinden in Goes zijn door het On- dernemersContact Goes genomineerd voor de OCG-trofee. Deze prijs wordt één keer in de drie jaar uitgereikt. Morgen wordt tijdens het jaarfeest van het OCG bekendgemaakt welke van de drie Goese bedrij ven deze keer de geluk kige is. Een jury heeft on langs alle drie de geno mineerden bezocht. In 2015 ging de prijs naar Bouwman Kantoor To taal. HULST Reinhilde De Blieck (I) uit Sint-Pauwels mocht gis teren een bloemetje in ontvangst nemen; zij is dit jaar de 5000ste be zoeker van Museum Hulst. Een record. Niet eerder haalde het mu seum zoveel bezoekers. Bestuurslid Edie Bogaert (r) meent dat het record gehaald is door twee goede tentoonstellingen; Tears From Heaven en Vechten Tegen de Bier kaai. Ook denkt hij dat het museum heeft gepro fiteerd van het succes van de fietstocht Vossen, met een halte in het 's- Landshuis. Het vermoedelijk Franse scheepswrak uit 1809 dat deze zomer weer biootspoelde op het 'molenstrand' onder aan de Oranjedijk in Vlissin- gen krijgt een stenen graf. Het houten zeil schip bergen is te duur, zegt wethouder Rens Reijnierse. Met de Wal- cherse archeologen wordt het wrak opnieuw bedekt met stenen en zand om het te bewaren. Voor een informatiebord over het overblijfsel van de strijd tussen de En gelsen en de Franse machthebbers in Vlis- singen, voelt het college van Vlissingen weinig. Zeeuws 'n Rolf Bosboom Vlissingen Wat houdt het convenant in? Maar hoe zit het dan met de er kenning van de Zeeuwse streek taal? - Veronique De Tier, adviseur streektalen SCEZ Kan dat niet alsnog gebeuren? Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30