'Zelfs mijn eigen moeder vindt het gedoe om niks' 9 Je zou verwachten dat een jaar na #MeToo heel veel is veranderd. Maar wat zien we: inde praktijk valt het reuzetegen Het lijkt of elke flirt in de #MeToo-sfeer wordt getrokken, steeds weer wordt iemand aan de schandpaal genageld „Mijn beroep zorgt er sowieso voor dat ik me bewuster ben van grens overschrijdend gedrag. En ik ben homo, dus voor mij is het anders aan de orde. Onze focus ligt tijdens onze actieweek tegen seksueel geweld, die nu plaatsvindt, ook vooral op vrou wen." „Dat is waar. Maar ik heb geen voor beelden waarvan ik zeg: ik ging te ver." Sommige mannen kwamen tot een andere conclusie. Uit een enquête van deze krant bleek dat een op de elf mannen, terugkijkend, begreep over de schreef te zijn gegaan. Vrou wen reageerden ondertussen mas saal op berichtgeving. Van bakkers meisje tot laboratoriummedewerk ster vertelden ze over hun ervarin gen, veroorzaakt door vaders van vriendinnetjes, bazen, hun eigen fa milie of vrienden. Internationaal werden na Hollywoodproducer Harvey Weinstein nog vele scalpen verzameld. On langs werd voetballer Ro naldo nog uit de selectie gezet. Aan de andere kant werd Brett Kavanaugh ondanks beschuldigin gen over seksueel mis bruik na veel weerstand toch benoemd als rech ter aan het Hoogge rechtshof in de Ver enigde Staten. Coenen: „Er is sprake van willekeur, terwijl we naar een algemene cul tuuromslag moeten." „Begrijp me niet verkeerd. #MeToo heeft ervoor heeft gezorgd dat wat zij hebben meegemaakt, bespreekbaar is geworden. En dat is enorme winst. Maar alléén het uitspreken biedt geen enkele garantie dat er ook wat mee gebeurt. Het is niet meer dan een eerste stap." „Er is geen ei van Colombus. Wel kun je stimuleren dat sneller aangifte wordt gedaan, waarna eerder actie kan worden ondernomen. Werkge vers en werknemers alert maken. Maar we moeten vooral inzetten op het voorkomen." Daarom is Rutgers deze week ge start met de campagne 'Ben je oké?'. Mensen die uitgaan worden gesti muleerd die vraag te stellen, als ze het idee hebben dat iemand in het nauw komt. Die simpele, neutrale vraag moet een ingewikkelde kwes tie hanteerbaar maken. Daarnaast zet het kenniscentrum in op scholen. „We kunnen al op jonge leeftijd beginnen met het weerbaar maken van kinderen. Zij kunnen leren hun grenzen te her kennen. Dat je iets niet doet, als een ander 'nee' zegt. Ons programma Lentekriebels is ook voor de laagste klassen. We moeten scholen daar nog bewuster van maken." Er is nog een plek waar Rutgers aan klopt: de politiek. Maar hoeveel brie ven de deur ook uitgaan, er is amper respons. „Ja." Coenen verwijst naar een frag ment van tv-programma Eenvan- daag, waarin premier Rutte wordt gevraagd naar #MeToo. Op de beel den is te zien hoe hij het wegwuift. Hij heeft belangrijker zaken aan zijn hoofd. De herdenking voor slachtof fers van de aardbeving in Sulawesi bijvoorbeeld. „Je zou verwachten dat een jaar na #MeToo heel veel is ver anderd. Maar wat zien we: in de praktijk valt het reuze tegen. Mis schien was het moment voor deze vraag niet goed gekozen. Maar we zien dit constant. En wij kunnen het niet in ons eentje." Soms vreest Coenen voor de toe komst. „In een stad zoals Amsterdam staat het onderwerp hoog op de agenda. Maar zo veel andere voor beelden kennen we niet. Gemeenten zouden veel meer aan voorlichting kunnen doen. En ook nu het economisch meezit, wordt landelijk geen geld vrijgemaakt voor preventie. Vanuit het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap wordt 380.000 euro geïnvesteerd in tien gemeenten. Een mooie start, maar gaan we het daar nou mee red den?" Confrontatie woensdag 10 oktober 2018 GO TV-producent Gijs van Dam zou zich Nu een jaar geleden viel Harvey hebben vergrepen aan Jelle Brandt Weinstein van zijn voetstuk. De schier Corstius. Volgens Van Dam sloeg die almachtige Hollywood-producent bleek aantijging nergens op. Het OM heeft de talloze vrouwen seksueel te hebben zaak inmiddels geseponeerd, fotoanp aangerand. #MeToo barst los. fotoafp Voetballer Cristiano Ronaldo zou in Het was even moeilijk voor Brett 2009 in de Verenigde Staten een vrouw Kavanaugh: zijn benoeming tot rechter hebben verkracht. Kathryn Mayorga bij het Amerikaanse Hooggerechtshof, durft dankzij #MeToo haar verhaal te Hij werd beschuldigd van seksueel doen, zegt haar advocaat, fotoreuters grensoverschrijdend gedrag, fotoafp spiegel. Heeft u daar zelf in geke ken? Een van de meest besproken #Me- Too-'gevallen' in Nederland was tussen twee mannen: Jelle Brandt Corstius en Gijs van Dam. M Ton Coenen: „Ik wil niet meer nieuwe casussen. Ik wil dat er meer veran dert." FOTO DINGENAMOL Als we niet oppassen vervallen we in datgene waar u eigenlijk van af wilt: praten over individuen. Wat is de volgende? Bent u teleurgesteld? Bakfietsmoederge- krakeel. Zo deed Youp van 't Hek kritiek op zijn column af, waarin hij Blasey Ford met de grond gelijkmaakte. Haar verhaal over hoe kandidaat voor het Hooggerechtshof in de VS Brett Kavanaugh haar in beschonken toestand beklom, zijn hand op haar mond drukte en probeerde haar uit te kleden? 'Amateurtoneel'. Als het echt gebeurd was, waarom rende ze dan niet 'krijsend naar haar moeder'? Onbegrijpe lijke woorden voor de voorvechtsters van #MeToo. Maar deskun dige in gedragsveran dering Reint Jan Renes verklaart op een bij eenkomst van Rutgers waarom Van 't Hek zich zo gedraagt, waarmee hij ook duidelijk maakt waarom het lijkt alsof #MeToo (nog) niet lijkt te leiden tot een echte gedragsverande ring. „We zijn heel goed in het bedenken van redenen waarom we zelf niets hoeven te doen, waarom het ons niet aangaat en waarom we niet hoe ven te luisteren. In het #MeToo-debat zie je zulke redenen. Ver krachten is niet goed, maar een beetje flirten kan geen kwaad. Het debat draait om preutsheid. Zelfs mijn moeder vindt het ge doe om niks. Je ziet het ook in soortgelijke debatten over discri minatie." Giel Beelen deed mee aan een campagne tegen dat fenomeen, maar kwam even later zelf in het nieuws van wege een discrimine rende grap tegenover Sylvana Simons. Blijk baar gedragen we ons niet altijd zoals we vin den dat we ons moe ten gedragen. „Veel studies wijzen dat uit. Ik weet het wel, maar ik doe het niet." Hoe verander je dat? „Laat frictie ontstaan." Renes roemt het initia tief van artsen, die op rokers afstapten om hun kaartje te geven. Als je kanker krijgt, mag je me bellen'. „Het systeem dat altijd zo gezellig was, wordt doorbroken. Door in de dagelijkse realiteit de confrontatie te laten plaatsvinden, kunnen we nieuwe gewoontes laten inslijten. Stap voor stap verandert dan echt wel iets. Dat zie je ook met Zwarte Piet." Dat is niet aan leeftijd gebonden, blijkt uit de 80-jarige die Youp via een ingezon den brief vertelde over haar eigen #MeToo- ervaring. Hoezo bak- fietsmoedergekrakeel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9