Acteurs brengen drie monologen IÉ 7 DOMINEE THOMASKERK De dominee van de Zierikzeese Thomaskerkwil uitleggen wie Jezus is. Hij ziet een betrokken gemeenschap. Je hoort altijd dezelfde dingen om God op afstand te houden Neele heeft genoeg geld voor onderzoek Mensen die in de Bijbel beginnen te lezen, gaan enthousiast door de eerste hoofdstuk ken, maar stranden dikwijls bij de taaie wetten. Zonde, vindt domi nee Freek Schipper uit Zierikzee, en onnodig bovendien. Daarom gaat hij geloofsdebutanten helpen bij hun eerste stappen in het chris tendom. Anderhalfjaar staat Schipper nu op het kansel van de Thomaskerk. Het bevalt de Hollander in Zierik zee. „We hebben een betrokken gemeenschap. Veel mensen die vrijwilligerswerk doen. Ik zie ze overal" Wat de dominee ook ziet zijn mensen die belangstelling hebben voor God, maar voor wie de kerk- drempel nog te hoog is. Voor hen houdt Schipper af en toe diensten in de Nieuwe Kerk met popmu ziek in plaats van psalmen en geen lange preken, maar korte toespra ken. En er komt een cursus. In een zaaltje van verzamelgebouw De Driehoek („ik wilde eigenlijk het achterste deel van café De Biet, maar dat bleek niet praktisch") laat Schipper belangstellenden kennismaken met de Bijbel. „Je hoort altijd dezelfde dingen om God op afstand te houden. Alle maal vooroordelen. Ik wil laten zien dat de Bijbel bij onze samen leving hoort." In de cursus, waar voorlopig al drie avonden van zijn gepland, ge bruikt Schipper een bijbelverta ling die hij zelf schreef, de Hartbij- bel. „Maar vooral wil ik in gesprek met mensen. Uitleggen wie Jezus is, wat wordt bedoeld met de Hei lige Geest, hoe het zit met geweld in de Bijbel en die prangende vraag: als God bestaat, waarom is er dan zo veel ellende in de we reld?" Luchtmachtbasis De inspiratie voor de cursus haalde Schipper uit het Midden-Oosten, waar hij voor defensie drie maan den werkte op een luchtmachtba sis. „Ik hield kerkdiensten in een woestijntent, maar luisterde ook naar de militairen. Er was een jon gen die zei: jij bent dominee hè, dan heb je dus iets met God? Hij ver telde dat hij een vriendin had die kerkelijk is opgevoed en vroeg of ik hem er wat over wilde leren." Tatoeage Maar in Zierikzee gebeurt het even goed. „In onze kerk komt een jon gen met een bijbeltekst op zijn been getatoeëerd. Dat wekte in de sportschool de interesse van een man, die daarom eens op zondag kwam luisteren. Hij komt nu regel matig" Of het niet verveelt om steeds weer het christelijk geloof te promoten? „Juist niet. Zo ontdek ik zelf ook steeds weer nieuwe dingen in de Bijbel. En ik denk dat mensen God nodig hebben, om te leren dat het leven meer is dan je met blote ogen kunt zien." THOLEN 60.000 euro. Zoveel was er minstens nodig voor Ro- salinda Neele (27) om een behan deling tegen MS te ondergaan in Mexico. Iets meer dan drie maan den later is dat geld bijeen; vrij dag vertrekt ze met vriend Tim. De stamcelbehandeling moet het immuunsysteem van Roos als het ware resetten. Ontstekings cellen zullen dan niet langer de hersenen aanvallen, zoals het ge val is bij mensen met een actieve vorm van MS. Er is een kans van tachtig tot negentig procent dat de ziekte een halt wordt toege roepen, weet Roos. De behande ling duurt ongeveer 28 dagen en begint maandag 15 oktober. ZIERIKZEE Theater De Verdie ping aan het Jannewekken in Zie rikzee brengt 14 oktober drie mo nologen. Deze korte solovoorstel lingen zijn geschreven en geregis seerd door Rens Schot. De acteurs zijn spelers van Theatergroep Zie- rik en De Zeeuwse Komedie. Mels Hoogenboom speelt in de voorstelling De Maagd het groten deels waargebeurde verhaal van een jonge jongen uit Nieuwerkerk. In 1914 wordt hij opgeroepen voor dienst. De Eerste Wereldoorlog is uitgebroken en de grens moet be waakt worden. Na een korte opleiding wordt hij op patrouille gestuurd aan de grens, bij Hulst. In De Fles spreekt een vrouw van middelbare leeftijd zich uit over de idee dat het alcoholgebruik onder 50-plussers te hoog zou zijn. Sarah Montazeri geeft op humorvolle wijze gestalte aan deze vrouw, die heus wel zou willen stoppen. BetjeWoIff Tot slot speelt Annet Minderhout in De Schelp Betje Wolff. Deze be roemde Nederlandse schrijfster is geboren in Vlissingen. Na een af faire is ze door de bevolking wegge hoond toen ze 17 jaar oud was. Jaren later komt ze terug. De voorstelling begint om 15.00 uur. woensdag 10 oktober 2018 Bijbelcursus voor beginners Wendy Wagenmakers Zierikzee Freek Schipper werkt anderhalfjaar als dominee in de Zierikzeese Thomaskerk. fotodirk- jan gjeltema -Freek Schipper De cursus wordt gegeven op maandagen 29 oktober, 26 no vember en 10 december, van 19.30 tot 21.00 uur. Opgeven kan bij Freek Schipper: 0111-412230 of fschipper@zeelandnet.nl Mels Hoogenboom in De Maagd, een stuk dat gaat over de be ruchte Dodendraad langs de Belgisch-Nederlandse grens in de Eerste Wereldoorlog, fotoramondenennie Kaarten zijn verkrijgbaar op de website: theatergroepzierik.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51