8 Provincie volgend jaar ruim 1,7 miljoen duurder uit De extra kosten komen niet uit de lucht vallen. Kort voor de zomer, bij de behandeling van de voorjaars nota, moest voor dit jaar 722.000 euro worden toegelegd op de uit voering van wettelijke milieutaken. Volgend jaar is dat 966.000 euro en daarna structureel ruim acht ton per jaar. Deels komt dit doordat het nieuwe bekostigingssysteem van de Zeeuwse Milieudienst RUD voor de provincie duurder uitvalt dan verwacht. In de RUD Zeeland werkt de provincie samen met de gemeenten en het waterschap. Ver der is een aantal landelijke richtlij nen verscherpt, zijn taken naar de provincie verschoven, vervalt een rijksbijdrage voor scholing van bui tengewone opsporingsambtenaren, is er specifieke deskundigheid no dig voor toezicht op de schoon maak van de voormalige fosforfa- briek Thermphos en neemt in Zee land het aantal bedrijven toe dat door de provincie moet worden ge controleerd. De provincie is verant woordelijk voor bedrijven die val len onder het Besluit risico's zware ongevallen (brzo). In Nederland zijn maar zes milieudiensten die deze mogen controleren. Daar hoort de RUD Zeeland niet bij. Tot dusver was sprake van een uitzon deringspositie. Bij de RUD werken 30 brzo-inspecteurs. Het Rijk wil dat die onder verantwoordelijkheid komen van DCMR, de milieudienst in Rijnmond. Kennis Om te voorkomen dat de inspec teurs in Schiedam moeten gaan werken, waardoor werkgelegen heid en kennis weglekken, had de provincie bedacht dat DCMR ze bij de RUD zou inhuren. Juridisch blijkt dat ingewikkeld, omdat zo'n grote klus moet worden aanbe steed. Dan zouden ook anderen voor dat werk in aanmerking ko men. Een jaarlijkse overeenkomst met DCMR gaat hoe dan ook veel geld kosten Het dagelijks provinciebestuur streeft nu naar een andere oplos sing. De inspecteurs komen wel in dienst van DCMR maar blijven in Zeeland werken. De milieudienst Rijnmond krijgt dan dus een Zeeuwse afdeling, het liefst in het stadskantoor van Terneuzen, waar nu de RUD zit. Een jaarlijkse dienstverlenings overeenkomst met DCMR gaat hoe dan ook veel geld kosten. Voor vol gend jaar houden Gedeputeerde Staten rekening met 767.000 euro en daarna jaarlijks 617.000 euro. Op de korte termijn is een Zeeuwse af deling van DCMR duurder dan het inhuren van RUD-inspecteurs, op een termijn van tien jaar waar schijnlijk iets goedkoper. De provincie geeft tot nu toe jaar lijks bijna 2,4 miljoen euro uit aan brzo-taken. Dat wordt volgend jaar 4,1 miljoen euro. Peter Oreel uit Yerseke heeft, net als vorig jaar, het NK Oestersteken op zijn naam geschreven. De winnaar, werkzaam bij De Oesterij in Yerseke, verdedigde zijn titel gisteren met verve op de tweede dag van horecavak beurs BBB in Maastricht. In het Wijntheater streden twaalf finalisten (van wie vijf Zeeuwen) om de titel Beste oester steker van Nederland. Bij het oestersteken dienen de deelnemers de oesters zo snel en zorgvuldig mogelijk open te maken. Snelheid is belangrijk, maar ook zorgvuldig heid bepaalt dus in grote mate de score. Zo is de hoeveelheid schelpgruis die in de oester terecht komt een belangrijke maatstaf. Ook kunnen extra punten worden verdiend wanneer de oester volle dig geopend en klaar is voor consumptie. Wan neer het oestervlees beschadigd is of er gruis of schilfers achterblijven, scoort de deelnemer min punten. Bij een gelijk aantal punten is de snelste tijd doorslaggevend. De jury bestond uit voorzitter Piet Janssens van Stichting Europa Culinair, culinair journalist Felix Wilbrink van de Telegraaf, Wil van Merkenstein van Schmidt zeevis en de bekende Rotterdams kok Herman den Blijker. De winnaar van het NK oestersteken 2018 krijgt een wisseltrofee en een volledig verzorgde reis naar het EK - en WK Oestersteken van volgend jaar. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Mein Kampf Professor Smelik (2 oktober) stelt dat de recente vertaling van Hit- Iers Mein Kampf beter niet had kunnen verschijnen. In een pu bliekslezing noemt hij het ont breken van een notenapparaat zo als in de Duitse heruitgave („vol gens de hoogste wetenschappe lijke standaard"), als belangrijk bezwaar. Een dergelijk bezwaar riekt naar overwaardering van wetenschap als maatschappelijk regulatief fe nomeen. Geen enkele tak van we tenschap kan individuen vertel len hoe zij moeten leven, noch hoe we een maatschappij moeten inrichten. Evenmin kan zij uit maken welke kennis hierbij van doorslaggevend belang is. Dit zijn filosofisch-maatschappelijke kwesties. Een cordon sanitaire van duizen den voetnoten bezweert de reële gevaren van een dergelijke tekst niet. Het is belangrijk om via politiek en onderwijs de autonome, prin cipiële moraliteit, de (ideologie) kritische en communicatieve vaardigheden alsmede een verrij kende culturele omgeving van (opgroeiende) burgers te bevor deren. Daarbij is een 'kale' repre sentatie van onder andere een tekst als Mein Kampf zeer bruik baar. Bert Henderikse Spanjaardstraat 33, Middelburg Plunderen Een vreselijke ramp (1 oktober) in Indonesië. Het plunderen van winkels, toegelaten door de over heid, vind ik in dit geval zeer ac ceptabel. Als ik dan een persoon met een kerstmuts op achterop een scoo ter zie zitten met een gigantische televisie vraag ik me af waar de grenzen liggen. Dit heeft niets te maken met het jezelf toe-eigenen van broodnodige levensmidde len. Dit is pure roof en diefstal en voor de persoon in kwestie een vroege kerst! En de 'overheid' heeft er vrede mee! En toch wereldwijde steun vragen. Laat ze eerst maar eens beginnen met hun eigen huis houding op orde stellen! johan FY Spinnewijn Paul Krugerstraat 100, Vlissingen woensdag 10 oktober 2018 GO Milieutaken drijven kosten op De provincie is komend jaar bijna een miljoen euro extra kwijt aan milieutaken. Daar komt nog bij dat ze 767.000 euro kwijt zijn aan een constructie met mi lieudienst Rijnmond (DCMR), omdat die dertig Zeeuwse mi lieu-inspecteurs in dienst neemt. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Peter Oreel weer beste oestersteker Luc Oggel Maastricht Peter Oreel won net als vorig jaar het NK oestersteken, archieffotomechteldjansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40