Sleutel hulp jongeren in handen Vlissingen Raad vergadert voortaan op donderdagavond 7 SCHELLACH REGIONALE PRODUCTEN Het zijn spannende tijden voor de Middelburgse kaasboerderij Schellach. Mogelijk gaat Albert Heijn XLin Vlissingenhun karnemelk verkopen. „Het is nu wachten op goedkeuring van het hoofdkantoor." Wat is mooier dan in een supermarkt iets kunnen kopen dat vlakbij wordt gepro duceerd, vraagt Robbie Mesu reto risch. De ondernemer geeft dan ook zelf het antwoord. „Dat is toch heel mooi", zegt hij met een grote glimlach terwijl hij bezig is met het maken van boter en karne melk. Dat gebeurt in enkele 'nieuwe' machines. Ze staan er sinds eind mei en nemen de plaats in van apparaten die 35 jaar lang hun werk deden op de boerderij aan de rand van Middelburg. „Ze waren echt op." Die nieuwe en grotere machi nes zijn zo'n veertig jaar oud en komen uit een melkfabriek in de buurt van Parijs. Oorspronkelijk wilde de maatschap gloednieuwe machines kopen maar daar kwam hij van terug. „Want de smaak van boter uit oude machines is toch wat lekkerder. En karnemelk ook. Zulke melk uit nieuwe machines, die alle processen achter elkaar uitvoeren, vind ik persoonlijk wat te waterig." Hij was dan ook blij dat hij bij een handelaar die Franse machines vond. „Ze zijn opge knapt en kunnen nog jaren mee." Voorheen was hij drie keer in de week bezig om boter en karne melk te maken. Nu één keer in de week. „Maar als het nodig is kun nen we altijd dit proces starten en een nieuwe lading maken." Hun zeventig koeien leveren voldoende melk op om meer te maken. „We melken twee keer per dag. Daar maken we zes dagen in de week kaas van. Op zondag gaat één melkbeurt naar FrieslandCampina Elke zondag beslissen we hoeveel karnemelk we maken en één houden we om boter en karnemelk te maken." Als blijkt dat de klanten van AH vallen voor de karnemelk van Schellach, is het volgens Mesu eenvoudig om meer te maken. „En we hebben ruimte voor iets meer koeien." Zover is het nog lang niet. Hij wacht met spanning af wat de managers van de supermarktketen beslissen. Hij hoopt op een posi tief signaal. Hun gatenkaas ligt al in de schappen van de XL. Volgens hem spelen supermarktenketens in op de behoefte naar regionale producten. In Franse en Belgische supermarken is het heel normaal om daar ook plaatselijke produc ten te kopen. Mesu weet dat een afnemer als AH let op leveringsze kerheid en kwaliteit. „Daar kun nen we aan voldoen." Met het maken van boter en kar nemelk is hij ongeveer een dag be zig. Eerst verwarmt hij de melk in een grote pasteuriseerketel tot 72,5 graden. „Bij die temperatuur wor den de meeste bacteriën gedood." Als de melk na anderhalve dag ge koeld is tot 22 graden pompt hij ze over naar een andere ketel, de karnmachine. De karn draait om zijn as, het product binnenin valt en zorgt ervoor dat het vet (boter) en vocht (karnemelk) worden ge scheiden. Wekelijks wordt nu zo'n duizend liter karnemelk gemaakt, dat vooral via de eigen winkel wordt verkocht. „Met één keer draaien kunnen we maximaal tweeduizend liter maken. Elke zondag beslissen we hoeveel we nodig hebben." 8'7 KROON KOZIJN Dé specialist in kunststof kozijnen MIDDELBURG We doen het al eeuwen zo, dus waarom moet dat nu ineens verande ren?" Piet Kraan van de LPM ziet er helemaal niks in, maar toch komt er een einde aan een Middelburgse traditie: de gemeenteraad vergadert voortaan niet meer op maan dag, maar op donderdag. Middelburg is de enige in Zeeland waar de gemeente raad op maandagavond verga dert. Kapelle en Reimerswaal doen dat op dinsdag, de an dere tien op donderdag. Om dat maandag voor de meeste Zeeuwse bestuurders een vrije avond is, treffen zij el kaar liefst op die dag. Maar dan moeten uitgerekend die uit de hoofdstad verstek laten gaan. Dat is niet goed voor de onderlinge verhoudingen en samenwerking. Door de vergadering te ver plaatsen naar donderdag wordt zeker ook de samen werking op Walcheren beter, verwachten ze in het stads kantoor. Nu worden Veere en Vlissingen regelmatig gecon fronteerd met Middelburgse besluiten over samenwer kingsverbanden voordat zij zelf hun oordeel uitspreken. Volgens directeur Hans Feenstra van Orionis Walcheren kan de be geleiding van jongeren uit het prak tijkonderwijs naar werk dan niet meer doorgaan. Dat treft 45 Wal- cherse kinderen. Kwetsbare jonge ren die van onderwijs naar een ver volgstudie worden begeleid, raken die hulp niet kwijt. Die wordt gere geld via het Regionaal Bureau Leer lingzaken. Jongeren die uitgeleerd zijn en een baan zoeken, moeten hun hoop nu richten op de gemeenteraad van Vlissingen. Als die de begeleiding wel wil voortzetten, zal dat ook ge beuren. Orionis wordt namelijk be stuurd door de drie gemeenten. Als twee van de drie iets willen, moet de derde zich daarbij neerleggen. De stand na twee raadsbesluiten in Middelburg en Veere is 1-1. Vlissin gen is donderdagavond aan de beurt en heeft de sleutel in handen. woensdag 10 oktober 2018 WA Karnemelk met een Frans tintje Emile Calon Middelburg -Robbie Mesu Robbie Mesu koelt na het karnen de boter met ijswater zodat ze kneedbaar wordt, foto lex de meester Klanten Vertellen www.kroonkozijn.nl Van Cittersweg 2a Arnemuiden T 0118 75 02 07 Het hangt van de gemeenteraad van Vlissingen af of de begelei ding van kwetsbare jongeren naar werk volgend jaar door gaat. Veere wil dat wel, maar Middelburg heeft een streep gezet door de kosten voor die begeleiding. De gemeenteraad wil het wegvallen van Europese subsidie niet compenseren. Maurits Sep Middelburg KROON KOZIJN, DE NUMMER 1 VAN NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39