Zeeuwse vinding bespaart recepties tijd 4 LEZING ASTRONOOM JENS HOEIJMAKERS Bestaat er buitenaards leven? Over een jaar of twintig moet het technisch mogelijk zijn die vraag te beantwoorden, verwacht astronoom Jens Hoeijmakers (28). Hij houdt vrijdag op de Volkssterrenwacht in Middelburg een lezing over zijn werk. De uit Zonnemaire af komstige sterrenkun dige begon als jochie Jens Hoeijmakers op de basisschool met de spreekbeurttas van de sterren wacht. En nu doet hij post-docto- raal onderzoek aan de universitei ten van Genève en Bern naar pla neten ver buiten ons zonnestelsel. „Die planeten vinden, is een hele kunst. Maar vervolgens wil je er ook meer over te weten komen. Want alles draait uiteindelijk om die ene vraag: is er buitenaards le ven mogelijk?" Hij mag dan nog maar net mee draaien in de fascinerende wereld van sterrenkundigen, zijn eerste grote ontdekking heeft Hoeijma kers al op z'n naam staan. De as tronoom nam de foto's en meetge gevens van KELT-gb onder de loep, een planeet waarop het zo'n vierduizend graden Celsius is. En kwam tot de conclusie dat het er zó heet is, dat zelfs ijzer en tita nium verdampen tot een gas. KELT-9b is bijna twee keer zo groot als Jupiter en staat zo ver weg dat je, zelfs als je met de licht snelheid zou kunnen reizen, er 620 jaar over zou doen om er te ko men. „De kennis over wat in der gelijke atmosferen gebeurt, draagt bij aan antwoorden op de vraag óf er echt iets kan leven op aarde achtige planeten buiten ons zon nestelsel", verklaart Hoeijmakers. „Er zijn wel 100 miljard sterren en dus nog veel meer planeten waar leven mogelijk zou moeten kunnen zijn. Statisch gezien is de kans niet groot dat wij de eerste en enige intelligente levensvorm zijn. De paradox is alleen: waarom heb ben ze ons dan nog niet be zocht? Het universum is enorm. Maar tegelijkertijd misschien ook wel heel erg leeg. Stel je eens voor dat we tot de slotsom komen dat nergens anders leven mogelijk is dan op aarde: dat de mensheid en de wereld om ons heen uniek is... Dat zegt dan ongelooflijk veel over ons bestaan." Sciencefiction De fascinatie van Hoeijmakers voor het universum gaat terug tot de basisschool. „Ik las de boekjes in de bibliotheek. En het internet kwam toen net goed op gang, waardoor ik allerlei mooie foto's en spannende informatie kon vin den. Ik hield mijn spreekbeurten over de maan en het sterrenstelsel. Daar kwam toen ook veel science fiction bij kijken." Net als veel kinderen wilde Jens astronaut worden. „Tot er een Stel je eens voor dat we tot de slotsom komen dat nergens anders leven mogelijk is dan op aarde: dat de mensheid en de wereld om ons heen uniek is... spaceshuttle uit de lucht viel... Maar ruimtevaart wordt commer ciëler en op een gegeven moment economisch rendabel. Misschien kan je over een jaar of twintig wel op vakantie naar de maan. Dus hoefik helemaal geen astronaut meer te worden. Als wetenschap pelijke gemeenschap komen we steeds dichterbij het antwoord op die ene vraag. Hoe mooi is het om daar deel van te mogen uitmaken. Daar ligt toch wel mijn ambitie." Recranet in Vlissingen en Connip- tion in Goes koppelen de telefoon centrale aan het reserveringssys teem. Als een gast belt, wordt het nummer herkend en verschijnen op de computer allerlei data: de naam van de gast, woonplaats, land, laatste of toekomstige boekingen en bij voorbeeld ook de favoriete hotelka mer of plek op de camping. Het lijkt een voor de hand lig gende technische actie, maar die was er in de recreatiewereld nog niet. Milko van Sighem van Recra net, dat een reserveringssysteem voor de toeristische branche levert, en Mark Minnaard van telefonie- specialist Conniption vonden elkaar bij toeval bij een klant: camping Zonneweelde in Nieuwvliet. Daar kwamen ze op het idee telefonische boekingen te vereenvoudigen. Wachtrij Mark Minnaard: „Het online boeken van vakanties is volledig geautoma tiseerd. Toch belt nog steeds een deel van de vakantiegasten om een ka mer of kampeerplek te boeken. Dat kost tijd, want bij de receptie moet iemand in het reserveringssysteem gaan zoeken. Daardoor staan andere bellers langer in de wachtrij. Met de software die wij hebben ontwik keld, wordt de beller herkend, ten- Met de software die wij hebben ontwikkeld, wordt de beller herkend minste als die eerder heeft geboekt. De gastvrouw of-heer kan ook met een zien welke plek of kamer de klant vorig seizoen heeft gehad. Met zo'n persoonlijke benadering krijgt de klant al aan de telefoon een gevoel van gastvrijheid." Gasten hoeven ook geen reserve- ringskaart meer bij de hand te heb ben. Tegelijkertijd bouwt de recrea tieondernemer zijn database met klantgegevens automatisch verder uit. Het systeem werkt ook op de slagbomen van het vakantiepark, B&B, pension en hotel. Daarop staan camera's die zowel met het re serveringssysteem als met de tele fooncentrale zijn verbonden. Het paradepaardje van Recranet en Conniption heeft de afgelopen drie maanden proefgedraaid op camping Zonneweelde. Inmiddels werkt ook Duinoord in Burgh- Haamstede ermee. Recranet en Conniption houden de komende maanden informatiebijeenkomsten voor recreatieondernemers. De eer ste is op 24 oktober in Dockwize in Vlissingen. Beide bedrijven presen teren hun nieuwe product op 27,28 en 29 november op de Recreatievak- De gastvrouw of -heer kan meteen zien welke plek of kamer de klant vorig seizoen heeft gehad beurs in Hardenberg. Minnaard denkt daar klanten te winnen: „Minstens 70 procent van de Zeeuwse recreatieondernemers gaat erheen. Daar verwachten we dus wel iets van." woensdag 10 oktober 2018 GO Alles draait om die ene vraag... Marcel Modde Zonnemaire - Jens Hoeijmakers, astronoom De lezing van Jens Hoeijmakers is vrijdag in de Volkssterrenwacht aan de Helm 3 in Middelburg en begint om 20.00 uur. Telefonische boekingen kosten campinghouders en hoteliers veel tijd. Een vinding van twee jonge Zeeuwse bedrijven neemt recreatieondernemers werk uit handen. Frank Balkenende Vlissingen - Mark Minnaard, Conniption - Mark Minnaard A Jens Hoeijmakers studeerde in 2008 af op Pontes Pieter Zeeman en doet nu als astronoom post-doctoraal onderzoek aan de universi teiten van Genève en Bern naar planeten ver buiten ons zonnestelsel, archieffoto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36